Osiem w jednym

Wraz z wprowadzeniem dwurdzeniowych procesorów Opteron HP zwiększa gęstość mocy obliczeniowej w serwerach klasy blade.

Wraz z wprowadzeniem dwurdzeniowych procesorów Opteron HP zwiększa gęstość mocy obliczeniowej w serwerach klasy blade.

Już na tydzień przed premierą pierwszych dwurdzeniowych modeli procesorów Opteron HP opublikował adresowaną do swoich partnerów stronę WWW umożliwiającą składanie zamówień na nowe modele czteroprocesorowych serwerów ProLiant klasy blade wyposażonych w te układy. Przedstawiciele HP wyjaśniają, że publikacja ta była omyłkowa i została natychmiast usunięta, ale jednocześnie potwierdzili, że opisane na niej serwery ProLiant BL45p zawierające dwurdzeniowe procesory Opteron 875 o częstotliwości 2,0 GHz będą miały swoją premierę wraz z układami AMD, a więc 21 kwietnia, a ich dostawy do odbiorców rozpoczną się w ciągu kolejnych 20-30 dni.

Upychanie krzemu

HP ProLiant BL45p mają konstrukcję wzorowaną na 4-procesorowych serwerach BL40p z procesorami Intel Xeon, ale implementacja dwurdzeniowych układów Opteron powoduje, że są to pierwsze na rynku tej klasy komputery wyposażone sumarycznie aż w 8 jednostek CPU oferowane przez dużego producenta. Katalogowa cena HP BL45p to ok. 3000 USD za urządzenie z jednym układem dwurdzeniowym. Za każdy dodatkowy układ trzeba będzie zapłacić 1000 USD.

Aby móc układy "zagęścić" w kompaktowej konstrukcji, AMD obniżyła częstotliwość zegara nowych procesorów do 2,0 GHz - najwydajniejsze jednordzeniowe układy Opteron mają obecnie częstotliwość 2,6 GHz. Umożliwiło to utrzymanie poboru mocy przez te układy na takim samym poziomie co dotychczas, a więc ich instalacja w nowych modelach komputerów nie wymaga zmian architektury, a przede wszystkim zmian w systemach wentylacji i klimatyzacji w pomieszczeniach serwerowni.

Wprowadzenie ProLiant BL45p oznacza, że oferta HP w zakresie serwerów blade z układami Opteron jest obecnie tak samo szeroka, jak w wypadku serwerów z procesorami Intela. HP deklaruje, że jeszcze w tym roku rozszerzy ofertę serwerów kompaktowych o urządzenia z układami Itanium 2 - najprawdopodobniej będą to już układy dwurdzeniowe o kodowej nazwie Montecito, których premiera jest planowana na drugą połowę br. Zdaniem amerykańskich analityków, firma zamierza zaoferować wszystkie ważniejsze linie produktowe w wersji "kompaktowej".

Kompaktowe rozwiązania

To zainteresowanie HP platformą blade wynika nie tylko z przewidywanego, systematycznego wzrostu popytu na takie serwery. Architektura ta wymaga opracowywania zaawansowanych konstrukcji płyt głównych, mechanizmów odprowadzania ciepła, a często także funkcji specyficznych dla określonej grupy odbiorców lub zastosowania, np. w branży telekomunikacyjnej lub na potrzeby klastrów. Właśnie w rynku specjalizowanych rozwiązań HP widzi swoją długookresową przewagę w dziedzinie serwerów kompaktowych. Ann Livermore, wiceprezes HP Technology Solutions Group, mówi: "Systemy blade wymagają znacznego zaangażowania w prace badawczo-konstrukcyjne. Dlaczego udziały Della w rynku serwerów blade są minimalne? Bo liczą się rozwiązania, a nie sam sprzęt" - mówi. A propos Della, wiadomo, że firma ta w przyszłości nie wprowadzi na rynek żadnych serwerów z Opteronami. Zamiary takie ma jednak IBM, ale na razie firma nie podaje żadnych szczegółów na ten temat.

500 tys. sztuk - tyle serwerów blade zostanie sprzedanych w tym roku wg Gartner Group. Będzie to aż o 2/3 więcej, niż w roku ubiegłym (290 tys. sztuk).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200