Pakiet zintegrowany MICROSOFT WORKS FOR Windows

Rozwój oprogramowania doprowadził do znacznej dezorientacji użytkowników, którzy otrzymują wciąż nowe, stale ulepszane programy. Spełnienie elementarnych potrzeb (arkusz obliczeniowy, baza danych, edytor tekstowy) wymaga zakupu kilku pakietów.

Rozwój oprogramowania doprowadził do znacznej dezorientacji użytkowników, którzy otrzymują wciąż nowe, stale ulepszane programy. Spełnienie elementarnych potrzeb (arkusz obliczeniowy, baza danych, edytor tekstowy) wymaga zakupu kilku pakietów.

Programy zajmują dużo miejsca na dysku, sprawiając, że dysk o pojemności 40 MB nie wystarcza już nawet na te elementarne potrzeby. Jeżeli przyjmiemy, że użytkownik otrzymuje przy zakupie komputera system DOS 5.0 i Windows 3.1, a kupuje edytor tekstu (np. Word, WordPerfect), arkusz kalkulacyjny (np. Quattro lub Excell) oraz bazę danych (np. dBase), to na dysku nie pozostanie miejsca na własne dane i inne programy. Trzeba też mieć świadomość, że koszty całego przedsięwzięcia będą niemałe. Stąd koncepcja umieszczenia kilku funkcjonalnych programów w jednym. Tak zwane pakiety zintegrowane, znane są już od wielu lat. Dotyczy to także MS Works, który w wielu krajach zdobył sporą popularność, nie przyjął się jednak w Polsce. Jego renesans nastąpił obecnie wraz z wprowadzeniem wersji pracującej w środowisku Windows.

Integracja w pakiecie

Works integruje cztery podstawowe funkcje popularnych programów użytkowych:

- edytor tekstu

- arkusz kalkulacyjny

- bazę danych

- elementy grafiki.

Użytkownik kupuje jeden program płacąc mniej niż za odrębne pakiety edytora, arkusza i bazy danych. Nie musi opanowywać kilku systemów porozumiewania się z programem, gdyż układ i treść podstawowych opcji w menu są identyczne we wszystkich. Program zintegrowany zajmuje także stosunkowo mało miejsca na dysku (ok. 10 MB).

Wszystkie te udogodnienia otrzymujemy oczywiście pewnym kosztem. Jest nim brak niektórych funkcji dostępnych w niezależnych, mocno rozbudowanych pakietach. Tak więc edytor jest uproszczony, baza danych nie zawiera instrukcji pozwalających na programowanie, a i arkusz jest dość okrojony.

Works for Windows z jednej strony integruje kilka elementów oprogramowania w ramach wspólnego menu i identycznych schematów działania, a z drugiej, jako program użytkowy w systemie Windows, współpracuje z pozostałymi elementami tego systemu.

Sposób pracy

Rozpoczynając pracę w Works, mamy do wyboru edycję tekstu, tworzenie arkusza kalkulacyjnego, tworzenie bazy danych oraz system asystujący przy standardowych pracach biurowych (Works Wizzard). Rysunek 1 pokazuje okno początkowe, gdzie można wybrać rodzaj pracy. Wybór opcji ostatniej, czyli odczyt istniejącego pliku, pozwala wejść do tej części pakietu, której dotyczy wskazany plik.

W każdej chwili możemy zmienić środowisko pracy, przechodząc z edytora do arkusza, z arkusza do bazy danych itd. w dowolnej kolejności. Można także otworzyć kilka dokumentów w edytorze lub kilka baz danych, przenosząc się to tu, to tam. Oczywiście, możliwość taka uwarunkowana jest szybkością komputera i pojemnością pamięci. Podobnie jak wszystkie programy użytkowe w systemie Windows, Works pracuje efektywnie na komputerach 386 z pamięcią operacyjną nie mniejszą niż 2 MB.

Pakiet Works ma interfejs typowy dla programów Windows. Dostępne jest menu poziome z rozwijanymi menu pionowymi. Niektóre opcje przywołują typowe okna dialogowe. Część działań można wykonywać za pomocą przycisków z listwy narzędziowej. Używając myszy można uniknąć przechodzenia przez kilka poziomów menu.

Pliki tworzone w ramach pakietu mają rozszerzenie, wskazujące na ich rodzaj. I tak pliki edytora tekstu mają rozszerzenie .WPS, pliki arkusza kalkulacyjnego .WKS, zaś pliki bazy danych .WDB. Użytkownik może wybrać inne rozszerzenie, nie jest to jednak zalecane, szczególnie dla osób początkujących.

