Drożej, ale taniej

SQL Server 2005 trafi na rynek za kilka miesięcy. Nominalnie będzie nieco droższy od poprzednika.

SQL Server 2005 trafi na rynek za kilka miesięcy. Nominalnie będzie nieco droższy od poprzednika.

Długo oczekiwana nowa wersja serwera baz danych SQL Server 2005 (nazwa robocza Yukon) będzie droższa od SQL Server 2000. Na zakup oprogramowania Microsoftu trzeba będzie przeznaczyć ok. 20% więcej niż dotychczas. Przykładowo, wersja Enterprise Edition SQL Server 2005 będzie oferowana w cenie 25 tys. USD za procesor lub 13,5 tys. USD za serwer i 25 licencji użytkowników. Ceny SQL Server 2000 to odpowiednio 20 tys. USD i 11,1 tys. USD. Więcej będzie kosztować także wersja Standard Edition. Premiera SQL Server 2005 odbędzie się w lipcu lub sierpniu br. Wcześniej, już pod koniec marca br., firma zamierza udostępnić trzecią, ostatnią wersję beta.

Podwyżka nie bez powodu

Podwyżka została uzasadniona wprowadzeniem nowych funkcji. Enterprise Edition zawiera kilka nowości wcześniej nieobecnych w produktach Microsoftu, a oferowanych przez konkurencję. Dotyczy to np. funkcji partycjonowania, która może zostać wykorzystana do zwiększenia wydajności bazy czy funkcji mirroringu, służącej do tworzenia bazy zapasowej podnoszącej dostępność aplikacji. "Ze względu na funkcjonalność, którą otrzymują klienci, sądzimy, że podwyżka nie jest duża" - przekonuje Tom Rizzo, dyrektor odpowiedzialny w Microsofcie za SQL Server.

Tom Rizzo zapowiedział, że firma nie będzie obciążać klientów dodatkowymi kosztami za uruchamianie bazy na procesorach wielordzeniowych, co w praktyce znacznie obniża cenę w stosunku do konkurencji. Microsoft przyjął w tym przypadku strategię odmienną niż Oracle i IBM. Obie firmy wymagają, by klient posiadał odrębną licencję na każdy rdzeń procesora. Ponadto Microsoft oferuje funkcje, takie jak partycjonowanie i mirroring, jako standard. "Konkurencja zwykle wycenia je oddzielnie" - mówi Tom Rizzo.

Wcielenia SQL

Drożej, ale taniej

Ceny SQL Server 2005

SQL Server 2005 będzie oferowany w czterech wersjach: Enterprise Edition, dla krytycznych aplikacji w dużych przedsiębiorstwach, Standard Edition, przeznaczonej dla średnich przedsiębiorstw, Workgroup Edition dla małych i średnich firm oraz udostępnianej bezpłatnie Express Edition, przeznaczonej do tworzenia prostych aplikacji (zastąpi wersję MSDE). Zachętą mają być wydajniejszy motor bazy i nowe narzędzia administracyjne.

Całkowitą nowością jest wersja Workgroup Edition przygotowana z myślą o klientach poszukujących wydajnej bazy bez zaawansowanych funkcji. Ta wersja będzie działać na serwerach z 1 lub 2 i co najwyżej 3 GB pamięci RAM. Workgroup Edition nie zawiera modułu OLAP, funkcji raportowania ani funkcji wykorzystywanych przez aplikacje analityczne.

Wersję Workgroup można porównać do podobnych produktów oferowanych przez Oracle'a (Oracle Standard Edition One) oraz IBM (DB2 UDB Express), które są przeznaczone dla serwerów dwuprocesorowych. Co ciekawe, o wersję Workgroup zostanie uzupełniona także linia SQL Server 2000. Trafi ona do sprzedaży w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Wersja Standard Edition nadal będzie ograniczona do serwerów z 4 procesorami, jednak bez ograniczeń co do wielkości pamięci RAM. Ponadto obecnie będzie ona obsługiwać także procesory 64-bitowe - podobnie jak wersja Enterprise Edition. W Standard Edition znajdzie się również funkcja mirroringu oraz kilka nowych usług integracyjnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200