W dzień targowy

Choć w większości relacji z CeBIT 2005 dominują gadżety - telefony komórkowe i przenośne odtwarzacze muzyki - na targach prezentowano także rozwiązania dla przedsiębiorstw. Prawdziwych premier nie było jednak wiele.

Choć w większości relacji z CeBIT 2005 dominują gadżety - telefony komórkowe i przenośne odtwarzacze muzyki - na targach prezentowano także rozwiązania dla przedsiębiorstw. Prawdziwych premier nie było jednak wiele.

Cisco Systems wykorzystało targi do zaprezentowania nowego modułu dla platformy MDS 9000 SAN (urządzeń linii MDS 9500 i MDS 9200). Moduł SSM (Storage Services Module) to karta posiadająca 32 porty Fibre Channel, która potrafi przyspieszać typowe funkcje, m.in. procesy związane z wykonywaniem zapasowych kopii danych. Przyspieszenie wynika z przejęcia przez kartę roli spełnianej zwykle przez serwer backupowy.

W dzień targowy
SSM pracuje pod kontrolą SAN-OS 2.1, najnowszej wersji systemu operacyjnego dla urządzeń z serii MDS 9000, i został oparty na układzie ASIC zaprojektowanym w całości przez Cisco. Układ został opracowany z myślą o hostowaniu aplikacji obsługujących pamięci masowe i realizowane przez nie funkcje. Firma przekonuje, że poziom złożoności układu można porównać do procesorów Pentium.

Moduł SSM został zbudowany z wykorzystaniem otwartych standardów, takich jak FAIS (Fabric Application Interface Standard) i protokołu SANTap. Dzięki temu umożliwia hostowanie aplikacji opracowanych przez partnerów Cisco. Na SSM można przenosić m.in. technologię wirtualizacyjną IBM SAN Volume Controller, oprogramowanie wirtualizacyjne Symantec/Veritas Storage Foundation oraz Storage Router firmy EMC. Cisco pozyskało także wielu mniej znanych sojuszników. Są to m.in. Alacritus Software, Cloverleaf Communications, FalconStor Software, Kashya, Topio oraz Xiotech.

Firma przekonuje, że dodatkowym atutem modułu SSM jest ochrona inwestycji. "SSM może być stosowany bez wprowadzania dużych zmian w istniejącej infrastrukturze" - przekonywał podczas konferencji prasowej Dante Malagrino, odpowiedzialny w Cisco za systemy sieciowych pamięci masowych.

Ze świata wielkich

W dzień targowy

32-portowy moduł SSM

Z kolei 3Com ogłosił dostępność przełączników terabitowych linii 8800. Urządzenia zostały opracowane wspólnie z chińskim partnerem 3Com - Huawei Technologies. To najwydajniejsze przełączniki w ofercie w historii 3Com. Firma ma nadzieję, że produkt wzmocni jej pozycję na rynku korporacyjnym, o który powtórnie walczy od dwóch lat. Wcześniej 3Com postanowił skupić się na rynku małych i średnich firm. "Mogę powiedzieć, że 3Com nie jest już wyłącznie graczem na rynku SMB. Nie jesteśmy już firmą niszową" - przekonywał Pax Andersson, wiceprezes i szef 3Com Europe.

Produkty linii 8800 mogą jednocześnie obsługiwać ponad 10 tys. użytkowników. W urządzeniach można umieścić do 24 portów działających z prędkością 10 Gb/s lub do 228 gigabitowych. Systemowa szyna ma według producenta przepustowość ok. 1,44 Tb/s. Ceny nowych przełączników wahają się od 26 tys. za najmniejszy system do 36 tys. USD za największy, posiadający 14 gniazd na karty rozszerzeń. Urządzenia są już wykorzystywane przez kilku klientów, m.in. brytyjskie ministerstwo obrony oraz Telekom Malaysia.

Podczas CeBIT firma ogłosiła także dostępność systemu IPS (Intrusion Prevention System) Tipping Point 5000E służącego do blokowania wirusów, oprogramowania szpiegującego oraz ataków typu DoS. Producenta tych urządzeń, firmę Tipping Point, 3Com przejął na początku br. Urządzenie 5000E może dokonywać inspekcji pakietów w tempie 5 Gb/s. W ciągu najbliższych miesięcy 3Com wprowadzi na rynek serwer kompaktowy (blade), który będzie łączyć w sobie funkcjonalność przełącznika i systemu ochrony sieci opartego na oprogramowaniu 5000E. Firma pracuje także nad wersją przeznaczoną dla małych i średnich firm.

