Urząd i obywatel w sieci

Dzięki dotacjom unijnym - w ramach projektu e-Świętokrzyskie - w województwie świętokrzyskim ma szansę rozwinąć się infrastruktura internetowa i towarzyszące jej usługi elektroniczne.

Dzięki dotacjom unijnym - w ramach projektu e-Świętokrzyskie - w województwie świętokrzyskim ma szansę rozwinąć się infrastruktura internetowa i towarzyszące jej usługi elektroniczne.

Projekt e-Świętokrzyskie jest częścią strategii e-Polska oraz Regionalnej Strategii Innowacji dla Województwa Świętokrzyskiego, która ma wspierać budowę infrastruktury społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Punktem wyjścia do podjęcia prac nad projektem był Zintegrowany Program Operacyjny dla województwa świętokrzyskiego na lata 2004-2006. Prace nad przygotowaniem założeń do projektu e-Świętokrzyskie podjęły wspólnie Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii (ŚCITT). Celem projektu jest wspieranie rozwoju województwa świętokrzyskiego poprzez "rozbudowę infrastruktury społeczeństwa informacyjnego, a także wyrównanie dysproporcji w zakresie dostępu i wykorzystania Internetu oraz innych technik informacyjnych na terenie regionu i w kontaktach z regionami sąsiednimi".

Porozumienie o współpracy w ramach projektu e-Świętokrzyskie podpisało we wrześniu 2004 r. kilkanaście organizacji, w tym jedenaście samorządów wraz z urzędem marszałkowskim województwa świętokrzyskiego i urzędem miasta Kielce, a także Politechnika Świętokrzyska, NASK, Świętokrzyskie Centrum Onkologii i ŚCITT. Każda z organizacji, które przystąpiły do projektu, zadeklarowała wkład własny łącznie w wysokości 25% kosztów odpowiedniego fragmentu projektu. Pozostałe 75% kosztów weźmie na siebie Unia Europejska. Całość projektu koordynowana jest przez ŚCITT. Od chwili zainicjowania przedsięwzięcia w kwietniu 2002 r., projekt e-Świętokrzyskie uległ pewnym zmianom. Początkowo miał składać się z trzech elementów: budowy bezprzewodowej sieci szkieletowej, budowy sieci światłowodowej dla użytkowników mieszkających w większych miastach oraz usług elektronicznych oferowanych przez urzędy obsługujące mieszkańców województwa. Z czasem projekt ten został podzielony na trzy części, za które odpowiadają różne instytucje. Za budowę sieci radiowej odpowiada NASK; naziemnej i rozbudowę sieci KIELMAN - Politechnika Świętokrzyska, a za usługi online - urząd marszałkowski.

Najpierw sieć

Urząd i obywatel w sieci

Artur Bartosik

Urząd i obywatel w sieci

Andrzej Skrzeczkowski

Budowa infrastruktury teleinformatycznej wyłącznie na podstawie łączy naziemnych jest nieopłacalna tam, gdzie odsetek użytkowników Internetu jest niski i gdzie mieszkańcy żyją w dużym rozproszeniu. Dlatego kluczowym elementem planowanej sieci telekomunikacyjnej są łącza radiowe, których budową ma zająć się NASK. Na terenie województwa świętokrzyskiego planowana jest budowa sieci szkieletowej składającej się z sześciu stacji bazowych, które pokryją łącznie ok. 64% powierzchni terenu. Powstająca sieć wykorzysta również możliwości oferowane przez istniejące już sieci - polski PIONIER i paneuropejski GEANT. Jest to w zgodzie z jednym z najistotniejszych założeń projektu e-Świętokrzyskie, zgodnie z którym tworzona infrastruktura teleinformatyczna powinna umożliwić wykorzystanie - tam gdzie jest to możliwe - istniejących sieci telekomunikacyjnych.

Do użytkowników indywidualnych NASK nie będzie docierał bezpośrednio, lecz za pośrednictwem operatorów lokalnych sieci radiowych i przewodowych działających na zasadzie franczyzy. NASK będzie też odpowiadał za stosowaną przez operatorów technologię, wyznaczy standardy zawierania umów z użytkownikami i jakości świadczenia usług oraz zasady audytowania operatorów, zorganizuje szkolenia i zapewni promocję całego przedsięwzięcia. Sukces projektu uzależniony jest tak naprawdę od tego, jak duży będzie odzew ze strony lokalnych operatorów, którymi mogą stać się w zasadzie dowolne podmioty, zarówno firmy, jak i osoby fizyczne czy stowarzyszenia użytkowników.

Wsparcie z Unii Europejskiej

Koszt projektu w okresie dwóch lat to 13,4 mln zł. Koszt początkowej inwestycji w 75% finansuje Unia (3,4 mln zł), natomiast pozostała część kosztów początkowych leży po stronie inwestorów. NASK liczy na to, że liczba użytkowników w ciągu pięciu lat przekroczy 30 tys., a generowane przez nich przychody pozwolą pokryć całość pozostałych kosztów projektu i udział NASK w jego finansowaniu. Zysków z budowy sieci na potrzeby projektu e-Świętokrzyskie NASK upatruje w usługach dodatkowych, dla klientów biznesowych.

Instytucje unijne, które współfinansują projekt, nakładają na NASK obowiązek sprzedaży połączeń internetowych wybranym instytucjom "po kosztach". Dlatego organizacje edukacyjne i administracyjne będą korzystały z Internetu, płacąc jedynie minimalną cenę związaną z wykorzystaniem sieci PIONIER. Przedsiębiorstwa komercyjne otrzymają normalny cennik uzależniony m.in. od wybranego poziomu przepustowości. Wybudowana infrastruktura zostanie także udostępniona lokalnym operatorom.

Lokalne sieci radiowe - obsługiwane przez różnych operatorów - pracują najczęściej na wolnych częstotliwościach 2,4 GHz oraz 5 GHz. NASK - budując swoją sieć szkieletową - nie może więc oprzeć się na tych częstotliwościach z powodu narastającego tłoku w eterze i niemożności zagwarantowania jakości połączeń, dlatego sieć NASK będzie wykorzystywać licencjonowaną częstotliwość 3,4-3,6 GHz. Operatorzy lokalni mogą zaś połączyć się z końcowym użytkownikiem na kilka sposobów - wykorzystując częstotliwości dla dostępu radiowego WiFi, połączenie kablowe, DSL, PLC lub sieci osiedlowe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200