Info - Gryf '92

W Szczecinie od 15-18 października 48 firm, głównie komputerowych, prezentowało szeroką ofertę handlową.

W Szczecinie od 15-18 października 48 firm, głównie komputerowych, prezentowało szeroką ofertę handlową.

Na targach, pomimo że trudno nazwać je międzynarodowymi, kupić można było sprzęt i oprogramowanie wszystkich znaczących firm światowych. Oferta sprzętowa obejmowała komputery od AMIGI (przy nich jak zwykle tłoczyła się młodzież) do PC 486DX w rozbudowanych konfiguracjach i rozsądnych cenach. Nie zabrakło autoryzowanych przedstawicieli IBM, HP, Epsona, Microsoftu, SCO, Borlanda, Novella i innych znanych firm. Nie było, ale i nikt się ich nie spodziewał, supernowości czy premier polskiego oprogramowania. Targi były po prostu rzetelną prezentacją

stanu naszego rynku komputerowego, na którym nie ma już chyba miejsca dla przypadkowych wystawców. Wszystkie oferowane produkty można było kupić "od ręki". Poza dominującą techniką komputerową, prezentowano sprzęt telekomunikacyjny i - w znacznie mniejszym zakresie - elektronikę użytkową. Szczecin jest jednym z kilku polskich miast, w których tworzone jest znakomite oprogramowanie i produkuje się sprzęt na światowym poziomie. Przeważająca część ofert zawierała propozycje usług kompleksowych - od określenia potrzeb kontrahenta, wyposażenia go w sprzęt i napisania specjalnie dla niego aplikacji oprogramowania, do gwarancji usuwania uszkodzeń najdalej w ciągu kilku godzin oraz stałą opiekę i uzupełnianie uruchomionego oprogramowania. Tak właśnie działają dziś poważne firmy światowe. Siłą rzeczy firmy szczecińskie

stanowiły zdecydowaną większość wystawców. Jedną z nich jest AUTOCOMP ELECTRONIC, która poza oprogramowaniem, specjalizuje się w produkcji komputerów i systemów elektroniki okrętowej, spełniających surowe wymagania pracy na morzu. Opracowane przez firmę całkowicie polskie oprogramowanie pracuje m.in. w kapitanacie portu szczecińskiego. Program informuje władze portu o wszystkim, co się dzieje w basenach portowych, m.in. o danych cumującego statku (rodzaj, nazwa, armator, długość statku, ładunek, czas przebywania w porcie, nazwisko kapitana, itd.), określa miejsce postoju i rodzaj świadczonych przez port usług, pomaga w rozliczeniach. Dostęp do wszystkich informacji uzyskuje się przez wskazanie na wyświetlanej mapie portu (w dowolnej skali) schematycznej sylwetki zacumowanego statku. Cyfrowy obraz całego portu i jego poszczególnych basenów jest uzupełniany na bieżąco przez operatorów systemu o aktualny stan przebywających w porcie jednostek. Takie graficzne przedstawienie danych pozwala na łatwą i natychmiastową orientację w sprawach portu nawet przez osoby postronne. Produktami tej firmy są też sterowniki komputerowe, rybacki system nawigacyjny "FINUS", rybacki symulator połowowy i topograficzna baza danych.

Sytem numerycznej informacji o terenie w postaci pakietu programów do tworzenia i uzupełniania map w technologii numerycznej oferowała szczecińska polsko- holenderska spółka ZENIT. Opracowany przez Holendrów i dostosowany do polskich wymagań system CARTO 2000 stworzono z myślą o wielkich zakładach przemysłowych, zarządach miast i dróg publicznych, zakładach zarządzających poszczególnymi składnikami sieci uzbrojenia podziemnego i innych przedsiębiorstwach, dla których istotne jest powiązanie danych kartograficznych z bazami danych. System umożliwia tworzenie map na podstawie różnych danych źródłowych, poczynając od danych z pomiaru bezpośredniego poprzez zdjęcia lotnicze aż do danych numerycznych zapisanych w różnych formatach (DXF, DGN, SUF-2, DUF i innych). System pracuje pod kontrolą DOS (najlepiej 5.0) i na komputerze zgodnym z IBM (procesor 80286 lub 80386). Dane z map cyfrowych opracowanych przez CARTO 2000 mogą być wykorzystane przez moduł projektowania CAD dołączony do systemu na życzenie.

Własne oprogramowanie stanowiło poza sprzętem, ofertę najstarszych szczecińskich firm, a wśród nich Spółdzielnię Pracy "INFORMATYK" i Centrum Informatyki sp. z o.o. Spółdzielnia "INFORMATYK" powstała z przekształceń Zakładu Przetwarzania Danych utworzonego jeszcze w 1967 (!) r.