Zagraj to jeszcze raz

Sun Microsystems próbował ponownie wytłumaczyć swoją wizję przetwarzania rozproszonego. Robert Youngjohns, wiceprezes Sun, przekonywał, że podejście jego firmy różni się znacząco od tego prezentowanego przez inne firmy. Przede wszystkim dlatego, że wizja Sun obejmuje ideę udostępniania mocy obliczeniowej jako usługi wycenianej na bazie czasu pracy procesora, o czym donosiliśmy w CW 7/2005. Zdaniem Roberta Youngjohnsa przyczyną dotychczasowej porażki koncepcji utility computing jest brak przejrzystych dla klientów reguł wyceny usług oraz brak standaryzacji.

W dzień targowy
Sun rzeczywiście przygotował prosty cennik. Użytkownicy mają płacić 1 USD za godzinę pracy procesora i 1 USD za gigabajt pojemności dyskowej miesięcznie. Firma zawarła także porozumienie z elektroniczną giełdą Archipelago, na mocy którego powstać ma wolny rynek mocy obliczeniowej. "W przyszłości mogą pojawić się nawet opcje na cykle obliczeniowe. Zmiany stóp procentowych będą powodować wzrost zapotrzebowania na moc obliczeniową do prowadzenia przez instytucje finansowe analiz, jaki wpływ będą miały ich zmiany. To z kolei sprawi, że maklerzy, którzy to przewidzą, zarobią na spekulacyjnym zakupie większej liczby godzin przetwarzania" - snuł wizje Robert Youngjohns.

Obecnie największa instalacja przetwarzania rozproszonego Suna składa się z 3 tys. procesorów. W ciągu trzech lat mają być gotowe instalacje składające się z 50 czy nawet 100 tys. procesorów - firma przygotowuje się już do budowy centrum przetwarzania danych, które je pomieści. Na jego lokalizację wybrano Szkocję. Kluczem do budowy tak dużych środowisk jest zdaniem Roberta Youngjohnsa system operacyjny Solaris 10.

"Naszym zdaniem skalowanie Linuxa powyżej 3 tys. procesorów jest bardzo trudne" - tłumaczył Youngjohns. Firma jest przekonana, że wkrótce nastąpi odwrót od Linuxa do Solaris, w czym dopomóc ma niedawne upublicznienie kodu systemu operacyjnego Solaris 10. Oferta grid dla programistów, użytkowników komputerów biurkowych i partnerów zostanie zaprezentowana w ciągu najbliższych miesięcy. "Technologia jest gotowa. Konieczne jest dopracowanie szczegółów marketingowych" - przekonywał Robert Youngjohns.

Przy okazji warto dodać, że Sun Microsystems planuje wprowadzenie na rynek w sierpniu br. StarOffice 8 w polskiej wersji językowej. Na razie system dostępny jest w 11 językach. Razem z polską wersją na rynek trafią wersje rosyjska i duńska. Angielska wersja beta pakietu StarOffice 8 została opublikowana na niedawnej konferencji LinuxWorld. Jego możliwości opiszemy w jednym z najbliższych numerów CW.

Otwarty Linux

W dzień targowy
Novell wykorzystał targi do opublikowania nowej wersji Suse Linux Professional. System zawiera jądro w wersji 2.611, pakiet OpenOffice.org w wersji 2.0 oraz przeglądarkę Firefox 1.0. Posiada także środowiska desktop KDE 3.4 oraz Gnome 2.10. W systemie poprawiono obsługę Wi-Fi oraz dodano narzędzia programistyczne Mono 1.14, Eclipse 3.0.1, KDevelop 3.2, a także zintegrowany firewall, filtr antyspamowy i antywirusowy. Nowa 64-bitowa wersja może pracować zarówno na procesorach 32-bitowych, układach EM64T Intela oraz procesorach Athlon 64 firmy AMD.

Suse Linux Professional 9.3 zawiera ok. tysiąca aplikacji open source, także wersje testowe, np. środowiska wirtualizacyjnego XEN. Novell jest przekonany, że system spotka się z zainteresowaniem zarówno entuzjastów technologii, jak i użytkowników korporacyjnych, którzy będą mogli się przekonać o nowościach, jakie wkrótce pojawią się w regularnej ofercie. Wersja 9.3 będzie komercyjnie dostępna w połowie kwietnia br. Jej cena wynosi 77 euro (51 dla użytkowników wcześniejszych wersji).

ZENworks dla Linuxa

W Hannowerze Novell po raz pierwszy zaprezentował ZENworks Linux Management. System obsługuje zarówno SuSE Linux oraz Red Hat Enterprise Linux. Dodano w nim kilka nowych funkcji - tworzenia obrazów dysków, blokowania konfiguracji oraz zdalnego zarządzania. Według przedstawicieli firmy to jedyny na rynku produkt do automatyzacji i zarządzania środowiskiem linuxowym w oparciu o reguły, czyli centralnego zarządzania grupami urządzeń według ustalonych wcześniej zasad. Produkt trafi na rynek w drugim kwartale br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200