Cięzarówki informacji

Optyczne nośniki informacji dzielą się obecnie na trzy rodzaje: CD ROM, WORM i REWRITABLE.

Optyczne nośniki informacji dzielą się obecnie na trzy rodzaje: CD ROM, WORM i REWRITABLE.

Zapisana na CD ROM informacja może być jedynie odczytywana, informacja z WORM (Write Once Read Multiple) może być uzupełniana nowym, ale niekasowalnym zapisem, wreszcie dyski REWRITABLE, magneto- optyczne, mogą być wielokrotnie zapisywane i kasowane. Dyski optyczne charakteryzują się bardzo dużymi pojemnościami, co umożliwia zapisanie na nich kilkasetkrotnie większej ilości informacji niż na nośnikach tradycyjnych. Niski jest koszt zapisu jednostki informacji, dłuższy natomiast czas dostępu do danych. Informacje zawarte na typowym CD ROM wydrukowane w formacie A4 i oprawione w księgi po 1000 stron każda, zajęłyby 60 mb. półek.

Formaty stosowanych obecnie dysków optycznych to: 3,5 cala, najczęściej stosowany 5,25 oraz 12 i 14 cali. Te dwa ostatnie rodzaje wykonywane są ze szkła i gwarantują utrzymywanie danych przez 30 lat. Dyski 5,25 wykonywane z poliwęglanów mają gwarancję na 10 lat. Istniejące stacje optyczne (czytniki) w większości są jednostronne, dysk musi więc być wyjmowany i obracany na drugą stronę. Jedynie PHILIPS, jak twierdzą jego przedstawiciele, produkuje także stacje z dwiema głowicami, co znacznie przyspiesza czas dostępu do informacji. Istnieją także JUKEBOXES, (jak to nazwać po polsku?) czyli pudła z magazynem kilku dysków optycznych, które są mechanicznie wymieniane w stacji odczytującej dyski. Dysponujemy wówczas pojemnościami od kilku do kilkudziesięciu Gigabajtów. Przypomina to mechanizm zmieniający płyty gramofonowe w "grającej szafie". Niestety, dyski magnetooptyczne nie mogą być odczytane w stacjach CD ROM i WORM i odwrotnie. Pełny dostęp do danych ze wszystkich dysków optycznych umożliwia dopiero konstrukcja wyposażona w oba typy stacji. Oczywiście - również produkowana przez PHILIPS.

O powyższym, poinformowano kilkadziesiąt osób na seminarium zorganizowanym 6 października br. przez Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe INTEGRA P & P. Przedstawiciele firm ZetStor Data AB ze Szwecji oraz Laser Magnetic Storage IC, która jest amerykańską firmą w całości należącą do Philipsa, przedstawiali stan istniejący i tendencje rozwojowe w zakresie produkcji dysków optycznych oraz czytników optycznych i magnetooptycznych.

Według badań amerykańskich mniej niż 5% informacji światowej zapisanej jest na mediach dostępnych do bezpośredniej obróbki komputerowej. Pozostałe informacje utrwalone są na papierze lub mikrofiszach. Jednocześnie lawina informacji do zapisania wzrasta w postępie geometrycznym. Problemem staje się nie tylko szybkość dostępu do zgromadzonych danych, ale i fizyczna objętość oraz koszt użytych nośników na jednostkę informacji. Chociażby z tych względów przyszłość zdecydowanie należy do dysków optycznych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200