Soft-tronik sprowadza Banyan

2 listopada odbyło się w Warszawie seminarium zorganizowane przez połączone siły oddziałów firmy Soft-tronik (włącznie z berlińskim), poświęcone systemom sieciowym Banyan Vines.

2 listopada odbyło się w Warszawie seminarium zorganizowane przez połączone siły oddziałów firmy Soft-tronik (włącznie z berlińskim), poświęcone systemom sieciowym Banyan Vines.

Ten NOS (Network Operating System) znajduje się od niedawna w szerokiej ofercie oprogramowania dystrybuowanego przez Soft- tronik, obok najbardziej znanego NOS-u na polskim rynku, jakim niewątpliwie jest w swoich licznych odmianach Novell NetWare. Banyan Vines do 1990 r. objęty był ograniczeniami COCOM, spowodowanymi faktem, że największym klientem założonej w 1983 r. firmy jest do dzisiaj marynarka wojenna USA (22 tys. użytkowników jednej sieci).

Pierwsze systemy NOS Vines powstały w 1985 r. i były przeznaczone do pracy w wyspecjalizowanych serwerach Unixowych. Vines charakteryzowała zawsze możliwość integracji roli sieci lokalnej (LAN) z rolą łącznika z innymi sieciami LAN. Powstawała przez to nowa jakość sieci silnie rozproszonej - WAN (Wide Area Network), której niektórzy użytkownicy byli osiągalni jedynie przez zdalne (odległe) łączenie za pośrednictwem łączy radiowych lub telekomunikacyjnych w protokółach pakietowych. Nic więc dziwnego, że obecnie na świecie 40% systemów sieciowych Vines obsługuje 1000 i więcej terminali, 26% - od 500 do 999, 17% - od 250 do 499, a 11% od 100 do 249.

Warto też zdawać sobie sprawę z dotychczasowego zasięgu rynku Banyana. Terytorialnie 75% to USA. Branżowo natomiast 25% sprzedaży kupują agendy rządowe, 22% - przemysł, 14% - usługi, 13% - edukacja, a 9% - finanse.

W 1991 r. gdy Banyan po raz pierwszy przekroczył obroty 100 mln USD, zmieniona została strategia rynkowa firmy, która zawsze zdobywała najwyższe uznanie w dziedzinie satysfakcji użytkowników. Banyan Vines, do tej pory sprzedawany w wersji unlimited (8245 USD), poddano downsizingowi, tworząc odpowiednio tańsze wersje dla 5 (1145 USD), 10 (2595 USD) i 20 użytkowników (3695 USD). Uniezależniono się również od środowisk systemów operacyjnych, dopuszczając od października br., dla Vines pracujący także na serwerze SCO Unix obok tradycyjnego AT & T Unix SVR3.

Często padało na seminarium, nieuchronne w naszym kraju pytanie o zestawienie Novell kontra Banyan. Wydaje się tym razem, iż rynki ich produktów są komplementarne, choć oczywiście nie wiadomo, czy któryś z dwóch producentów nie zapragnie w niedalekiej przyszłości przejąć "łączki" rywala. Zwycięzców ewentualnego starcia będzie co najmniej dwóch: użytkownik końcowy i Soft-tronik.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200