Łódź na fali

Cztery lata minęły jak znów Urząd Miasta Łodzi został finalistą konkursu Lider Informatyki. Tym samym można uznać, że urząd ma za sobą perturbacje z informatyzacją.

Cztery lata minęły jak znów Urząd Miasta Łodzi został finalistą konkursu Lider Informatyki. Tym samym można uznać, że urząd ma za sobą perturbacje z informatyzacją.

Jeśli w Urzędzie Miasta Łodzi pracuje 2100 osób, trudno nie zgadnąć, że wdrożenie jakiegokolwiek systemu wpływającego na procesy zarządzania może zająć lata. Samą informatyką zajmuje się aż 40 osób, co lokuje tamtejsze biuro informatyki w czołówce instytucji administracji publicznej pod względem zatrudnienia w działach IT. Także miasto należy do większych w Polsce pod każdym względem: liczby mieszkańców (780 tys.), zarejestrowanych podmiotów gospodarczych (92,3 tys.) i... budżetu na informatykę (10,6 mln zł). Gdyby informatyzację miał nadal nadzorować szef biura informatyki w randze dyrektora równorzędny w hierarchii urzędniczej z innymi, budowa zintegrowanego systemu informatycznego zarządzania miasta "Magistrat 2000" ciągnęłaby się w nieskończoność. Na szczęście prezydent Jerzy Kropiwnicki poprosił o zajęcie się miejską informatyką dr. Jana Macieja Czajkowskiego, byłego prezydenta Zgierza, następnie prezesa Agencji Rozwoju Komunalnego, aktywnego działacza samorządowego i specjalistę w dziedzinie systemów informacji przestrzennej. Został mianowany na stanowisko pełnomocnika prezydenta ds. informatyzacji miasta. Zarazem zajmuje się działalnością dydaktyczną i naukową jako kierownik Regionalnej Pracowni GIS na potrzeby Regionu Łódzkiego i Uniwersytetu w Katedrze Geografii Miast i Turyzmu. Niewielu miejskich informatyków może się poszczycić takim doświadczeniem i wiedzą.

Na początku lat 90. każdy wydział urzędu miał własną koncepcję rozwoju informatyki, co wytworzyło "architektoniczny" galimatias pod względem technologii informatycznej. System z jednej "półki", oprogramowanie z "drugiej", w żadnym przypadku nie pasowały do organizacji pracy urzędu prawie 800-tysięcznego miasta. W konsekwencji powstała sytuacja niemal nie do opanowania bez rewolucji - prawie każdy wydział miał własny system, który nie współdziałał z resztą.

Sytuację zmieniła koncepcja technologiczno-organizacyjna Zintegrowanego Systemu Informatycznego w Urzędzie Miasta Łodzi, z czasem nazwana MAGISTRAT 2000, przygotowana w 1995 r. i rozwijana w latach następnych. Jej autorem był ówczesny dyrektor Biura Informatyki Adam J. Kępa.

Łódź na fali

Jan Maciej Czajkowski, pełnomocmnik prezydenta miasta ds. informatyzacji miasta, kierownik Biura Informatyki

Chociaż formalnie prace nad systemem miały się zakończyć w 2002 r., dopiero teraz Jan M. Czajkowski jest skłonny mówić, że wkrótce tak się stanie. "W tym roku nastąpi odbiór ostatnich modułów i rozpocznie się pełna eksploatacja systemu" - wyjaśnia. Przeszkodą przez te lata był tzw. czynnik ludzki - niedostateczne zainteresowanie władz miasta zakończeniem informatyzacji urzędu.

Nie zmienia to faktu, że w UML - obok sukcesywnie wdrażanych modułów systemu MAGISTRAT 2000 - działał Łódzki System Informacji Geograficznej LODGIS. Pozwala on na geokodowanie i umiejscowienie w przestrzeni miasta zawartości baz danych, których jednym z elementów (atrybutów) jest informacja adresowa. System wykorzystany był do sporządzenia raportu o stanie miasta dla oceny kondycji finansowej miasta, również podczas wdrażania reorganizacji administracji nieruchomościami komunalnymi w mieście. Korzysta z niego inżynier miasta, który pełni całodobowy dyżur i koordynuje akcjami ratowniczymi w mieście (pożary, wycieki substancji szkodliwych, awarie sieci wodociągowej itp.). Centralna baza danych przestrzennych zawiera dane z ewidencji gruntów, budynków i lokali. Zostało też udostępnionych kilkadziesiąt warstw informacyjnych w Internecie w postaci aktywnego projektu GIS. LODGIS jest także powiązany z systemem MAGISTRAT (np. moduł podatków lokalnych).

W ocenie Jana M. Czajkowskiego zastosowane w UMŁ rozwiązanie obejmuje większość krytycznych obszarów działania urzędu. "Na obecnym etapie zintegrowane są wszystkie ww. aplikacje, tworzące podstawę niezbędną do rozpoczęcia świadczenia usług drogą elektroniczną przy wykorzystaniu zidentyfikowanych procesów i standardowych dokumentów elektronicznych" - mówi.

W następnych latach planowane jest wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów, usług elektronicznej obsługi mieszkańców (e-urząd), ściśle zintegrowanych z systemami wewnętrznymi (w szczególności z systemem obiegu dokumentów). Ponadto planowane jest podłączenie wszystkich jednostek budżetowych miasta do sieci strukturalnej urzędu. Nadrzędnym celem stanie się zbudowanie bazy procesów jako podstawy do racjonalizacji struktury organizacyjnej urzędu oraz wdrożenie na podstawie tych rozwiązań mechanizmów zarządzania jakością w administracji zgodnie z międzynarodowymi normami.

Finalista w kategorii Administracja państwowa

Urząd Miasta Łodzi

Jerzy Kropiwnicki, prezydent miasta

Jan Maciej Czajkowski, pełnomocnik prezydenta miasta ds. informatyzacji miasta, kierownik Biura Informatyki

Liczba pracowników: 2100

Liczba pracowników działu IT: 40

http://www.uml.lodz.pl

Wykorzystywane rozwiązania

Magistrat 2000 (ComputerLand) - ewidencja: ludności, zajęć pasa drogowego, targowisk, koncesji, zezwoleń na przewóz osób, gruntów, budynków, lokali, mienia komunalnego, środków transportu, umów, a także: wymiar i windykacja, podatki, finanse, budżetowanie, gospodarka magazynowa, kadry, płace, rejestracja i śledzenie spraw, informator petenta, informowanie zarządu;

System Informacji Przestrzennej dostępny przez Internet

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200