Nowy dokument otrzymuje domyślną nazwę. Dla edytora jest to WORD1, dla arkusza SHEET1, a dla bazy BASE1. Otwarcie nowego pliku wprowadza na ekran nowe okno, w którm nowy dokument ma kolejny numer (WORD2 itp.). Przy zapisie na dysk warto nadać plikowi własną nazwę (bez zmiany rozszerzenia). Dlatego też, nie należy wówczas wybierać opcji Save (Zapisz), lecz Save as (Zapisz jako), gdzie można dokładnie określić katalog i nazwę, pod którą zapisujemy plik.

Podczas pracy warto pamiętać o zamykaniu nieużywanych plików. System pozwala bowiem otwierać okna z kolejnymi tekstami, bazami i arkuszami. Obciąża to jednak komputer i może spowodować znaczne spowolnienie pracy. A przecież nie wszystkie otwarte okna są widoczne cały czas.

W pakiecie można powiązać ze sobą wszystkie elementy w sposób przekraczający proste przekazywanie informacji. Można wstawić do tekstu wykres z arkusza kalkulacyjnego lub dane z bazy danych. Wszelkie zmiany wprowadzane do arkusza (bazy) będą uwzględnione przy tworzeniu gotowego tekstu w edytorze. Należy podkreślić różnicę pomiędzy wycinaniem i przenoszeniem informacji pomiędzy programami użytkowymi za pośrednictwem bufora pośredniczącego (ang. clipboard), a powiązaniem informacji, pochodzących z różnych elementów pakietu Works. Tylko informacje pochodzące z tych ostatnich ulegają automatycznej aktualizacji we wszystkich dokumentach.

Arkusz kalkulacyjny

Arkusz ma podstawowe cechy pakietu Excel przy znacznym ograniczeniu możliwości funkcjonalnych. Na rysunku 2 pokazano przykładowy arkusz. Dostępnych jest wiele funkcji oraz kilka typów wykresów, nie ma jednak możliwości korzystania z makrodefinicji. Zarówno fragmenty arkusza, jak i wykresy można przenosić do edytora tekstów. W arkuszu można umieszczać teksty, liczby i wyrażenia zgodnie z zasadami obowiązującymi w większości znanych arkuszy.

Baza danych

Baza danych zorganizowana jest w oryginalny sposób, w formie zbliżonej do arkusza kalkulacyjnego. Definiuje się nazwy pól umieszczając je w dowolnym układzie na ekranie. Nazwy można uzupełnić opisami wyjaśniającymi. Układ pól i ich długość można płynnie regulować przy użyciu myszy. Przykładową postać rekordu pokazano na rysunku 3. Zawartość poszczególnych rekordów można oglądać w układzie wierszowym (rys. 4). Numery wierszy to numery rekordów, zaś nazwy kolumn to nazwy pól w bazie. Układ ten jest podobny do układu arkusza kalkulacyjnego i wiele czynności ekranowych wykonywanych jest identycznie. W bazie danych można także używać wyrażeń i funkcji obliczeniowych, z tym, że dotyczą one wówczas zawartości danego pola we wszystkich rekordach (wierszach) bazy. Rozbudowane są funkcje wyszukiwania wg zadanego warunku (tzw. zapytań - ang. query) oraz możliwości tworzenia raportów.

Edytor tekstów

Edytor jest uproszczoną wersją edytora Word for Windows. Obejmuje wszystkie podstawowe funkcje redagujące, zaś zestaw czcionek odpowiada zdefiniowanemu w danej wersji systemu Windows. To samo dotyczy instalacji drukarki. Z edytora można wywołać program graficzny MS Draw, który pozwala umieszczać w tekście elementy graficzne. Rysunek 5 pokazuje fragment tekstu z obrazkiem pochodzącym z zestawu grafik programu MS Draw. Wprowadzony obraz może być modyfikowany w programie graficznym, zaś w edytorze można go przenosić w inne miejsce oraz przeskalowywać.

Podsumowanie

Pakiet Microsoft WORKS jest wygodnym narzędziem dla każdego, kto pracując w systemie Windows chce niewielkim kosztem (3.5 mln zł) korzystać z edytora, arkusza i bazy danych. Kupujący otrzymuje podręcznik użytkowania pakietu. Dla osób nie znających języka angielskiego są też dostępne w księgarniach książki w języku polskim.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200