Kolorowe drukarki

Drukarka kolorowa jest w świecie PC-tów nadal rzadkością, a jej dobre wykorzystanie - jeszcze rzadsze. Lepiej radzą sobie z nią ci użytkownicy komputerów, którzy na co dzień mają do czynienia z grafiką i DTP.

Drukarka kolorowa jest w świecie PC-tów nadal rzadkością, a jej dobre wykorzystanie - jeszcze rzadsze. Lepiej radzą sobie z nią ci użytkownicy komputerów, którzy na co dzień mają do czynienia z grafiką i DTP.

Nowe techniki druku kolorowego stwarzają nawet przypadkowemu użytkownikowi komputera szansę uzyskania pięknych wydruków barwnych, pod warunkiem dobrania sprzętu do własnych potrzeb.

W Polsce drukarki kolorowe nie są popularne; najczęściej pojawiają się w mało użytecznej do bardziej wyrafinowanych celów formie drukarek igłowych. Ich wydruki są słabej jakości, m.in. brak sterowników do Windows nie daje szansy wykorzystania odpowiednich aplikacji graficznych lub DTP.

W tabeli podajemy ceny drukarek kolorowych dostępnych na rynku brytyjskim. Są to w kolejności: drukarki atramentowe (inkjet), drukarki z termicznym transferem wosku (thermal wax), drukarki z sublimacją barwników (dye transfer) i drukarki laserowe.

Drukarki atramentowe

Głowica drukarki zawiera trzy (czasem cztery, łącznie z czarnym) zbiorniki tuszu, wystrzeliwanego na papier z wielu dysz. Przy każdym przejściu głowicy drukowany jest jeden pasek obrazu. Na ogół wymagają specjalnego papieru, na którym tusz się nie rozpływa. Dają tylko 7 czystych barw, uzyskanie większej ilości wymaga ditheringu(*).

Termiczny transfer wosków Papier przesuwa się nad taśmą, będącą nośnikiem kolorowego wosku. Głowica podgrzewa nośnik i topi wosk, który przechodzi na papier. Taki proces wykonuje się cztery razy, tj. tyle ile jest podstawowych kolorów. Wydruk każdej strony powoduje zużywanie się czterech stron nośnika barw. Ponieważ papier musi przesunąć się cztery razy nad nośnikiem, to pojawiają się trudności z dobrym ustawieniem barw w tym samym miejscach. W nowszych konstrukcjach papier nawijany jest na bęben, co ułatwia ustawianie. Drukarki nie zadrukowują kilku milimetrów na brzegu. Wymagają specjalnego papieru. Dają tylko 7 czystych barw, więcej wymaga stosowania ditheringu(*).

Drukarki z sublimacją barwników (dye transfer)

Głowica podgrzewa barwnik, który sublimując, osiada na papierze. Ponieważ drukarka może zmieniać temperaturę głowicy, to możliwe jest osadzanie różnej ilości barwnika; pozwala to na uzyskanie do 16 mln czystych barw. Wymagają specjalnego papieru.

Laserowy kolor

Drukarka jest niejako czterokrotnym powieleniem drukarki laserowej jednobarwnej: papier przechodzi przez cztery bębny drukujące różnymi barwami. Charakteryzuje się dużym rozmiarem, wysoką ceną i trudnościami z dobrym ustawieniem barw.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200