e-Okno na bank

W projekcie BPH Integrator wzięło już udział kilkunastu producentów systemów ERP. Celem przedsięwzięcia jest obustronna automatyzacja przepływu danych między systemami ERP a systemami bankowości elektronicznej Banku BPH.

W projekcie BPH Integrator wzięło już udział kilkunastu producentów systemów ERP. Celem przedsięwzięcia jest obustronna automatyzacja przepływu danych między systemami ERP a systemami bankowości elektronicznej Banku BPH.

Automatyzacja przepływu danych w systemach objętych projektem BPH Integrator odbywa się w dwie strony. W jedną stronę jest to eksport plików danych z systemów ERP, finansowych czy kadrowo-płacowych do systemów bankowości elektronicznej Banku BPH. W drugą następuje import danych z wyciągów bankowych otrzymywanych poprzez systemy bankowości elektronicznej do systemów ERP klienta banku.

Bank BPH ma nadzieję, że w projekt uda mu się zaangażować nawet 50 producentów najczęściej wykorzystywanych w Polsce systemów ERP i rozwiązań finansowo-księgowych. Na razie certyfikaty zgodności z systemem bankowości elektronicznej Multicash PRO i VideoTel wykorzystywanych przez Bank BPH uzyskały m.in. firmy MacroSoft, Simple, SoftLab, Teta, Etobres, Infinite, Kala Soft, PC Guard, QBA Software Leader, QNT Systemy Informatyczne i Vulcan. Certyfikaty obejmują konkretne produkty z oferty dostawcy systemów ERP. Z systemów ERP i FK zintegrowanych z Multicash PRO korzysta dziś ok. 400 klientów Banku BPH.

Ustandaryzowanie rozwiązań

Systemy bankowości elektronicznej w bankowości korporacyjnej istnieją w Polsce od wielu lat. Multicash, wykorzystywany przez Bank BPH, jest jednym z najpopularniejszych. W Polsce z rozwiązań tego typu korzystają także m.in. Fortis Bank, ING Bank Śląski, Bank Pekao i Raiffeisen. Inny popularny system to VideoTel, również wykorzystywany przez Bank BPH, ale w ofercie dla małych i średnich firm. Dotychczas niektóre przedsiębiorstwa z sukcesem budowały interfejsy między własnymi systemami klasy ERP a wykorzystywanymi systemami bankowości elektronicznej. Niemniej zawsze wymagało to budowy indywidualnego rozwiązania. Przy zmianie banku, jak również przy zmianie wersji systemu bankowości elektronicznej czy wersji systemu ERP odpowiednie moduły ERP musiały zostać ponownie dostosowane.

e-Okno na bank
Projekt zainicjowany przez Bank BPH ma przerzucić ciężar budowy rozwiązań integrujących system ERP z aplikacją bankowości elektronicznej na bank i dostawcę systemu. Dla banku projekt ten jest korzystny, gdyż skłania większą liczbę przedsiębiorstw do utrzymywania relacji z bankiem drogą elektroniczną, tańszą dla banku niż obsługa tradycyjna. Systemy ERP certyfikowanych przez Bank BPH firm są zgodne z systemem Multicash PRO i VideoTel już w momencie ich sprzedaży, bez konieczności prowadzenia dostosowań na etapie wdrożenia, z wyjątkiem oczywistej parametryzacji pod kątem systemów użytkownika. Ma to zachęcić firmy wybierające dany pakiet ERP do skorzystania z oferty banku. Firmy, które już w tej chwili są jego klientami, mogą zdecydować się na któreś z certyfikowanych rozwiązań, unikając konieczności jego dostosowania. "Chodzi również o to, aby zgodność ze sobą zachowywały nowe wersje systemów bankowości elektronicznej i systemów klasy ERP" - mówi Jerzy Zań, zastępca dyrektora Departamentu Bankowości Elektronicznej w Banku BPH.

Podobne certyfikaty nadaje dostawcom systemów ERP już od wielu lat ING Bank Śląski. Na liście firm produkujących oprogramowanie kompatybilne z systemami ING Banku Śląskiego znajduje się dziś 41 firm, m.in. Rekord, BPSC, MBS Great Plains, ComArch CDN, IBS, Oracle czy Insert. Wśród tych producentów znajdują się również nazwy rozpoznawane lokalnie, z których korzysta wiele małych i średnich przedsiębiorstw w danym regionie. Certyfikacją ING Banku Śląskiego może pochwalić się m.in. MacroSoft, który uzyskał certyfikat dla swojego programu Homebank, będącego pomostem między systemem bankowości elektronicznej ING Banku Śląskiego a poszczególnymi modułami produkowanego przez siebie systemu wspierającego zarządzanie SKID. Homebank umożliwia np. generowanie przelewów bezpośrednio z modułów finansowo-księgowych lub kadrowo-płacowych systemu SKID do systemów ING Banku Śląskiego. MacroSoft współpracuje również z Bankiem BPH, ale współpraca programów MacroSoftu z Multicash PRO wkracza w sferę importu danych z wyciągów bankowych dostarczanych przez BPH drogą elektroniczną.

