Ciekłokrystaliczne ekrany tranzystorowe

Obecnie, najnowsze i najdroższe są ekrany komputerowe zbudowane na bazie tranzystorów cienkowarstwowych TFT (Thin-Film Transistors), (o technice ich działania pisaliśmy w CW nr 28). Produkuje je Display Technologies Inc. z Himedżi w Japonii.

Obecnie, najnowsze i najdroższe są ekrany komputerowe zbudowane na bazie tranzystorów cienkowarstwowych TFT (Thin-Film Transistors), (o technice ich działania pisaliśmy w CW nr 28). Produkuje je Display Technologies Inc. z Himedżi w Japonii.

DTI została wybudowana przez IBM Japan Ltd. i Toshiba Corp. w proporcji nakładów 50/50 za 253.8 mln USD. Budowę rozpoczęto w listopadzie 1989 r., a pierwsze ekrany TFT były gotowe w październiku 1991 r., czyli po niespełna dwóch latach. Umowę joint venturę podpisano na siedem lat, i w tym czasie IBM i Toshiba otrzymywać będą tę samą liczbę ekranów TFT.

Koszty produkcji najtańszego ekranu TFT, o przekątnej 10.4", wynoszą 2308 USD. Są to więc dziś najdroższe ekrany komputerowe na świecie. Mają jednak też niezwykłe zalety. Są najlżejsze, mają najwyraźniejsze kolory i zużywają najmniej energii. Podaje się je jako przykład idealnego produktu XX w. Toshiba przewiduje, że do roku 1995 ekrany TFT opanują połowę rynku ekranowego, którego roczną wartość szacuje się na ok. 7.7 mld USD. Nawet przy tak szybkim wzroście popytu fabryka DTI będzie w stanie zaspokoić światowe zapotrzebowanie na ekrany TFT przez 5 lub 6 lat. W każdym razie IBM nie zamierza budować nowej fabryki TFT przez ten okres.

Jedna trzecia kosztów produkcji to koszty materiałowe. Najtrudniej dziś o wytwórców specjalnych cienkich nośników szklanych. W istocie, producentem szkła jest tylko jedna firma na świecie, Corning Inc., z USA. W przyszłości liczba wytwórców może wzrosnąć, a przy masowej produkcji cena jednostkowa zostanie zapewne obniżona. Jednak prezes DTI, Koichi Ogura, uważa, że nawet przy najbardziej optymistycznym rozwiązaniu, instalowanie ekranów TFT w laptopach i notebookach wywoła dziś co najmniej podwojenie ceny tych urządzeń. Ogura przewiduje jednak, że już w roku 1996 cena jednego TFT może wynosić 385 USD. Wtedy ekrany TFT zacznie się masowo instalować w płaskich telewizorach i urządzeniach nawigacyjnych w samochodzie. Dziś są już instalowane w samolotach.

W najbliższym czasie DTI osiągnie poziom produkcji 10 tys. ekranów miesięcznie, co będzie stanowić połowę maksymalnej zdolności produkcyjnej fabryki. Produkcja ekranów wymaga utrzymania nieznanego gdzie indziej reżymu czystości. Jeden pyłek kurzu może zniszczyć 60% miesięcznej produkcji. DTI jest dziś prawdopodobnie najbardziej sterylną fabryką na świecie. Znalazła już jednak naśladowców. Sharp Corp., NEC Corp., Hitachi Ltd., Mitsubishi Corp., Sanyo Electric Co i Casio Computer Inc. zamierzają podjąć w najbliższym czasie produkcję ekranów TFT. Wszyscy producenci zamierzają wytwarzać ekrany o tej samej rozdzielczości, tj. 640x480 pikseli.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200