Inicjatywa Akademicka IBM

24 maja br. w Sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego w Uniwersytecie Warszawskim w obecności zaproszonych gości i dziennikarzy została podpisana umowa między Ministerstwem Edukacji Narodowej i firmą IBM, dotycząca Inicjatywy Akademickiej IBM.

24 maja br. w Sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego w Uniwersytecie Warszawskim w obecności zaproszonych gości i dziennikarzy została podpisana umowa między Ministerstwem Edukacji Narodowej i firmą IBM, dotycząca Inicjatywy Akademickiej IBM. Swoje podpisy pod umową złożyli Minister Edukacji Narodowej prof. dr hab. Robert Głębocki i Dyrektor Generalny IBM Dilip Chandra.

Inicjatywa Akademicka (IA) IBM jest przedsięwzięciem mającym na celu daleko idącą pomoc firmy IBM dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej. W przypadku Polski podstawą IA jest podpisana umowa między IBM, MEN i 14 uczelniami z całego kraju. Wkładem IBM jest nieodpłatne udostępnienie komputera 3090-17J, pełniącego rolę komputera centralnego IA, z urządzeniami peryferyjnymi i bogatym oprogramowaniem, a także pomoc w wyposażeniu ośrodków lokalnych w formie znaczego upustu cenowego do 40% na wybrany sprzęt i do 80% na oprogramowanie. Umowa przewiduje też pomoc w zakresie szkolenia instruktorów, którzy będą przygotowywali użytkowników. Stanowić będą oni również bazę dydaktyczną i ekspercka dla placówek IBM na terenie kraju.

Umowa została zawarta na okres dwóch lat, ale przewiduje się jej przedłużanie na następne okresy. Ze strony polskiej oczekiwane jest włączenie w prace IA co najmniej 12 prowadzonych prac badawczych o ważnym znaczeniu, a także pewnej liczby tzw. projektów kluczowych.

Przewiduje się, że koordynacją prac IA będą zajmowały się: Komitet Sterujący, Komitef Koordynacyjny oraz Komitet Techniczny. Komitety zostaną powołane w terminie późniejszym

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200