Nowości IBM

Przedstawiciele firmy IBM zaanonsowali 11 czerwca wprowa-dzenie na rynek Europy Środkowej i Wschodniej nowej linii produktów kryjących się pod „starą" nazwą - PS/2 - z dodanym przymiotnikiem „rozszerzona".

Przedstawiciele firmy IBM zaanonsowali 11 czerwca wprowa-dzenie na rynek Europy Środkowej i Wschodniej nowej linii produktów kryjących się pod „starą" nazwą - PS/2 - z dodanym przymiotnikiem „rozszerzona". Odbyło się to kilka dni po oficjalnej premierze nowości. Oferta dotyczy głównie rynku komputerów osobistych i ma być zarazem atakiem IBM na ten rynek. Poza tym linia PS/2, wprowadzona w roku 1987, wymagała już odświeżenia. Od połowy lipca nowe produkty są już dostępne w Polsce.

Co nowego w PS/2 ?

Rodzina PS/2 wzbogaciła się nie tylko o komputery, oparte o procesor Intel 386SX, ale również o urządzenia zewnętrzne i najnowszą wersję MS-DOS 5.0:

• Enhanced PS/2 Model 55SX, 55LS i 70 386

• PS/2 Model 57SX

• PS/2 Model 40SX

• PS/2 Model 35SX i 35LS

• PS/2 N33 notebook

• 127 MB SCSI stacja dysków optycznych

• 2.3 GB External SCSI archiwi-zer taśmowy

• IBM DOS 5.0

• Nowa wersja emulatora IBM 3270.

Stara, dobra AT-Bus

Kiedy przed 4 laty IBM wprowa-dzał na rynek pierwsze modele komputerów rodziny PS/2 o architekturze mikrokanałów - MCA (Micro Channel Architecture), zapowiadano upadek innych standardów. Dzisiaj - na pytanie: co będzie dalej - odpowiedział rynek. W 1990 roku na liczbę około 8,2 mln sztuk sprzedanych komputerów osobistych, 84% miało szynę AT-Bus. MCA zastosowano w 14%, a EISA była tylko w 1%. By utrzymać się na rynku komputerów osobistych i konkurować z dalekowschodnimi klonami, IBM musiała oferować komputery z magistralą AT. Trzy z czterech nowych modeli komputerów mają szynę AT. Są to PS/2 Model: 40SX, 35SX i 35LS, N33SX.

PS/2 Model 35SX i LS to komputer biurkowy z magistralą AT-Bus, zbudowany w oparciu o procesor 386SX taktowany zegarem o częstotliwości 20 MHz. Opcjonalnie może być wyposażony w koprocesor 387SX. Pamięć operacyjna RAM o standardowej pojemności 2 MB można rozszerzyć do 16 MB. Pamięć masowa to stacja dyskietek 3,5-calowych 1,44 MB i twardy dysk 40 lub 80 MB w zależności od wersji. Karta graficzna i monitor zgodne z VGA - 640x480,16 kolorów z palety 262114,barw. Na płycie głównej znajdują się 3 złącza rozszerzeń zgodnych z AT (8/16 bitów). Z tyłu obudowy są umieszczone standardowe złącza: Centronics, RS232, mysz - zgodna z PS/2. PS/2 Model 40SX to komputer z AT-Bus, także zbudowany w oparciu o procesor 386SX taktowany zegarem 20 MHz. W koprocesor jest wyposażany opcjonalnie. Pamięć operacyjna może mieć pojemność od 2 do 16 MB. W zależności od wersji montowany jest twardy dysk 40 lub 80 MB. Jedna stacja dyskietek 3,5-calowych 1,44 MB jest montowana w każdej wersji. Dodatkowo można podłączyć drugą stację wewnętrzną 3,5-calową 1,44 lub 2,88 MB. Spotyka się wersję ze stacją 5,25-calową (wbudowaną) i zewnętrzną 3,5-calową. W obudowie komputera, która jest większa niż w modelu 35, mieści się 5 kart rozszerzeń (8/16 bitów). Karta graficzna i monitor zgodne z VGA kolor.

