Digital Video Interactive (DVI)

Digital Video Interactive (DVI) to forma prezentacji multimedialnej, której początki związane są z ośrodkiem badawczym Davida Sarnoffa w Princeton (New Jersey). Pracę nad tym projektem przejęła potem firma General Electric, a obecnie kontynuuje ją firma Intel.

Digital Video Interactive (DVI) to forma prezentacji multimedialnej, której początki związane są z ośrodkiem badawczym Davida Sarnoffa w Princeton (New Jersey). Pracę nad tym projektem przejęła potem firma General Electric, a obecnie kontynuuje ją firma Intel.

W zamyśle twórców prezentacja DVI zakłada aktywną rolę czytelnika, (stąd w nazwie słowo Interactive), który ma możliwość decydowania o kolejności i sposobie prezentacji (obrazy, tekst, dźwięk lub ich dowolne połączenie).

Pomysł połączenia kolorowych obrazów statycznych, dźwięku i sekwencji video dla tworzenia programów edukacyjnych, prezentacji handlowych i reklamy, powstał już w roku 1984. Niewielkie możliwości technologiczne nie dawały dotąd szans na pełną realizację pomysłu. Dopiero przejęcie projektu przez firmę Intel dobrze rokuje temu przedsięwzięciu.

Głównym utrudnieniem w korzystaniu z obrazów jest ich duża objętość (dlatego pliki te zawsze są komprywowane). Typowy obraz kolorowy, o rozdzielczości 640x480 (jak dla karty VGA) i 256 kolorach ma objętość 300 kB. Dla uzyskania efektu ciągłości trzeba wyświetlić co najmniej 50 obrazów na sekundę, co oznacza, że z nośnika w każdej sekundzie należy pobierać 15 MB informacji. Żadne współczesne nośniki informacji nie dają takich możliwości. Jedynym rozwiązaniem jest więc korzystanie ze skutecznych metod bardzo szybkiej dekompresji plików zawierających obraz. Kompresja plików przed zapisaniem ich na nośnik informacji oczywiście nie musi być tak szybka.

Podstawowym nośnikiem informacji dla obrazów i dźwięku jest płyta kompaktowa CD, na której bez kompresji nie można zapisać wielu informacji obrazowych. Ograniczenie stanowi również niewielka szybkość odczytu z płyty kompaktowej. Obecnie produkowane czytniki płyt kompaktowych są w stanie przesyłać do komputera dane z szybkością 150-250 kB na sekundę.

Dlatego też, główny nacisk przy opracowaniu środków technicznych umożliwiających aktywną prezentację DVI kładzie się na konstrukcję układów scalonych do dekompresji informacji z płyty kompaktowej. Obecnie firma Intel produkuje układ scalony i750; jest to programowalny procesor wykonujący dekompresję obrazów w czasie rzeczywistym, przy znacznie powolniejszej kompresji. Układ korzysta ze specjalnego algorytmu kompresji opracowanego przez twórców techniki DVI, ale może także korzystać z międzynarodowych standardów JPEG i MPEG.

Cena procesora i750 jest jednak dość wysoka w porównaniu z ceną typowego komputera personalnego. Dlatego też firma Intel opracowuje także tańszą wersję, o zmniejszonych możliwościach, w cenie 20-30 USD i przygotowuje programową wersję algorytmu dekompresji, która optymalnie wykorzystuje możliwości procesorów 486 i P5. Firma Microsoft rozważa możliwość wprowadzenia techniki DVI do swoich projektów multimedialnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200