Grid się opłaca

Rozmowa z Ianem Bairdem, wiceprezesem i głównym architektem w Platform Computing.

Rozmowa z Ianem Bairdem, wiceprezesem i głównym architektem w Platform Computing.

Jak pan ocenia świadomość, czym jest grid computing (przetwarzanie kratowe). Wydaje się, że ludzie nadal myślą, że to kolejny wymysł marketingowy przemysłu IT.

W ubiegłym roku przeprowadziliśmy badania, pytając szefów IT w kilkudziesięciu wielkich korporacjach o to, jakie dostrzegają problemy i bariery związane z grid computing. Większość wskazanych zagadnień nie dotyczyła technologii. Problemy, o których mówili nam ankietowani, dotyczyły kwestii organizacyjnych. Na własny użytek nazwaliśmy "polityką gridową". Mówiąc krótko, problem polega na tym, że ludzie nie chcą dzielić się swoimi zasobami informatycznymi. Bardzo często w firmach powstaje "silosowy" świat zasobów obliczeniowych, w którym jeden dział lub grupa ma własny zestaw zasobów do obsługi konkretnych zadań.

Większość ludzi uważa - i wynika to z naszych badań prowadzonych w tym roku - że kwestie organizacyjne mają kluczowe znaczenie dla przyszłości grid computing. W ubiegłym roku aż 89% respondentów powiedziało, że "polityka gridowa" stanowi w ich mniemaniu główny problem. Ludzie obawiają się utraty kontroli nad zasobami. Ponadto obawiali się utraty budżetu, utraty priorytetu dla swoich projektów itp.

W tym roku powtórzyliśmy badanie i zapytaliśmy, czy "polityka gridowa" zmieniła się w stosunku do ub.r. Okazało się, że 43% - a to była nowa grupa respondentów ok. 100 szefów IT - odpowiedziało, że "klimat polityczny" stał się bardziej przyjazny. Wyraźnie widzimy rosnącą świadomość i zrozumienie dla grid na poziomie kierownictwa wielkich korporacji.

Jakie korzyści płyną z wykorzystania gridów?

Grid się opłaca
Grid oferuje liczne korzyści. Przede wszystkim poprawę zyskowności w wyniku redukcji wydatków na inwestycje i utrzymanie IT. Z równania finansowego znikają koszty. Zwiększają się także przychody. Następuje to w efekcie przyspieszenia prac rozwojowo-badawczych. Przyspieszeniu i usprawnieniu ulegają procesy biznesowe i aplikacje. Wyniki są osiągane w bardziej systematyczny, efektywny i pochłaniający mniej czasu sposób.

Wspólnie z klientami dokonaliśmy głębszej analizy dotyczącej wpływu gridów. Zwykle klienci mówią nam, że ograniczyli wydatki na zakup sprzętu i oprogramowania o ok. 20-40%. Grid pozwala także zmniejszyć o 5-10% liczbę administratorów zajmujących się obsługą infrastruktury. Klienci ograniczają również wydatki związane z obsługą i utrzymaniem serwerów. Ogólnie po uruchomieniu gridu dostrzegają 20-30-proc. spadek wydatków na informatykę. Jednocześnie klienci obserwują średnio 10- czy nawet 25-krotny wzrost wydajności w przetwarzaniu zadań i transakcji.

Innym obszarem, w którym można obserwować zwrot z inwestycji, są umowy dotyczące gwarantowanego poziomu usług. Zwykle po uruchomieniu gridu, użytkownicy nie obserwują żadnych przestojów. Jakość usług rośnie znacząco. Zwiększa się także wykorzystanie zasobów IT - od 25 do 75%!

Jakie techniczne wyzwania stwarza implementacja grid computing?

Istnieje wiele przeszkód. Obecne możliwości techniczne pozwalają tworzyć gridy praktycznie bez dokonywania większych zmian w istniejącej architekturze informatycznej. Niemniej popularyzacja grid computing wymaga dodatkowej pracy. Związana ona jest np. ze standaryzacją.

Pojęcie grid jest związane nierozerwalnie ze środowiskami heterogenicznymi. Dzięki możliwościom oferowanym przez rozwiązania grid środowiska te można - po raz pierwszy - łatwo integrować, konsolidować, wirtualizować - słowem: zarządzać. Dlatego, jeśli Linux ma współpracować z Windows NT czy Unixem albo sprzęt IBM ma współpracować ze sprzętem HP i Sun Microsystems, standardy odgrywają kluczową rolę. W przyszłości największą rolę odegrają standardy związane z bezpieczeństwem.

Inna przeszkoda to fakt, że nie wszystkie aplikacje mogą pracować w środowiskach rozproszonych. Oznacza to, że trzeba zmodyfikować je pod kątem współpracy z grid. Pracujemy z naszymi klientami nad określeniem, które aplikacje mają współpracować w ramach architektury grid, i następnie prowadzimy prace we współpracy z ich producentem nad modyfikacją oprogramowania. Takie prace prowadziliśmy już z ponad setką producentów aplikacji. Czasem wystarczy napisać odpowiedni interfejs API, czasem nie obejdzie się bez większych modyfikacji - przepisania fragmentu kodu lub wykorzystania warstwy middleware.

Jak przebiegają procesy standaryzacyjne w dziedzinie grid computing?

W dziedzinie standaryzacji dzieje się sporo. Najważniejszą organizacją, która prowadzi prace nad standardami dla gridów, jest Global Grid Forum. Prowadzone są prace nad flagową architekturą - Open Grid Services Architecture (OGSA), która ostatecznie stanowić będzie zestaw specyfikacji dla zapewnienia współpracy pomiędzy różnymi elementami technologii. Elementem OGSA jest Open Grid Services Infrastructure (OGSI) - standard, który powstał w związku z usługami Web. Przez to określa się go teraz jako Web Services Resource Framework. Standard ten zostanie przekazany z Global Grid Forum do OASIS, która bardziej koncentruje się na specyfikacjach związanych z usługami Web.

Na podstawie Infoworld oprac. raf

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200