Statek flagowy

Komputer IBM PS/2 Model 57SX to statek flagowy nowej rodziny z magistralą MCA. Wyposażony jest w procesor 386SX/20 MHz i zależnie od potrzeby w koprocesor 387. Pamięć operacyjna, podstawowa, ma pojemność 4 MB i można ją rozszerzyć do 16 MB. Twardy dysk ma minimalną pojemność 80 MB, lecz maksymalna wynosi aż 960 MB w standardzie sprzęgu SCSI. Podstawowa stacja dyskietek to 3,5-calowa o pojemności 2,88 MB (może czytać i zapisywać również w trybie 720 KB i 1,44 MB). Konstruktorzy przewidzieli wmontowanie jeszcze dwóch napędów dyskietek 3,5-calowych lub 5,25-calowych 1,2 MB. Komputer pracuje z kartą graficzną VGA kolor i z odpowiednim monitorem. Na płycie głównej umieszczono pięć 16-bitowych gniazd do podłączenia kart rozszerzeń. W zestawie złączy zewnętrznych są: Centronics, RS232 -45CSL

Notebook w czerni

Dzisiaj każda firma produkująca komputery ma w swojej ofercie komputery przenośne. IBM bronił się przed tym bardzo długo. Wreszcie pojawił się komputer typu laptop IBM L40SX. W nowej rodzinie komputerów PS/2 jest notebook o nowoczesnej linii wzorniczej w całkowicie czarnej obudowie. Oznaczono go jako IBM PS/2 Model N33SX. Notebook pracuje również w oparciu o procesor In-tela 80386SX. Tym razem procesor taktowany jest zegarem o częstotliwości 12 MHz. Standardowo pamięć operacyjna RAM ma pojemność 2 MB i może być rozszerzona do 6 MB. Pamięć masowa to 2,5-calowy twardy dysk 40 MB o czasie dostępu około 17 ms i opcjonalnie stacja 3,5-calowych dyskietek 1,44 MB. Płaski ekran LCD o przekątnej 24 cm pracuje w trybie VGA i odwzorowuje kolory w 16-stopniowej skali szarości. Komputer może być zasilany z sieci lub z wbudowanego akumulatora NiCd. Pojemność akumulatora pozwala na ponad 1,5 godziny nieprzerwanej pracy. Niewielkie wymiary (21x30x5 cm)

i niska waga - ok. 2,5 kg - ułatwiają przenoszenie i pracę w każdych warunkach.

Dodatki

Oprócz nowych komputerów w rodzinie PS/2 znalazły się także pożyteczne dodatki * ułatwiające pracę i podnoszące jej efektywność. Są to między innymi „napęd optyczny" (optical drive), CD ROM i napęd taśmowy (tape dri-ve4. Wszystkie te urządzenia wykorzystują do komunikacji z komputerem złącze SCSI.

„Napęd optyczny" pozwala zapisywać i odczytywać na specjalnych optycznych cartridge'ach po 127 MB informacji. Może być montowany do komputera (modele od 57SX w górę) lub używany jako stacja zewnętrzna. Jest dobrą, choć drogą, alternatywą w stosunku do napędu taśmowego lub drugiej stacji dysków.

Do komputerów można montować napędy taśmowe pozwalające na specjalnych kasetach archiwizować dane. Pojemność jednej kasety z taśmą szerokości 8 mm wynosi 2,23 GB.

PS/2 - podwójna objętość

We wszystkich komputerach nowej rodziny PS/2, tam gdzie są twarde dyski, można je zamienić na inne i to podwójnej objętości. Takie opcje zostały przygotowane dla wszystkich modeli. W ten sposób zwiększamy możliwości komputerów nie ponosząc wygórowanych kosztów.

IBM w swoich komputerach zastosował po raz pierwszy stacje 3,5-calowych dyskietek o podwójnej (poczwórnej?) gęstości. Stacje takie były stosowane dotąd tylko w komputerze Next. Dzięki IBM trafiły do popularnych „pecetów" i pozwalają oszczędzać dyskietki oraz czynią pracę wygodniejszą szczególnie w przypadku braku twardego dysku, Czyżby nowy standard?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200