iSCSI na fali

Po okresie niedowierzania rynek zaakceptował systemy pamięci masowych komunikujące się za pomocą protokołu iSCSI.

Po okresie niedowierzania rynek zaakceptował systemy pamięci masowych komunikujące się za pomocą protokołu iSCSI.

Jeszcze do niedawna niewiele firm brało pod uwagę możliwość zastąpienia wykorzystywanych systemów Fibre Channel (FC) przez infrastrukturę wykorzystującą pamięci iSCSI, obecnie nikt już chyba nie ignoruje takiej alternatywy przede wszystkim dlatego, że potencjalne oszczędności są zbyt duże. Technologia pamięci masowych wykorzystujących sieci IP dojrzała już na tyle, że systemy takie stają się wręcz preferowanym rozwiązaniem dla niedużych sieci SAN.

Lody przełamane

Protokół iSCSI został zatwierdzony przez organizację IETF (Internet Engineering Task Force) już ponad dwa lata temu. Pierwsi użytkownicy takich systemów narzekali, że nie są one dobrze przystosowane do zastąpienia dotychczasowych rozwiązań wykorzystujących pamięci bezpośrednio dołączone do serwerów lub sieci oparte na FC. W ciągu ostatnich lat wydajność i niezawodność macierzy iSCSI istotnie się poprawiła, co przy niskich cenach i coraz bogatszej funkcjonalności czyni je bardzo atrakcyjnymi dla tych, którzy na zakup i późniejszą rozbudowę sieci FC nie mogą sobie pozwolić.

Popularyzacji systemów iSCSI sprzyja tendencja do konsolidacji pamięci masowych, odczuwalna już nie tylko w dużych firmach. Również firmy średnie i małe dochodzą do wniosku, że łatwiej i taniej jest im korzystać ze scentralizowanego magazynu danych, niż z wielu, którymi trzeba niezależnie zarządzać. Jak uważa Robert Gray, analityk z IDC, z tego samego powodu w najbliższym czasie można oczekiwać wzrostu popytu na takie rozwiązania ze strony odbiorców korporacyjnych, chcących uprościć zarządzanie danymi w oddziałach.

Wątpliwości dotyczące implementacji pamięci iSCSI zaczynają zanikać. Użytkownicy przekonują się, że nowe generacje pamięci wykorzystujących dyski SATA (Serial ATA) oferują wydajność i niezawodność na poziomie możliwym do zaakceptowania. Dodatkową zaletą systemów SAN wykorzystujących protokół IP jest łatwiejsze zarządzanie - mogą one być obsługiwane przez administratorów znających system Windows i nie wymagają zbyt wiele specjalistycznej wiedzy.

Do niedawna większość dużych, liczących się na rynku dostawców pamięci masowych z rezerwą odnosiła się do pamięci iSCSI, uzasadniając to niedojrzałością technologii, potencjalnymi problemami z wydajnością procesorów zainstalowanych w serwerach, które muszą obsługiwać przetwarzanie potoków danych, a także nieprzystosowaniem protokołu TCP/IP do tego typu zadań. Większość tych obaw nigdy się jednak nie zmaterializowała.

Mali na czele

Mniej znane firmy, takie jak EqualLogic, StoneFly Networks lub Intransa, w ostatnich latach wykorzystały szansę i zdobyły pozycję czołowych dostawców pamięci iSCSI, podczas gdy potentaci, tacy jak EMC, podchodzili z rezerwą do nowej technologii, oferując jedynie dodatkowe konwertery iSCSI dla urządzeń z interfejsami Fibre Channel lub przełączniki wieloprotokołowe z obsługą iSCSI.

Tego typu rozwiązania były oczywiście znacznie droższe, bo przeznaczone dla największych, najbardziej wymagających, a przy tym najbogatszych klientów. Inna sprawa, że wolumen sprzedaży nie był duży - pierwsi użytkownicy wykorzystywali takie pamięci "na próbę", głównie jako uzupełnienie dla serwerów pocztowych lub backupu serwerów oddziałowych, które nie wymagają wysokich przepustowości.

Obecnie sytuacja uległa zmianie i większość dużych producentów zaczęła wprowadzać pamięci wyposażone wyłącznie w iSCSI. IBM, który wcześniej był pierwszym liczącym się producentem, który kilka lat temu wprowadził do sprzedaży pamięci iSCSI, ale później wycofał je z oferty, ostatnio powrócił na ten rynek, wprowadzając pamięci TotalStorage DS300.

EMC udostępnił nowe rodziny urządzeń Clariion AX i Clariion CS wyposażonych w interfejsy iSCSI i Fibre Channel oraz macierze ATA lub SATA. Pamięci te są oferowane również przez Dell w ramach porozumienia OEM. Wydaje się, że do końca tego roku praktycznie wszyscy producenci będą mieli w ofercie pamięci masowe wyposażone w interfejsy iSCSI.

Specyfikacje i standardy IP SAN

iSNS (Internet Storage Name Service) - standard opracowywany przez organizację IETF. Ma on umożliwić automatyczne wyszukiwanie i autoryzację urządzeń iSCSI podłączanych do sieci. Publikacja ostatecznej specyfikacji iSNS jest planowana na ten rok.

SMI-S (Storage Management Interface Specification) - przygotowywana przez SNIA specyfikacja standardowego, uniwersalnego interfejsu do zarządzania sieciami pamięci masowych. Jednym z jej elementów jest interfejs iSCSI. Prace wciąż trwają i na razie trudno przewidzieć, kiedy zostaną zakończone. Ostateczny standard ma być zatwierdzony przez organizację InterNational Committee for Information Technology Standards.

MPIO (MultiPath I/O) - technologia opracowana przez Microsoft, która umożliwia serwerom Windows komunikację z pamięciami iSCSI lub FC SAN przy wykorzystaniu zwielokrotnionych kanałów transmisji. Pozwala ona na implementację systemów odpornych na awarie i stosujących mechanizmy równoważenia obciążenia. W praktyce, MPIO jest standardem dla systemów IT wykorzystujących serwery Windows i sieci pamięci masowych współpracujące za pomocą zwielokrotnionych łączy.

VDS (Virtual Disk Services) - narzędzia Microsoft do zarządzania heterogenicznymi systemami pamięci masowych w środowisku Windows. Obecnie dostępna wersja obsługuje tylko pamięci Fibre Channel, ale VDS 1.1 ma zostać wyposażona również we wsparcie dla iSCSI. Premiera jest zapowiadana na połowę 2005 r., w 6 tygodni po opublikowaniu pakietu Service Pack 1 dla Windows Server 2003.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200