Szturm twierdzy WAN

Urządzenia z serii 3Com Router 6000 to próba odebrania przez 3Com klientów Cisco, które trzyma w garści lwią część rynku.

Urządzenia z serii 3Com Router 6000 to próba odebrania przez 3Com klientów Cisco, które trzyma w garści lwią część rynku.

3Com wprowadza do oferty dwa modele routerów szkieletowych WAN przeznaczonych dla średnich i dużych firm. 3Com Router 6000 to bezpośredni następca platformy 5000 z ub.r. Zarówno tamta, jak i najnowsza konstrukcja są wspólnym dziełem inżynierów 3Com i chińskiej firmy Huawei.

Talia dobrych kart

Nowe routery z serii 6000 to urządzenia modularne zawierające odpowiednio cztery (6040) i osiem (6080) gniazd na karty rozszerzeń, w których można zainstalować całą gamę kart liniowych. Do połączeń WAN 3Com oferuje 8-portowe karty z interfejsami szeregowymi, 4-portowe karty E1, T1 i ISDN PRI, 2-portowe karty ADSL over POTS oraz jednoportowe karty ATM (OC-3) i E3 z interfejsami światłowodowymi o zasięgu 15 i 30 km.

Od strony sieci LAN nowe routery oferują: jednoportową kartę Fast Ethernet z wielomodowym interfejsem światłowodowym, analogiczną kartę z interfejsem jednomodowym oraz dwuportową kartę Ethernet z interfejsem miedzianym. Urządzenia można wyposażyć w n+1 zasilaczy, które da się wymienić bez przerywania pracy urządzenia.

Wszystko, co trzeba

Szturm twierdzy WAN

3Com Router 6000

Urządzenia obsługują routing dynamiczny (wspierane są protokoły: OSPF, IS-IS, BGP-4), a także routing statyczny. Routery obsługują również ruch IP Multicast. Za ich pomocą można zestawiać połączenia VPN oparte zarówno na IPsec, jak i MPLS (warstwa 2 i 3), a także tworzyć tunele między routerami (GRE).

Routery 6000 wyposażono ponadto w zaporę IP, funkcje list dostępowych na portach, wsparcie dla uwierzytelniania PAP/CHAP, wewnętrzny serwer AAA lub alternatywnie - możliwość przekierowania ruchu do centralnego serwera (przez protokoół RADIUS). Routery 6000 wykrywają też i przeciwdziałają atakom DoS.

Urządzenia z serii 6000 pozwalają na zaawansowane kształtowanie ruchu - wbudowane mechanizmy QoS (DiffServ, 802.1p) oferują wiele algorytmów kolejkowania i nadawania pakietom priorytetów. Mogą służyć jako mosty dla rozproszonych podsieci warstwy 2 oraz routing pomiędzy odrębnymi podsieciami.

Routerem można zarządzać z linii poleceń za pośrednictwem graficznej konsoli lub zewnętrznych aplikacji, w tym przez SSH i bezpieczny SNMPv3.

W przeciwieństwie do Cisco, 3Com nie oferuje możliwości instalowania na routerach oprogramowania IP PBX. Już wkrótce 3Com zamierza bowiem zaoferować linuxową wersję oprogramowania VCX (dotychczas tylko dla Solaris).

Wydajnie i tanio

3Com deklaruje, że oferuje funkcjonalność porównywalną z Cisco przy większej wydajności i niższej cenie. Nie do końca można się z tym zgodzić - routery Cisco oferują więcej funkcji (pisaliśmy o nich w CW 34/2004), 3Com z pewnością znajdzie jednak posłuch u klientów, którzy nie potrzebują wyszukanych funkcji w rodzaju Dynamic Multipoint VPN. Ceny routerów 3Com z serii 6000 zaczynają się od ok. 7 tys. USD za obudowę z zasilaczem i płytą główną. Kartę zarządzającą kupuje się oddzielnie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200