Interpreter PostScriptu przechodzi z drukarki do komputera

W laserowych drukarkach PostScriptowych przetwarzaniem pliku tekstowego na mapę bitową (proces ten nosi nazwę rasteryzacji), zajmuje się procesor drukarki.

W laserowych drukarkach PostScriptowych przetwarzaniem pliku tekstowego na mapę bitową (proces ten nosi nazwę rasteryzacji), zajmuje się procesor drukarki.

Często jest to specjalizowany procesor obrazowy, zwany w skrócie RIP (Raster Image Processor). Wyposażenie drukarki w specjalizowany procesor i interpreter języka znacznie podnosi jej cenę. Z tych powodów drukarki PostScriptowe, mimo niewątpliwych zalet w stosunku do drukarek posługujących się językiem PCL (opracowanym przez firmę Hewlett-Packard), stanowią tylko znikomy procent wszystkich drukarek laserowych.

Ponadto, wprowadzenie przez firmę Microsoft skalowalnych fontów TrueType, które mogą być używane w normalnych drukarkach laserowych, powoduje że zainteresowanie PostScriptem spada.

W celu przeciwdziałania temu zjawisku firma Adobe wypuściła na rynek konfigurowalny interpreter PostScriptu, poziom 2 (Configurable PostScript Interpreter - CPSI), działający na komputerach personalnych. Interpretację PostScriptu wykonuje teraz procesor komputera, a do drukarki przesyłana jest mapa bitowa strony. Umożliwi to użytkownikom komputerów PC korzystanie z ogromnej liczby fontów PostScriptowych. Możliwe będzie również wyposażanie komputerów w specjalizowany układ scalony PixelBurst, firmy Sun Microsystems Inc., znacznie przyśpieszający proces rasteryzacji. Firma Adobe przewiduje, że podstawowym rynkiem na CPSI będą komputery personalne z procesorem 486, pracujące w środowisku Windows.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200