TOP*CASE nie tylko dla ORACLE

TOP*CASE jest narzędziem klasy I-CASE (Integrated CASE - zob. CW/17/92), służącym do generowania kodów źródłowych aplikacji, przeznaczonych do obsługi relacyjnych baz danych. Opracowała go w 1988 r. holenderska firma COMTECNO B.V. Pierwszą wersję oparto na ORACLE, zaś w 1991 r. TOP*CASE był już dostępny zarówno pod ORACLE jak i SYBASE i generował aplikacje GUI, oparte na rodzimych X WINDOW SYSTEM, a także MS Windows. Jest on używany przez ponad 150 większych i mniejszych organizacji w Europie, Ameryce Pn. i Australii. W Polsce jego dealerem jest firma ACSYS.

TOP*CASE jest narzędziem klasy I-CASE (Integrated CASE - zob. CW/17/92), służącym do generowania kodów źródłowych aplikacji, przeznaczonych do obsługi relacyjnych baz danych. Opracowała go w 1988 r. holenderska firma COMTECNO B.V. Pierwszą wersję oparto na ORACLE, zaś w 1991 r. TOP*CASE był już dostępny zarówno pod ORACLE jak i SYBASE i generował aplikacje GUI, oparte na rodzimych X WINDOW SYSTEM, a także MS Windows. Jest on używany przez ponad 150 większych i mniejszych organizacji w Europie, Ameryce Pn. i Australii. W Polsce jego dealerem jest firma ACSYS.

Wersję 1.0 napisano w języku C, następne już za pomocą wersji poprzednich. Jest to jedno z niewielu narzędzi CASE, opartych na pojęciu słownika (repository), działających w środowisku języków 4 generacji (4GL). Generuje interfejsy i schematy baz danych oparte o GUI i SQL-Forms.

Otwartość

Przejście od jednego środowiska do drugiego nie stanowi dla TOP*CASE żadnego problemu. Można zaprojektować system pod ORACLE i generować aplikację w INGRESS/Windows używając definicji z tego samego słownika. Ma to szczególne znaczenie, gdy klient wybrał dla swojej relacyjnej bazy danych dwa standardy, np.: ORACLE i INGRES.

TOP*Most

Pomostem między wieloma produktami typu CASE (IEW/AWD, ORACLE CASE, SYSTEM ENGINEER i inne), a TOP*CASE jest TOP*Most. TOP*Most automatycznie przekształca dziedziny, kolumny oraz tablice definicji i relacji, pobrane z modelu danych zdefiniowanego w CASE i wynik przesyła do TOP*Słownika. Na podstawie tej specyfikacji TOP*Generator w ciągu kilku sekund tworzy pierwszą wersję systemu, która może być natychmiast oceniona przez użytkownika bez konieczności dostarczania mu obszernej dokumentacji. Pierwsza wersja systemu zawiera 60-80% wersji finalnej i może być ulepszona poprzez dodanie specyfikacji i reguł działania bezpośrednio w TOP*Słowniku. W dowolnym momencie tego procesu cały system może być natychmiast zaprezentowany użytkownikowi. Metoda ta chroni przed błędami w fazie tworzenia i zapewnia lepszą jakość systemom, mającym dopasować się do wymagań użytkownika.

TOP*Słownik

TOP*Słownik służy do ustalania wszystkich definicji aplikacji. Słownik dostarcza jednocześnie pełną jej dokumentację. Reguły działania są definiowane według standardu SQL: select... from... where... Doświadczenie w standardowym SQL jest wystarczające i może być natychmiast wykorzystane. Słownik TOP*CASE ma możliwości składowania, rozszerzone o np. zewnętrzne i wewnętrzne schematy, interfejsy użytkownika, itp. Technologię tę nazwano RBSE (Repository Based System Engineering - Inżynieria Systemowa Oparta o Słownik).

TOP*Generators

Jeśli chodzi o wydajność, największe korzyści użytkownik odnosi w fazie konstrukcji. TOP*Generatory zastępują ręczne kodowanie bezbłędnym tekstem programu, generowanym automatycznie. Spośród kilku dostępnych generatorów na uwagę zasługuje INSTANT GENERATION, działający pod TOP*Windows. TOP*Windows prezentuje zawartość TOP*Słownika w postaci okien pod X Window System (klienci Unix) czy pod MS-Windows (klienci MS DOS). Dowolna zmiana definicji w TOP*Słowniku będzie natychmiast odzwierciedlona w TOP*Windows. To pozwala projektantowi zdefiniować aplikację i pokazać, przetestować i usunąć błędy w wynikowym oknie klienta w przeciągu 8-10 sek. Generacja kodu źródłowego klienta nie jest konieczna przed końcową generacją kodu systemu.

Testowanie

Ponieważ cały kod aplikacji generowany jest bez błędów, projektant musi jedynie przetestować zaimplementowaną funkcję w jednej formie lub oknie. We wszystkich pozostałych formach czy oknach zachowanie będzie zawsze takie samo. Gdy porównamy to z manualnym testem 200 ekranów, gdzie 35 funkcji musi być w całości przetestowane na wszystkich ekranach, stanie się zrozumiałe, dlaczego duże projekty nie mogą się obejść bez generatora.

Utrzymanie

Wszelkich aktualizacji zmiennych i definicji dokonuje się w TOP*Słowniku. Zmiany w bazie danych, reguły aplikacji i interfejs użytkownika są w nim przechowywane. Uaktualnione diagramy, odzwierciedlające strukturę bazy danych są łatwo dostępne za pomocą TOP*Diagrammera. Zmiany można łatwo implementować w aplikacjach przy pomocy TOP*Generatora.

Efektem nowego podejścia są również tzw. "Pakiety szablonów", przechowywane w słownikach, z których można generować systemy. Służy do tego moduł TOP-Szablon.

Użytkownik może prezentować dane w postaci okien lub za pomocą grafiki użytkowej. Kliknięciem myszą można wybrać żądane obiekty i otrzymać natychmiast graficzne przedstawienie uaktualnionych danych. Wykresy słupkowe, histogramy i "torty" ułatwiają analizę.

Po co komu TOP*CASE?

TOP*CASE nie jest tani. Trzeba jednak mieć na uwadze, że na rynku obserwowane jest zjawisko przenoszenia środka ciężkości z tworzenia aplikacji na projektowanie systemów (aktualnie - 20% systemy, 80% aplikacje, za 3-5 lat - na odwrót). Już w tej chwili statystyki dowodzą, że nawet przy stosowaniu tradycyjnego 4GL na każdy dolar zainwestowany w tworzenie oprogramowania, 40 do 50 centów jest wydawanych na konserwację systemu, szczególnie w przedsięwzięciach na dużą skalę. TOP*CASE jest jednym z narzędzi, które pozwolą w znacznym stopniu ograniczyć te wydatki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200