Misja: Wrocław

Konsekwencji i... pieniędzy we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań informatycznych mogą pozazdrościć Wrocławowi inne miasta.

Konsekwencji i... pieniędzy we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań informatycznych mogą pozazdrościć Wrocławowi inne miasta.

Radykalne zmiany zależą od ludzi, którzy wykazują się nieszablonowym sposobem myślenia. "Na stanowisko dyrektora wydziału informatyki potrzebowałem osoby nieskażonej karierą urzędnika. Tylko w ten sposób mogę liczyć na nadrobienie dystansu w informatyzacji urzędu i miasta" - objaśniał rok temu prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Tej misji podjął się Rafał Hanys, informatyk z doświadczeniem w pracy m.in. dla Telefonii Dialog.

Jego idee fixe stało się przekształcenie urzędu w nowoczesną firmę zarządzaną za pomocą narzędzi pracy grupowej i systemu ERP. "Wiele urzędów administracji samorządowej rozwija system informatyczny, nie patrząc na samorząd jako całość. Budowa systemów IT tą metodą jest możliwa, lecz prowadzi do braku integracji zaplecza, wysokich kosztów późniejszej integracji, przeciążenia użytkowników, nieefektywności i marnowania czasu w służbach publicznych, nieoptymalnego realizowania strategii" - wyjaśnia Rafał Hanys.

Misja: Wrocław

Rafał Hanys, dyrektor Wydziału Informatyki

Receptą na te dolegliwości ma być założenie, iż żaden z obszarów tematycznych, jakie można wyróżnić w samorządach, nie jest bardziej istotny od innego. W przypadku Wrocławia nie można mówić o tym, że GIS jest bardziej istotny od systemów finansowych bądź że te są bardziej istotne od elektronicznego obiegu informacji lub WWW . Wszystkie obszary są ze sobą bezpośrednio związane i zależne od siebie, a tym samym nie można mówić o bardzo dobrym systemie GIS, nie posiadając w pełni zintegrowanego z nim systemu finansowego. "Prawdziwy, transparentny i służący obywatelowi e-urząd może powstać tylko poprzez pełną integrację i spójność podstawowych ogniw systemów informatycznych w samorządzie, jakimi są: zintegrowany system zarządczy, elektroniczny obieg dokumentów, system ewidencji geograficznej i portal internetowy" - twierdzi Rafał Hanys. Drugim elementem wyróżniającym działania informatyczne we Wrocławiu jest dążenie do wykorzystywania sprawdzonych rozwiązań komercyjnych i samorządowych, które mają odniesienie na świecie, nie tylko w kraju.

W ten sposób Wrocław szczyci się jako pierwsze miasto w Polsce w pełni zintegrowanym systemem zarządzania mySAP. W pierwszym etapie przeprowadzono najszybsze wdrożenie w Polsce (45 dni) pierwszego modułu SAP HR wraz z migracją danych i interfejsem zasilania systemu PŁACE. System obejmuje 2000 pracowników, 350 jednostek edukacyjnych i gminnych. Także nieszablonowym rozwiązaniem było oparcie komunikacji wewnętrznej na oprogramowaniu Lotus Notes/Domino. Działa on na 800 stanowiskach pracy. "Przy budowie systemów informatycznych nie rozpatruje się tylko urzędu miejskiego jako urzędu, ale jako centralnego ogniwa korporacji, a tym samym rozwój samorządowych systemów informatycznych należy traktować jak budowę sieci korporacyjnej" - przedstawia swoją koncepcję Rafał Hanys. Nic dziwnego, że dobór systemów i rozwiązań także powinien być dokonywany w kontekście rozwiązań dla korporacji.

Takie rozwiązania wdrożone przez urzędy administracji samorządowej zapewniają zazwyczaj dostęp do szerokiej gamy usług i informacji za pośrednictwem terminali znajdujących się w domach, biurach i szkołach, a także poprzez tzw. kioski internetowe. Pozwalają one na budowę transparentnej organizacji samorządowej, ułatwiają zarządzanie i rozwój gminy. Rafał Hanys konsekwentnie wdraża założenia strategii e-Wrocław, której przyświeca idea tzw. smart communities. Tego typu projekty przyczyniają się do podniesienia jakości obsługi i obniżenia kosztów, a przede wszystkim, spełniają wymagania obywateli, którzy oczekują bardziej dostępnych opcji samoobsługi.

Okazuje się, że taka wizja informatyzacji spotkała się z akceptacją nie tylko władz miasta czy Rady Miejskiej (dowód: prawie 14 mln zł na informatykę w budżecie miasta), ale także środowiska IT. Chęć wspierania takiej metody rozwoju IT w samorządzie wyrazili IBM, Oracle, HP, Microsoft, Cisco, Bentley oraz ESRI, podpisując listy intencyjne o wspieraniu informatyzacji we Wrocławiu.

Obecnie planowana jest budowa zintegrowanego systemu zarządzania finansami, majątkiem i kadrami w skali gminy. Finalizowane jest porozumienie ze środowiskiem naukowym, zmierzające do utworzenia Rady e-Wrocław, której istnienie ma doprowadzić docelowo do powstania publicznego MetroEthernetu. Rozpoczęto też prace w zakresie budowy wewnętrznego podpisu elektronicznego dla 18 tys. pracowników gminy. W 2006 r. planowana jest pełna interakcja mieszkańców ze służbami miejskimi, czyli umożliwienie im załatwienia dowolnej sprawy w urzędzie przez Internet.

Finalista w kategorii Administracja państwowa

Urząd Miejski Miasta Wrocławia

Rafał Dutkiewicz, prezydent miasta

Rafał Hanys, dyrektor Wydziału Informatyki

Liczba pracowników: 1676

Liczba pracowników działu IT: 26

http://www.wroclaw.pl

Wykorzystywane rozwiązania

mySAP - zintegrowany system zarządzania obejmujący finanse, środki trwałe, kadry, płace;

Lotus Notes/Domino 6.5 - elektroniczny obieg dokumentów, praca grupowa;

GIS - system ewidencji oparty na mapach cyfrowych i systemach ESRI oraz Bentley;

System Informacji Internetowej Urzędu Miasta - rejestr uchwał, oferta nieruchomości, interaktywna mapa miejska;

Sieć MAN (Gigabit Ethernet) wykorzystująca urządzenia Cisco Systems

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200