Oferowane programy to m.in. "Kredyt" umożliwiający sporządzanie, ewidencję i bieżące rozliczanie umów kredytowych, sytem obrotu towarowego "SOT", ewidencji ilościowo-wartościowej towarów, materiałów i rozliczeń, systemy F-K i Kadry, sprzedaży hurtowej dla małych hurtowni. Systemy te w większości działają w sieci Novell i pod DOS- em. Firma prowadzi też usługi w dziedzinie eksploatacji coraz bardziej zapominanych systemów jak ODRA 1305 i MERA 9150.

Centrum Informatyki, powstałe z przekształcenia szczecińskiego oddziału Centrum Informatyki Gospodarki Morskiej, prezentowało systemy wielodostępne pracujące pod kontrolą XENIX lub UNIX. Mieszkańcy Szczecina wkrótce będą mogli ocenić praktyczne skutki wdrażania systemu "ROZJAZ" w miejskim przedsiębiorstwie komunikacyjnym. Poza ułożeniem rozkładu jazdy, program umożliwia wprowadzanie zmian i szybkie oraz bezkonfliktowe dostosowanie kursów pojazdów MZK do potrzeb pasażerów. Efekty zależą niestety nie tylko od komputera.

Wrocławska firma "WAZA", stanowiąca polsko-szwedzkie joint venture, oferowała systemy komputerowe dla jednostek administracji publicznej i służby zdrowia. Programiści z "WAZA" tworzą swoje systemy wykorzystując m.in. PROGRESS, co umożliwia instalacje pod bardzo wieloma systemami operacyjnymi. Gminom "WAZA" proponuje kompleksowe rozwiązania ich komputeryzacji w sieci UNIX na sprzęcie takich firm jak: IBM, Hewlett Packard i Intel. Systemy te działają już w kilkudziesięciu gminach Polski południowo- zachodnich.

Telekomunikacja

na targach INFO-GRYF '92 była tematem drugiej co do wielkości ekspozycji i cieszyła się nie mniejszym niż komputery zainteresowaniem zwiedzających. Dla małych firm szczeciński Zakład Usług Telekomunikacyjnych Marka Ważydrąga opracował m.inn. homologowaną abonencką centralkę telofoniczną MikroTel 6/2. Ta polska konstrukcja obsługuje podłączenia sześciu linii wewnętrznych do 2 numerów miejskich. Umożliwia pełne rozliczenia z możliwością natychmiastowej modyfikacji taryf, automatyczne zestawianie połączeń, zaplanowaną dyskryminację, możliwość korzystania z połączenia przez abonentów zewnętrznych i wystawiania rachunków. Ma także rozbudowany system obsługi ruchu przychodzącego i wychodzącego. Spis możliwości centrali zajmuje całą stronę A4 zadrukowaną drobną czcionką.

Gdyńska firma CON-SPARK oferowała urządzenia łączności radiowej oraz projektowanie i instalację sieci łączności radiowej "pod klucz". CON-SPARK sprzedaje też homologowane radiotelefony lądowe i morskie, radiomodemy produkcji japońskiej oraz terminale łączności satelitarnej systemu INMARSAT, który umożliwia automatyczną łączność telefoniczną, teleksową, faxową oraz transmisję danych między komputerami z całym światem. System ten jest niezależny od polskiej sieci telekomunikacyjnej, ale współpracuje z nim polska stacja łączności satelitarnej w Psarach.

Zainteresowanie targami

było spore. Szczególnie komputery AMIGA udostępnione przez firmę HANDWIT zgromadziły tłum dzieci i młodzieży na tym stoisku. Ale tylko nieznacznie mniejszym powodzeniem cieszyły się profesjonalne oferty sprzętu i oprogramowania. Wydawano gazetkę targową; lokalny oddział Gazety Wyborczej wydał specjalną, bezpłatną gazetę; lokalne programy telewizji publicznej, prywatnej i kablowej poświęcały wiele miejsca relacjom z targów oraz reklamom. Przesadne byłoby stwierdzenie, że cały Szczecin interesował się targami, ale INFO-GRYF '92 był na pewno imprezą znaczącą.

Jednak nie wszystkie znaczące firmy szczecińskie uczestniczyły w targach, widząc więcej szans na pozyskanie poważnych zamówień w bezpośrednich kontaktach z klientami. Jeszcze nie zadziałała zasada, że kto nie wystawia, nie liczy się na rynku. Trudno się zresztą temu dziwić, targi odbywały się w dwóch budynkach odległych od siebie o kilkaset metrów. Widok obręczy do koszykówi, wiszącej smętnie nad monitorem wyświetlającym opracowaną w systemie CAD konstrukcję promu kosmicznego, dobitnie przypominał, do Europy mamy jeszcze kawałek drogi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200