Cebit'91

W dniach 13-20 marca na terenach wystawowych Hanoveru odbyły się targi techniki komputerowej Ce-BIT'91. Tak jak poprzednio, tak i tym razem w targach wzięli udział najwięksi producenci sprzętu i oprogramowania komputerów.

W dniach 13-20 marca na terenach wystawowych Hanoveru odbyły się targi techniki komputerowej Ce-BIT'91. Tak jak poprzednio, tak i tym razem w targach wzięli udział najwięksi producenci sprzętu i oprogramowania komputerów. Nie zabrakło także producentów i dystrybutorów urządzeń peryferyjnych, nośników magnetycznych, urządzeń sterowanych numerycznie, wydawców literatury i czasopism poświęconych tej dziedzinie techniki. Pokaźna część wystawy poświęcona była urządzeniom i systemom przekazywania informacji: od najprostszych łączy telefonicznych po wielofunkcyjne systemy łączności satelitarnej. Prawie we wszystkich prezentowanych systemach obecne były bądź komputery w dosłownym znaczeniu, bądź układy wyposażone w sterowniki procesorowe zapewniające jakość realizowanych funkcji. Tegoroczne targi wykazały ponad wszelką wątpliwość ciągły wzrost popularności komputerów przenośnych. Największe zainteresowanie wzbudzają dwa typy komputerów przenośnych. Pierwszy z nich to laptop, maszyna o wadze 4,5 - 7 kg z procesorem 286 lub wyższym, umożliwiającym pracę systemu operacyjnego MS DOS, z pamięcią RAM minimum 1 MB, obowiązkowo dyskiem twardym 40 MB i stacją dyskietek 3,5 cala. Pojawiają się w tej grupie pierwsze egzemplarze wyposażone w ciekłokrystaliczny ekran kolorowy zapewniający zgodność z kartą VGA. Modele takie zaprezentowały firmy Toshiba i Amstrad, a rozwiązanie samego kolorowego ekranu ciekłokrystalicznego norweska firma Tandberg.

Drugi wzbudzający wielkie zainteresowanie typ komputera przenośnego to - notebook. Maszyna tego typu waży zwykle ok. 2,5 - 4 kg, wyposażona jest w procesor 386, pamięć RAM 1 - 2 MB, dysk twardy 20 -40 MB i opcjonalnie stację dyskietek 3,5 cala. Ekran ciekłokrystaliczny ma rozdzielczość karty VGA. Notebooki zasilane są z baterii lub akumulatora, opcjonalnie także z sieci energetycznej. Maszyny te oferuje się za cenę o ok. 30% wyższą od ceny ma-szyn typu laptop.

W sferze zastosowań profesjonalnych jedynym liczącym się standardem jest system operacyjny Unix. Idea systemów otwartych pozwoliła na stworzenie standardu maszyn pracujących z tym systemem operacyjnym i teraz każdy liczący się producent prezentuje takie komputery. Nowością targów był graficzny interfejs użytkownika systemu Unix o nazwie Open Desktop. Skonstruowany na wzór programu Windows pozwala na bardzo łatwe posługiwanie się komendami poleceniami systemu Unix.

W zakresie oprogramowania dzia-łającego pod kontrolą systemu operacyjnego DOS najpopularniejsze są programy pracujące w środowisku VIS Windows. System ten stał się standardem i wszystkie niemal nowe wersje programów mogą z nim współpracować.

Z najciekawszych nowości innych firm należy wymienić pokazany na stoisku NCR prototyp komputeratypu notebook z interfejsem pozwalającym wpisywać komendy i dane pismem odręcznym na specjalnej tabliczce. Będzie to jedno z pierwszych zastosowań wyników prac prowadzonych przez NCR nad zagadnieniami sztucznej inteligencji.

Rozległość ekspozycji telekomunikacyjnej uświadomiła zwiedzającym, jak nasz świat zależny jest od przepływu informacji i jak dalece przesyłanie informacji związane jest z komputerami. Daje się zauważyć łączenie kilku funkcji w jednym urządzeniu. Przykładem może być automatyczna sekretarka dołączona do ogólnodostępnej sieci komputerowej. Urządzenie takie rejestruje rozmowy telefoniczne, nadaje i przyjmuje telefaxy, nadaje i przyjmuje informacje rozsyłane siecią, o oznaczonej porze nagrywa wybrany program telewizyjny itp.

Targi CeBIT' 91 obfitowały w liczne polskie akcenty. W bardzo wielu firmach (np. SCO, NCR, Microsoft, Wyse itd.) osobami zajmującymi eksponowane stanowiska są ludzie z najnowszej emigracji. Oprócz tego, w wyniku prywatyzowania się naszego rynku i nieskrępowanej działalności gospodarczej, polskie firmy łączą się z potentatami Zachodu. Przykładem może być wydany przez Microsoft pełny katalog oprogramowania "po polsku czy obecność polskich aplikacji unixowych na stanowisku firmy Santa Cruz Operation, która jest właścicielem systemu operacyjnego Unix.

Na targach prezentuje się nowości, ale także prowadzi różnorakie kampanie reklamowe. Raz po raz widzowie zaskakiwani byli różnymi pokazami promocyjnymi, często przypominającymi spektakle teatralne (np. pokazy firmy NCR), pojawianiem się wymyślnie przebranych hostess, angażowaniem do akcji reklamowej zespołów muzycznych, zdalnie sterowanych robotów, samolotów ciągnących transparenty, loterii fantowych czy prezentacji wyrobów połączonych z losowaniem nagród lub degustacją najlepszych gatunków piwa i wina.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200