Wielka impreza Europy przyszłości

Specjalny wysłannik CW Zbigniew Boniecki relacjonuje:

Specjalny wysłannik CW Zbigniew Boniecki relacjonuje:

Jak o każdej porze roku tak i pod koniec pażdziernika, nawet w dniach krótkiej przerwy między dwiema kolejnymi wystawami, najżywiej bijącym sercem stolicy Dolnej Saksonii są tereny Targów Hanowerskich. Do końca roku w kalendarzu targowym zostały jeszcze trzy wystawy: Technologia Blach (EuroBLECH), Dom Doskonały i Rodzina (INFA) oraz Jeździectwo i Łowiectwo (Pferd & Jagd). Stały, 600-osobowy personel Hannover Messe AG pełną parą przygotowuje się jednak już do dwóch największych imprez przyszłego roku: marcowego CeBIT-u i kwietniowych Targów Przemysłowych.

Szczególnym oczkiem w głowie, nie tylko Zarządu Targów Hanowerskich, jest przyszłoroczne Centrum Biurowo- Informatyczno-Telekomunikacyjne czyli CeBIT '93. Tę największą w świecie wystawę informatyczną (338 tys. m kw. wewnętrznej powierzchni wystawienniczej, 6 tys. wystawców i 560 tys. zwiedzających w 1992 r.), która tym razem odbędzie się w ostatnich ośmiu dniach marca, hanowerczycy organizują pod hasłami współpracy z krajami Europy Środkowej i Wschodniej.

Biznes z Europą Wschodnią

Po raz pierwszy w historii Targów Hanowerskich oficjalnym business-partnerem będzie nie jeden kraj (tak było z Indiami, USA czy Hongkongiem), nie dwa kraje (jak w tym roku było z Norwegią i Finlandią), ale z całą grupa państw b. RWPG, która reprezentuje obecnie ok. 290 mln ludzi i największą (jeśli weźmie się pod uwagę całą Wspólnotę Niepodległych Państw) przestrzeń terytorialną.

Piąte z kolei Międzynarodowe Forum CeBIT-u pod hasłem "Biznes z Europą Wschodnią" ma służyć - jak stwierdził w wypowiedzi dla dziennikarzy prezes Zarządu Deutsche Messe AG prof. dr Klaus Goehrmann - zbliżeniu interesów Wschodu i Zachodu, co jest szczególnie istotne w roku oficjalnej integracji zachodnio-europejskiej. Wystawy i towarzyszące im Forum organizowane są z myślą o tworzeniu klimatu dla umacniania struktur demokratycznych i rynkowych oraz o ułatwianiu swobodnej wymiany doświadczeń i know-how. Służyć temu będą liczne spotkania i rozmowy przedstawicieli kręgów przemysłowych, rządowych i naukowych.

Dyrektor Targów Hanowerskich Joerg Schomburg poinformował dziennikarzy, że z Urzędu Rady Ministrów RP przyszło potwierdzenie, iż pani premier Hanna Suchocka przyjęła zaproszenie Zarządu Targów do uczestnictwa, przy boku kanclerza Kohla w otwarciu CeBIT-u i Forum. Przypadnie jej w udziale współotwarcie tych imprez w imieniu całej grupy państw Europy Wschodniej. Zapowiedź uczestnictwa Kanclerza i polskiej pani Premier oznacza podniesienie rangi przyszłorocznego wydania CeBIT-u o cały szczebel. W tym roku otwarcia dokonywali ministrowie przemysłu i handlu RFN oraz Norwegii i Finlandii. Poinformowano również, że przedstawiciele Targów Hanowerskich zostali przyjęci przez prezydenta Borisa Jelcyna, który wydał ministerstwom Przemysłu i Handlu Zagranicznego pisemne polecenie pełnego zaangażowania się w organizację udziału WNP w CeBIT.

Organizatorzy oczekują, że wystawy CeBIT-u i imprezy Forum będą nie tylko ofertą handlową, ale również posłużą przedstawieniu sytuacji w branżach komputerowych krajów Europy Wschodniej, prezentacji potencjalnych możliwości i przykładów udanej współpracy firm lokalnych z zagranicznymi w dziedzinie produkcji sprzętu i oprogramowania, urządzeń peryferyjnych i telekomunikacyjnych oraz badań naukowych. Istotne miejsce ma zająć również wymiana doświadczeń na temat działalności służb państwowych, urzędów, instytutów naukowych, różnego rodzaju organizacji profesjonalnych w nawiązywaniu i realizacji współpracy międzynarodowej. Z wielkim zainteresowaniem spotkają się praktyczne informacje o warunkach finansowych i sytuacji w dziedzinie prawa dotyczącego informatyki.

Zgłoszenia firm przyjmowane do grudnia

Przyjmowanie zapotrzebowań firm z całego świata na przestrzeń wystawienniczą CeBIT-u '93 zamknięto w lipcu br. Jedynym wyjątkiem są tym razem firmy z b. krajów RWPG, których zgłoszenia są nadal przyjmowane. Jest to jeden z przywilejów udzielanych ''krajom partnerskim''. Zarząd Targów przyjął zasadę, że zgłoszenia te będą przyjmowane do momentu oddania do druku swego rodzaju almanachu gotajskiego informatyki, czyli głównego katalogu (dwa opasłe tomy) CeBIT-u. Nastąpi to na początku grudnia br.

Do 27 października lista zgłoszeń z poszczególnych krajów b. RWPG przedstawiała się następująco: WNP - 16 firm, Polska - 13, Czechy i Słowacja - 12, Węgry - 8 i Bułgaria - 3. Miło nam stwierdzić, że przyczyniliśmy się do zwiększenia liczby polskich wystawców, gdyż jak dotychczas byliśmy jedyną polską gazetą, która - od konferencji prasowej zamykającej tegoroczny CeBIT (relacja w nr. 13 CW) aż po rozpoczętą w lipcu mini-kampanią promocyjną wielokrotnie informowaliśmy i zachęcaliśmy na naszych łamach do skorzystania przez polskie firmy ze specjalnych (tańszych i dogodniejszych) warunków uczestnictwa w CeBIT.

Tych, którzy mają co eksportować lub chcieliby rozpocząć poważną współpracę z partnerem zagranicznym, zachęcamy do skorzystania z tej szansy. Jeszcze nie jest za późno.

19 listopada przyjeżdża do Polski szef służb prasowych Targów Hanowerskich, dr Eberhard Roloff. Tego dnia spotka się on jeszcze z kolejnymi potencjalnymi wystawcami z Polski.

Wśród dotychczas zgłoszonych firm znajdują się m.in.: Mera ELZAB z Zabrza, CompART, Malkom i PTI z Warszawy, Solid Consult, Teleadreson i Infoserwice z Gdańska, ComPol i SuperMemo World z Poznania, KA Net z Katowic i AUTOCOMP Electronic ze Szczecina.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200