Serial ATA w macierzy

Tak szybka ewolucja, jaka ma miejsce w przypadku dysków Serial ATA, rzadko zdarza się w branży IT. Dzięki rosnącym pojemnościom i spadającym cenom, dyski SATA coraz częściej znajdują zastosowanie tam, gdzie jeszcze niedawno królowało SCSI. Jednym z takich urządzeń jest macierz dyskowa Adaptec iSA1500.

Tak szybka ewolucja, jaka ma miejsce w przypadku dysków Serial ATA, rzadko zdarza się w branży IT. Dzięki rosnącym pojemnościom i spadającym cenom, dyski SATA coraz częściej znajdują zastosowanie tam, gdzie jeszcze niedawno królowało SCSI. Jednym z takich urządzeń jest macierz dyskowa Adaptec iSA1500.

Chociaż wydajność macierzy z dyskami SATA wciąż nie dorównuje wydajności macierzy SCSI czy Fibre Channel, to jest wystarczająca do wielu zastosowań. Backup dysk-dysk staje się coraz popularniejszy. Od możliwości wyniesienia kopii z firmy ważniejsza okazała się możliwość skrócenia okna backupowego oraz szybkiego odzyskania zabezpieczonych danych. O powadze tego rozwiązania świadczy chociażby zainteresowanie takich gigantów rynku, jak HP czy EMC. Producenci napędów myślą też o przygotowaniu specjalnych serii dysków SATA o zwiększonej wytrzymałości, właśnie do zastosowań w macierzach dyskowych.

Przedstawicielem coraz popularniejszych macierzy dyskowych Serial ATA jest urządzenie firmy Adaptec - iSA1500. Już sam wygląd macierzy robi wrażenie. Dzięki czterem dyskom o pojemności 250 GB w zgrabnym urządzeniu o wysokości 1U udało się zmieścić aż 1 TB pamięci. Oprócz wspomnianych czterech dysków firmy Maxtor, iSA1500 jest wyposażona w 1 GB pamięci, procesor Pentium Xeon 1,6 GHz, dwa porty Gigabit Ethernet do transmisji danych oraz łącze szeregowe i dwa porty USB do konfiguracji urządzenia poprzez linię komend (command line interface, CLI). Urządzenie działa zgodnie z interfejsem iSCSI.

Konfiguracja

Serial ATA w macierzy

Adaptec iSA1500

Macierz ma dedykowany port sieciowy do zdalnego zarządzania przez sieć. Wbudowany Adaptec Storage Manager, obsługiwany przez przeglądarkę, pozwala na wykonanie większości operacji administracyjnych, pozostawiając do obsługi przez CLI tylko te najbardziej nietypowe, jak np. wstępna konfiguracja parametrów sieciowych. Niestety, urządzenie współpracuje tylko z Windows 2000 i Windows 2003 Server, brak jest obsługi Linuksa.

Administratorzy mogą konfigurować dyski w macierzy w cztery różne poziomy RAID (0, 1, 5, 10). Ustawienie to można łatwo zmienić przez dowolny interfejs konfiguracyjny. Urządzenie jest dostarczane w konfiguracj RAID 0.

Oczywiście konieczne jest zainstalowanie modułu obsługującego interfejs iSCSI na serwerach, aby móc korzystać z dysków. Zwykle, aby zarządzać urządzeniami iSCSI, konieczne jest zdefiniowanie woluminów w oprogramowaniu zarządzającym macierzą, a następnie wskazanie serwerów, które mają korzystać z tych zasobów. Storage Manager w iSA1500 ma wbudowanego lokalnego agenta, którego należy zainstalować na każdym serwerze, aby uzyskać dostęp do narzędzi konfiguracyjnych. Po zakończeniu instalacji do Storage Managera wpisujemy adresy IP macierzy i serwerów. Następnie tworzymy logiczne woluminy i wskazujemy agentów na poszczególnych serwerach.

Storage Manager i instalowane agenty są bardzo proste w obsłudze, co nie znaczy, że mają mało możliwości. Standardowa licencja Storage Managera, dostępna razem z macierzą, oferuje podstawowe funkcjonalności, które jednak są w stanie zaspokoić potrzeby większości użytkowników. Licencja ta może być dynamicznie rozszerzona (z poziomu GUI) o dodatkowe funkcje, jak zdalny synchroniczny mirroring czy wykonywanie kopii migawkowych (snapshot) na każdym woluminie.

Wydajność

Wykonane testy symulujące operacje backupu określiły średni transfer na poziomie 210 MB/s (przy wykorzystaniu wszystkich czterech napędów). To wynik o wiele lepszy, niż najszybsze napędy taśmowe.

Natomiast gdy podczas testów macierz iSA1500 została obciążona dużą ilością danych transakcyjnych, nie zachowywała się jak demon szybkości. Trudno polecić to urządzenie do obsługi dużych transakcyjnych serwerów. Ale do pozostałych zastosowań nie ma żadnych przeciwwskazań. iSA1500 doskonale poradzi sobie z obsługą dużych ilości dokumentów oraz do wykonywania kopii bezpieczeństwa.

Macierz iSA1500 udowadnia, że Adaptec zrobił świetny interes, kupując swego czasu firmę Snap Appliance, a wraz z nią rozwiązania macierzowe. Niewielkie wymiary, stosunkowo ogromna pojemność i niska cena powodują, że macierz ta jest idealnym urządzeniem pozwalającym na rozpoczęcie budowy sieci iSCSI SAN. Chociaż urządzenie przegrywa w konkurencji z większymi macierzami, to do mniejszych sieci gigabitowych jest idealne.

Adaptec iSA1500

Zalety:

  • bogate możliwości konfiguracyjne

  • wbudowany router

Wady:

  • ubogie wyposażenie
Cena brutto: 320 zł

Dystrybutorzy: RRC Poland,http://www.rrc.com.pl , Tech Data,http://www.techdata.pl, Veracomp http://www.veracomp.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200