Potrzebna informacja zwrotna

e-Okno na bank
Problem informacji zwrotnej z systemów bankowości elektronicznej - wyciągów, danych na temat statusu zlecenia czy poprawności realizacji zleceń - przez wiele lat był zmorą klientów korzystających z systemów elektronicznej bankowości korporacyjnej. Lista banków umożliwiających wysłanie przelewów drogą elektroniczną jest długa. Znajduje się na niej co najmniej 25 działających w Polsce banków. Lista banków umożliwiających automatyczne zaksięgowanie przelewów przychodzących jest znacznie krótsza i znajdują się na niej m.in. BRE Bank, Raiffeisen Bank, Bank BPH i ING Bank Śląski.

"Do tej pory dwustronna komunikacja z bankiem była rzadkością, również w naszym systemie. W tej chwili udoskonalamy moduły współpracy z systemami bankowości elektronicznej pod kątem komunikacji dwustronnej w ramach projektu pilotażowego we współpracy z Bankiem BPH. Ten moduł będzie jednak z czasem wykorzystywany również do współpracy z innymi systemami bankowości elektronicznej. Większy nacisk położymy też na możliwość samodzielnego definiowania formatu wymiany danych przez wyszkolonego użytkownika" - mówi Tomasz Niśkiewicz, dyrektor zespołu produktowego Teta Business Partner. Przykład Tety jest charakterystyczny dla wielu producentów systemów wspierających zarządzanie.

Promocja tańszych kanałów dostępu

Projekt BPH Integrator oraz działania ING Banku Śląskiego wpisują się w pewien trend, zgodnie z którym banki coraz chętniej udostępniają specyfikacje formatu wymiany danych z systemów bankowości elektronicznej, kierując klientów do tańszych kanałów obsługi. Zarówno jednak dla klientów korporacyjnych banków, jak i dla producentów pakietów ERP znaczącym utrudnieniem jest brak standardów wymiany danych, do których stosowałyby się wszystkie działające w Polsce banki. Przed wielu laty miały powstać w ramach tzw. Wspólnej Sieci Bankowości Elektronicznej. Prace nad jej budową rozpoczęto w 1997 r. Dotąd nie udało się stworzyć wspólnych standardów wymiany danych drogą elektroniczną w polskiej bankowości.

"Na arenie międzynarodowej są próby opracowania standardów wymiany danych w systemach bankowości elektronicznej, inicjowane przez organizacje, których siłą napędową są ponadnarodowe firmy, ale sukcesów na razie brak. Dlatego lepiej rozpocząć od konkretnych działań z własną bazą klientów niż próbować ustalić jedno stanowisko z większą liczbą graczy" - mówi Dariusz Nalepa, pełniący obowiązki dyrektora zarządzającego Obszaru Bankowości Transakcyjnej, dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej w Banku BPH. Banki nie widzą też żadnego interesu we współpracy z innymi instytucjami finansowymi. Dlatego może próby standaryzacji na szerszym forum nie przynoszą rezultatów. Przy braku standardów wymiany danych w Polsce pewien standard ustanawia Multicash wraz z często wykorzystywanymi w nim standardami Elixir-O i SWIFT MT/940. Co prawda każdy z banków wykorzystujących ten system bankowości elektronicznej korzysta z nieco innej jego wersji, ale tak naprawdę przedsiębiorstwa mają możliwość zastosowania tych samych, nieco tylko zmodyfikowanych, narzędzi eksportu i importu danych dla różnych, obsługujących je banków.

Identyfikacja płatności

Kolejne wyzwanie, z którym mierzą się banki - zwłaszcza obsługujące firmy świadczące usługi dla setek tysięcy klientów - to problem automatycznej dekretacji napływających płatności. W przypadku operatorów sieci telekomunikacyjnych czy dostawców energii elektrycznej, otrzymujących codziennie tysiące płatności od abonentów, automatyczna dekretacja jest kluczem do usprawnienia zarządzania płynnością finansową i procedurami windykacyjnymi. Z drugiej jednak strony, nie jest to wyłącznie problem dostosowania systemów banku, lecz opracowania mechanizmów identyfikacji płatności po stronie przedsiębiorstwa.

Jedyną informacją, o poprawność której klient wysyłający przelew na pewno zadba, jest numer rachunku odbiorcy. Cała reszta danych - nazwa klienta, tytuł płatności, numer faktury - zawiera zazwyczaj wiele nieścisłości utrudniających automatyczną klasyfikację płatności. Jednym z rozwiązań jest kodowanie nazwy klienta czy wręcz numeru faktury w numerze rachunku NRB, na który przekazywana jest płatność. We współpracy z przedsiębiorstwami zmagającymi się z problemem płatności masowych Bank BPH wykorzystuje system TransCollect.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200