Po światłowodach

Sipa 10 TX

Sipa 10 TX

Firma EXE (80-221 Gdańsk, ul.Traugutta 45, tel. 41-95-30) podjęta współpracę z działającym w ramach PPTT Zakładem Technicznym w Gdańsku odnośnie sprzedaży teleksowej karty rozszerzenia - Sipa 10 TX. Stanowisko teleksowe zbudowane z komputera klasy PC/XT/AT, karty teleksowej Sipa 10 TX i drukarki, to nie tylko stacja teleksowa, ale pełnosprawny komputer umożliwiający eksploatację dowolnego oprogramowania bez żadnych ograniczeń.

Karta rozszerzenia Sipa 10 TX umożliwia odbieranie i nadawanie telegramów w de, tzn. przy normalnym wykorsysteniu komputera do innych celów, na przykład do edycji tekstów oraz wysyłanie tych telegramów o dowolnej porze np. nocą. Pozwala ona m.in. na automatyczne ponawianie prób nadania telegramów w przy padku trudności w nawiązaniu połączenia; zdefiniowanie i zapamiętanie krótkich, często używanych tekstów dostępnych w czasie pracy przez naciśnięcie jednego klawiszu; wysyłanie tego samego telegramu do grupy adresatów

Ponadto możliwe jest zintegrowanie karty z oprogramowaniem firmy EXE z pakietu Rządca, korzystanie z linii telegraficznej z każdego komputera włączonego w sieć komputerową. Firma dostarcza też oprogramowanie" umożliwiające tworzenie teleksowych baz danych i automatyczne wysyłanie dokumentów (np, ofert).

Karta Sipa 10 TX jest dostarczana w wersji podstawowej, automatycznie wtaczającej komputer do sieci zasilającej przy nawiązaniu łączności, a także w opcjach;

- przystosowana do współpracy z drukarką systemowa

- posiadająca podtrzymywaną akumulatorowo pamięć RAM.

Wspomniany wyżej Rządca to pakiet wspomagający zarządzanie. Przeznaczony jest on dla wszelkiego rodzaju przedsiębiorstw, a swoim zakresem obejmuje wszystkie główne dziedziny zarządzania. W skład pakietu wchodzą następujące systemy:

- Księga Główna - ewidencja anlityczna i syntetyczna na kontach, automatyczne rozliczanie kosztów

- Informowanie Kierownictwa -tworzenie tabel obliczeniowych, dostęp do kartoteki kont Księga Główna

- Gospodarka Finansowa - rozrachunki z kontrahentami, naliczanie odsetek, analiza zdolności płatniczych

- Gospodarka Materiałowa -ewidencja materiałów i obrotu, gospodarka zapasami, rozliczanie zużycia materiałów

- Środki Trwałe - ewidencja ilościowo-wartościowa środków trwałych, amortyzacja, przeszacowania

- Płace - przygotowanie i realizacja wypłaty, rozliczenia akordu i prac zleconych, analiza kartoteki placowej

- Kadry - ewidencja osobowa, wydruki statystyczne, zestawienia osobowe.

Pakiet Rządca przystosowany jest do pracy w wielodostępnym środowisku wielostanowiskowym i sieciowym.

Poczta po reorganizacji

Od 1 stycznia 1992 roku poczta oddzieli się od telekomunikacji i podejmie działalność samodzielną. Dziś sytuacja w PPTT wygląda tak, że pieniądze zarabia telekomunikacja dofinansowując deficytową pocztę. Jak stwierdził odpowiedzialny za reorganizację PPTT wiceminister łączności Andrzej Wilk, udało się już dokonać podziału majątku między telekomunikację a pocztę. Nie było to łatwe, bo w wielu urzędach pocztowych rozlokowane są urządzenia , telekomunikacyjne.

Przekształcenie telekomunikacji w jednoosobową spółkę .skarbu państwa nie oznacza szybkiej jej prywatyzacji. Eksperci twierdzą, że samo dokładne oszacowanie jej majątku zajmie trzy lata.

Poczta, która zostanie jednostką państwową, przez najbliższe lata będzie wymagała dotacji z budżetu. Najpilniejsze inwestycje w tej branży to komputeryzacja urzędów i automatyzacja rozdziału paczek. Jeżeli poczta dostanie fundusze, o które prosiła, jej modernizacja rozpocznie się już w przyszłym roku. Wielkie nadzieje wiąże się z działającym od roku Bankiem Pocztowym. Rozważa się zwiększenie jego kapitału założycielskiego do 300 mld zł i przeniesienie siedziby banku z Bydgoszczy do Warszawy.

Kolejka po telefony

W województwie poznańskim zarejestrowanych jest około 86 tysięcy wniosków na instalację telefonów. Wśród nich są złożone w tym i zeszłym roku, ale są i takie, których czas oczekiwaniu to kilkanaście lat. Szef łączności w tym województwie oznajmił ostatnio, żę zamierza już wkrótce przyłączyć 50 tysięcy nowych telefonów. Kolejka oczekujących powinna więc znacznie przesunąć się do przodu.

SKP-816H

Centralka telefoniczna SKP-816H jest najnowocześniejszym wyrobem firmy Samsung. Oferuje ją na naszym rynku P.H.U. "Mecli-comp" (00-375 Warszawa, ul. No wy Świat 22/28, tel 26- 16-50). Głównym atutem tego urządzenia jest łatwość obsługi i funkcjonalność. Trzon centralki stanowią 4 linie zewnętrzne i 8 wewnętrznych. Przez dodanie specjalnych kart rozszerzających możliwe jest zwiększenie jej pojemności do 8 linii zewnętrznych i 16 wewnętrznych.

Centrala SKP pozwala m.in. na szybkie wybieranie numerów, powtarzanie ostatniego numeru, pięcioosobową konferencję blokadę sygnału dzwonka, odbiór grupowy, rejestrację wychodzących połączeń.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200