Dwugłos: Windows czy Linux

W artykule "Windows czy Linux - bez emocji" staraliśmy się oddzielić mity od faktów, egzaminując najważniejsze aspekty uruchomienia tych systemów w środowisku korporacyjnym. Zanim jednak Szanowni Czytelnicy zdecydują w swym sumieniach, który system lepiej spełnia ich oczekiwania, oddajmy głos przedstawicielom obu obozów. Czas na pół strony swobodnych wypowiedzi.

W artykule "Windows czy Linux - bez emocji" staraliśmy się oddzielić mity od faktów, egzaminując najważniejsze aspekty uruchomienia tych systemów w środowisku korporacyjnym. Zanim jednak Szanowni Czytelnicy zdecydują w swym sumieniach, który system lepiej spełnia ich oczekiwania, oddajmy głos przedstawicielom obu obozów. Czas na pół strony swobodnych wypowiedzi.

Michał Jaworski, dyrektor ds. promocji oprogramowania komercyjnego w polskim oddziale Microsoft:

Dwugłos: Windows czy Linux

Michał Jaworski, dyrektor ds. promocji oprogramowania komercyjnego w polskim oddziale Microsoft

Windows Server w środowisku biznesowym jest uniwersalnym produktem używanym od wielu lat. Użytkownicy i analitycy wskazują na mocne strony serwera Microsoftu - ogólną wydajność systemu, rozbudowane narzędzia zarządzania systemem, łatwość konfiguracji i jej zmian, przyjazne środowisko dla programistów oraz ogromną liczbę dostępnych aplikacji biznesowych zapewniających zdecydowanie większy wybór niż w przypadku systemów uniksowych. W szczególności zastosowania architektury .Net przy tworzeniu aplikacji i rosnąca popularność tej platformy dają odbiorcy pewność inwestycji na wiele lat naprzód.

Stabilność i skalowalność serwerów Windows oraz szerokie wsparcie dla różnych typów sprzętu to kolejne czynniki techniczne, gdzie produkty Microsoft uzyskały dojrzałość. Bezpieczeństwo systemów - wielokrotnie wskazywane jako słabość Microsoftu (choćby dla zastosowań webowych) - zostało znacząco poprawione. Wystarczy spojrzeć na porównania statystyk dla Windows 2003 i systemów uniksowych.

Patrząc z biznesowego punktu widzenia i strategii inwestowania przez firmy nie bez znaczenia jest znajomość dalszej drogi rozwoju systemów oraz kompleksowe postrzeganie oferty Microsoftu jako całej rodziny serwerów. Polityka firmy mająca na względzie silną integrację wszystkich produktów serwerowych - od technologii, poprzez jednolity serwis i support, aż do interfejsów użytkownika - przekłada się także na obniżenie kosztów użytkowania systemów.

Strategia szkoleń i dostępność specjalistów na rynku to kolejny atut Microsoftu. Infrastruktura oraz zakres zastosowań może rosnąć wraz z przedsiębiorstwem bez konieczności podejmowania decyzji o kosztownych migracjach - od Small Business Server, dla małych przedsiębiorstw, do wieloserwerowych klastrów dla mission critical applications.

TCO dla firmowej infrastruktury oparty na Windows jest niższy niż w przypadku platform uniksowych. Wybór uniwersalnego serwera Windows jest doskonałą decyzją ze względów zarówno technologicznych, jak i biznesowych.

Jarosław Kowalski, dyrektor zarządzający Novell Polska:

Dwugłos: Windows czy Linux

Jarosław Kowalski, dyrektor zarządzający Novell Polska

Największą zaletą Linuksa jest oparcie na otwartych standardach, zapewniające rzeczywistą interoperacyjność, oraz swobodny dostęp do kodu źródłowego z możliwością jego modyfikacji.

Przewagą Linuksa jest też obsługa praktycznie wszystkich platform sprzętowych, od komputerów PC z procesorami Intel/AMD (także 64-bitowymi), przez serwery zintegrowane (np. IBM OpenPower), po mainframe. Zapewnia to klientom swobodę wyboru sprzętu, umożliwia też unifikację oprogramowania i upraszcza zarządzanie.

Inicjatywa "Trustworthy Computing" Microsoftu jest krokiem we właściwym kierunku, ale jednak to wciąż mało. Linux dzięki swojej architekturze i modelowi rozwoju jest dalece bardziej bezpieczny, odporny na wirusy, robaki, konie trojańskie czy włamania. Wystarczy porównać liczbę wykrytych luk o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa tych systemów. Dystrybucja SUSE LINUX otrzymała też niedawno certyfikat bezpieczeństwa EAL4+, wymagany np. przez służby specjalne USA.

Dostępność aplikacji serwerowych jest porównywalna z ofertą dla Windows, o czym świadczy zarówno rosnąca liczba certyfikatów zgodności z Linuksem aplikacji i baz danych największych dostawców, jak i ogromny wzrost sprzedaży serwerów linuksowych. Najpopularniejszym serwerem webowym jest Apache, a serwerem J2EE jest JBoss. Według analityków segment Linuksa to rynek o najwyższej dynamice wzrostu.

W dziedzinie usług sieciowych Novell od 20 lat wyznacza kierunki rozwoju. Nowa wersja zestawu Nterprise Linux Services stanowi integralną część pakietu Open Enterprise Server, działającego na obu jądrach systemowych - NetWare i SUSE LINUX. Tutaj przewaga linuksowej oferty Novella jest niepodważalna.

Wprowadzając do oferty Novell Linux Desktop, radykalnie zmniejszyliśmy dystans Linuksa do rozwiązań Microsoftu. Linux i OpenOffice.org na PC zyskuje popularność głównie tam, gdzie decydują koszty lub wystarczy praca przez cienkiego klienta bądź w sesji terminalowej. NLD oferuje wszystko, co jest potrzebne do pracy biurowej, gwarantując przy tym bezpieczeństwo i stabilność, a co najważniejsze - pełne wsparcie dla całego pakietu i ochronę prawną.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200