Łączenie ogniw

Elektronika zagościła już na stałe w logistyce i bez dobrze zorganizowanej informatyki nie ma zintegrowanej logistyki. Zdanie takie wydaje się truizmem, ale w rzeczy samej niesie całą kwintesencję współczesnej logistyki.

Elektronika zagościła już na stałe w logistyce i bez dobrze zorganizowanej informatyki nie ma zintegrowanej logistyki. Zdanie takie wydaje się truizmem, ale w rzeczy samej niesie całą kwintesencję współczesnej logistyki.

Redakcja Computerworld zwróciła się do mnie z propozycją wyrażenia opinii, co moim zdaniem w chwili obecnej realizowane jest w zakresie zintegrowanych łańcuchów dostaw i czego można się spodziewać w tym temacie w najbliższej przyszłości. Wydawać by się mogło, że tak prosto i jasno sformułowane zagadnienie powinno implikować prostą odpowiedź, można by skwitować to jednym zdaniem - integracja łańcuchów dostaw jest procesem stałym i nadal dynamicznie się rozwijającym. Stwierdzenie to można by wzbogacić kolejną ilustracją graficzną pokazującą, jak te zintegrowane łańcuchy dostaw funkcjonują. Byłoby to jednak dużym nadużyciem w stosunku do oczekiwań nie tyle Redakcji, ile szanownego Czytelnika, który przyzwyczajony do tego, iż w Computerworld zawsze znajduje interesujące nowości, relacje z wdrożeń czy opisy trendów rozwojowych. Podejmując temat, przyjąłem założenie, że na zagadnienie integracji łańcuchów dostaw należy spojrzeć od nieco innej strony.

Obecne trendy zachodzące w zintegrowanych łańcuchach dostaw mocno zaznaczają się w kierunkach związanych z jednoznacznością identyfikowania przedmiotów dostaw w skali globalnej wraz z postulatem efektywnego wspierania zarządzania dostawami poprzez techniki informatyczne, w szczególności internetowe. Elektronika zagościła już na stałe w logistyce i bez dobrze zorganizowanej informatyki nie ma zintegrowanej logistyki. Zdanie takie wydaje się truizmem, ale w rzeczy samej niesie w sobie całą kwintesencję współczesnej logistyki.

W cyklu trzech artykułów przedstawiam wdrożenia, inicjatywy oraz badania, jakie realizowane są obecnie w Instytucie Logistyki i Magazynowania (ILiM), a które mocno związane są z integracją łańcuchów dostaw. Wdrożenia dotyczą aspektów już realizowanych na rynku (standardowa etykieta logistyczna), inicjatywy obejmują zakres prac, które w niedługim czasie uzyskają status wdrożenia (traceability oraz elektroniczny katalog towarów), a trendy zawierają obszary związane z najnowocześniejszymi aspektami integracji już nie tyle łańcuchów, ile sieci dostaw (elektroniczny kod produktu).

Dzisiaj, czyli wdrożenie standardowej etykiety logistycznej

Pełne zintegrowanie łańcucha dostaw pod względem jego fizycznych cech, czyli sprawna wymiana towarów między przedsiębiorstwami, możliwe jest przede wszystkim przez jednoznaczne identyfikowanie przedmiotów dostawy. Ową jednoznaczność uzyskuje się poprzez ujednoliconą etykietę logistyczną, na której zawarte są zrozumiałe dla różnych systemów informatycznych informacje. Dane z etykiety, wyrażone w kodach kreskowych, pobierane są do systemów informatycznych poprzez techniki automatycznej identyfikacji.

Zagadnienia związane ze standardową etykietą logistyczną wykorzystywaną w integrujących się łańcuchach dostaw poruszane już były na łamach CW w 2002 r. (artykuł Dogadajmy się).

Przedstawiono tam ogólne zasady projektowania etykiet uniwersalnych w skali świata, z tego względu że uwzględniają globalne standardy systemu EAN.UCC (od 01.01.2005 r. występującego po nazwą GS1 - Global System the First). Jest to światowy zestaw standardów umożliwiających efektywne zarządzanie globalnymi łańcuchami dostaw dla wielu branż; poprzez unikalną identyfikację produktów, jednostek wysyłkowych, zasobów, lokalizacji i usług, umożliwia usprawnienie procesów w gospodarce elektronicznej, łącznie z możliwością pełnego śledzenia przepływu materiałów.

W ciągu dwóch ostatnich lat w tej dziedzinie dużo się w Polsce wydarzyło. Pojedyncze łańcuchy dostaw w naturalny sposób podlegające zasadom integracji sukcesywnie przeobrażają się w sieci dostaw. Tak naprawdę dzisiaj należy odchodzić od pojęcia "łańcuch dostaw", gdyż w rzeczywistości logistycznej występują obszerne sieci wymiany towarowej, w których ulokowani są liderzy - odbiorcy skupiający wokół siebie partnerów - dostawców. Aspekt ten dostrzegają obecne na rynku sieci handlowe, które z natury rzeczy współpracując z dużą liczbą dostawców różnorodnych towarów, wdrażają nowoczesne rozwiązania logistyczne wspierane technikami informatycznymi. Jednym z takich rozwiązań jest etykieta logistyczna.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200