Fundusze na dostęp i obieg dokumentów

Dotychczas 46 spośród zgłoszonych 117 wniosków uzyskało akceptację w konkursach na wykorzystanie funduszy strukturalnych w ramach Działania 1.5 Budowa Infrastruktury Społeczeństwa Informacyjnego w Zintegrowanym Programie Operacyjnym Rozwoju Regionalnego (ZPORR).

Dotychczas 46 spośród zgłoszonych 117 wniosków uzyskało akceptację w konkursach na wykorzystanie funduszy strukturalnych w ramach Działania 1.5 Budowa Infrastruktury Społeczeństwa Informacyjnego w Zintegrowanym Programie Operacyjnym Rozwoju Regionalnego (ZPORR).

Pierwsze konkursy odbyły się już we wszystkich województwach z wyjątkiem mazowieckiego, gdzie planowany jest on na czerwiec 2005 r. W jedenastu województwach konkursy zostały już rozstrzygnięte, w trzech trwają prace nad oceną projektów, a w województwach łódzkim i lubelskim ogłoszone zostały już drugie konkursy.

Najwięcej, bo 19 wniosków zostało złożonych w województwie warmińsko-mazurskim. Niestety, żaden z nich nie został zaakceptowany do ubiegania się o dofinansowanie z funduszy europejskich. Najwięcej pozytywnie zaopiniowanych projektów - 9 na 15 zgłoszonych - jest w województwie podkarpackim. Wszystkie zgłoszone wnioski przeszły pomyślnie procedurę weryfikacji w województwie zachodniopomorskim (jest ich 5).

Na co pieniądze?

Najwięcej projektów zgłaszanych jest przez urzędy administracji publicznej. Samorządy lokalne chcą przede wszystkim tworzyć punkty publicznego dostępu do Internetu oraz budować regionalne sieci szerokopasmowe. Bardzo często zgłaszane są też projekty związane z wprowadzaniem elektronicznego obiegu dokumentów w urzędach różnych szczebli oraz nastawione na rozwój usług elektronicznej administracji. Nierzadkie są przypadki występowania o unijne środki po prostu na komputeryzację poszczególnych urzędów. Istnieją jednak i projekty tworzenia zintegrowanych, elektronicznych platform umożliwiających współpracę wielu urzędów i instytucji publicznych na poziomie wojewódzkim, powiatowym czy w skali kilku gmin. Do największych projektów o zasięgu regionalnym należy budowa regionalnej, szerokopasmowej sieci teleinformatycznej w województwie kujawsko-pomorskim (wartość projektu prawie 48 mln zł), a powiatowym budowa Podkarpackiego Systemu Teleinformatycznego (ok. 5,4 mln zł).

O dofinansowanie starają się też różne instytucje sektora publicznego, np. szpitale. Przykładem takiego projektu jest budowa zintegrowanej platformy cyfrowych danych i konsultacji medycznych w krakowskim Szpitalu im. Jana Pawła II (2,8 mln zł). Zgłaszają się jednak także komendy policji (np. budowa systemu faksowo-mailowego z użyciem podpisu elektronicznego dla jednostek policji na terenie województwa śląskiego - 4,9 mln zł), uczelnie (np. budowa czytelni multimedialnej w Bibliotece Głównej Akademii Morskiej). W województwie lubuskim projekt stworzenia punktu publicznego dostępu do Internetu złożyła parafia rzymsko-katolicka, ale wniosek nie został przyjęty z przyczyn formalnych.

Pod jakimi warunkami?

Warunkiem występowania o fundusze unijne na projekty związane z budową infrastruktury społeczeństwa informacyjnego nie jest na razie posiadanie regionalnej czy lokalnej strategii rozwoju. Prawdopodobnie jednak taki wymóg będzie obowiązywał w następnej turze przyznawania funduszy strukturalnych na lata 2007-2013.

Obecnie za posiadanie strategii można przy ocenie wniosków uzyskać dodatkowe punkty. Do tej pory strategie rozwoju społeczeństwa informacyjnego posiadają województwa: małopolskie, warmińsko-mazurskie, lubelskie i wielkopolskie. W województwach: kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim e-strategie zostały włączone do regionalnych strategii innowacji.

Strukturalna mowa - trawa

Warunkiem ubiegania się o refinansowanie projektów z funduszy strukturalnych jest zgodność złożonych wniosków z różnego rodzaju dokumentami strategicznymi - od strategii rozwoju regionalnego poczynając, a na programie eEurope kończąc.

Ma to sprzyjać koncentracji środków i działań na najważniejszych, uznanych za priorytetowe celach. Efektem tego wymogu jest jednak również "rozpłynięcie się" rzeczywistych, autentycznych potrzeb poszczególnych regionów w swoistej nowomowie.

Z opisów projektów składanych w konkursach do działania 1.5 trudno zorientować się, jakie naprawdę problemy z wykorzystaniem technik informacyjnych na swoim terenie mają poszczególne województwa, powiaty, gminy. Trudno dowiedzieć się, czego faktycznie oczekują ich mieszkańcy, jaka jest specyfika tych miejsc pod względem zastosowań narzędzi teleinformatycznych, w jaki konkretnie sposób planowane projekty przyczynią się do rozwoju regionów i poprawy życia zamieszkującej je ludności. W składanych wnioskach wszyscy chcą budować społeczeństwo informacyjne, tworzyć e-urzędy, udostępniać e-usługi, budować cyfrowe platformy dla elektronicznej administracji, upowszechniać dostęp do Internetu, likwidować dysproporcje w dostępie, wyzwalać potencjał intelektualny.

Efekty realizacji planowanych działań są często ujmowane przez przedstawicieli administracji regionalnej i lokalnej jedynie w postaci nośnych propagandowo, popularnych haseł i sloganów. Co się tak naprawdę pod nimi kryje w konkretnych miejscach i sytuacjach - trudno niejednokrotnie dociec.

Na podstawie prezentacji w ramach Konferencji "Zarządzanie e-rozwojem regionalnym w latach 2004-2006 - projekty Działania 1.5 ZPORR" zorganizowanej w dniach 13-14 grudnia br. przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji we współpracy ze Stowarzyszeniem "Miasta w Internecie".

149 mln zł - prawie tyle wyniosła wartość środków przeznaczonych na projekty zaakceptowane w pierwszych konkursach na wykorzystanie funduszy strukturalnych w ramach Działania 1.5 Budowa Infrastruktury Społeczeństwa Informacyjnego. Środki pozostałe do realizacji w kolejnych konkursach to prawie 249 mln zł

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200