Jak powstawała sieć teleinformatyczna ICN Polfy Rzeszów S.A.

Realizacja i modernizacja sieci teleinformatycznej w rzeszowskiej fabryce farmaceutycznej ICN Polfa - ewolucja technologiczna sieci w realiach polskich ostatnich 4 lat.

Realizacja i modernizacja sieci teleinformatycznej w rzeszowskiej fabryce farmaceutycznej ICN Polfa - ewolucja technologiczna sieci w realiach polskich ostatnich 4 lat.

Historia sieci

Historia sieci komputerowej w Przedsiębiorstwie Farmaceutycznym Polfa w Rzeszowie sięga końca 1995 r., kiedy to została podpisana umowa z firmą Comp Rzeszów SA. na budowę sieci komputerowej obejmującej dział księgowości. Istniejące w tamtym okresie okablowanie do przesyłania danych było zbudowane na przewodach kat. 3 i było przeznaczone do transmisji szeregowej. Dostęp do serwera był możliwy przez stacje terminalowe. Ten sposób wymiany informacji nie zaspokajał jednak rosnących potrzeb wymiany informacji.

W kwietniu 1996 powstał pierwszy odcinek trasy światłowodowej oraz sieć komputerowa wykorzystująca okablowanie Mod-Tap. Zrealizowanie tego odcinka sieci nie zmieniło zasadniczego sposobu komunikacji. W dalszym ciągu wymiana informacji odbywała się przez terminale znakowe. Funkcję serwera terminali pełniły Annexy firmy Xylogics. Wszystkie były podłączone do głównego węzła sieci - koncentratora SEHI-24 firmy Cabletron Systems. Był to pierwszy krok na drodze ku szybkiemu rozwojowi sieci komputerowej.

Jak powstawała sieć teleinformatyczna ICN Polfy Rzeszów S.A.

Marek Niemiec, administrator sieci ICN Polfa Rzeszów SA, przy węźle sieci

Tuż po zakończeniu tej inwestycji zaczęto myśleć o dalszym rozwoju infrastruktury komputerowej. W tym okresie w Polfie myślano już poważnie o pełnej prywatyzacji firmy. Dobre media transmisyjne i pewność wymiany informacji mogły znacznie podnieść konkurencyjność firmy na rynku potencjalnych inwestorów. W lecie 1996 ogłoszono przetarg na budowę sieci komputerowej w całym przedsiębiorstwie, wygrała go firma Ascomp SA. Krakowski integrator miał rozbudować sieć komputerową w standardzie IBM ACS.

Prace instalacyjne w pierwszej fazie objęły dział sprzedaży i budynek administracyjny. Szkielet sieci zbudowano opierając się na kablach światłowodowych (wielomodowych 6- i 24-włóknowych). Duża nadmiarowość w tamtym okresie pozwala obecnie na dynamiczny rozwój bez wymiany istniejącej infrastruktury. W grudniu 1996 nastąpiły pierwsze uruchomienia sieci we wspomnianych wcześniej lokalizacjach. Prawdziwym wyzwaniem okazała się jednak budowa sieci w budynku produkcyjnym. Profil produkcji wymagał zachowania nadzwyczajnych norm czystości przy tego typu pracach. Dużym utrudnieniem dla ekip instalacyjnych było ciągłe przemieszczanie się pomiędzy strefami "czystymi" i "brudnymi" w obrębie tegoż budynku, a co się z tym wiąże z ciągłą dbałością o zachowanie zasad obowiązujących w przedsiębiorstwach posiadających certyfikat GMP (Good Manufacturing Practice).

Udało się jednak przezwyciężyć trudności i w lipcu 1997 została zakończona budowa sieci w "starym zakładzie produkcyjnym". Sieć wyposażono w urządzenia firmy NBase, w tym w przełącznik Fast Ethernet stanowiący główny węzeł sieci. W tym okresie zakładano, iż wymiana informacji będzie jeszcze przez dłuższy czas realizowana przez transmisję szeregową. Dlatego zakupiono osiem dodatkowych serwerów terminali Annex firmy Bay Networks. Rozszerzono także zakres robót na "nowy" zakład produkcyjny, tzw. FORMY II. W październiku 1997 gotowe było 10 węzłów sieci połączonych światłowodami. W tym okresie instalacja miała ok. 770 pasywnych punktów przyłączeniowych. W sieci Ethernet pracowało ok. 40 komputerów i tyleż samo terminali alfanumerycznych.

Inwestor strategiczny

Jak powstawała sieć teleinformatyczna ICN Polfy Rzeszów S.A.

Schemat połączeń w sieci teleinformatycznej ICN Polfa Rzeszów

13 października 1997 amerykański koncern farmaceutyczny ICN Pharmaceuticals Inc. przejął 80% akcji Polfy Rzeszów. Jak wiadomo, światowe korporacje dążą do standaryzacji we wszystkich swoich oddziałach. My otrzymaliśmy wyraźne wytyczne: należy zbudować sieć komputerową w standardzie Ethernet i wyeliminować stanowiska terminalowe. Duża część tych zaleceń była już zrealizowana. Czekało nas jednak wiele pracy związanej z wymianą sprzętu aktywnego. ICN zalecał wymianę stosowanych dotychczas urządzeń sieciowych. Na nowo rozpoczęły się prace nad doborem urządzeń i wyborem dostawcy.

Korporacja zażądała, aby była to firma posiadająca autoryzacje i certyfikaty (m. in. Gold Accreditation Status) firmy Cabletron Systems. W tym okresie zapadły również decyzje o dokończeniu budowy nowego budynku administracyjnego. W związku z tym powstał projekt systemu sieciowego obejmujący także ten obiekt. Koncepcja budowy sieci uwzględniała już nowe technologie i przyszłe zapotrzebowanie na usługi teleinformatyczne.

Nowy budynek administracyjny ma bogatą infrastrukturę światłowodową. Na każdej kondygnacji znajdują się punkty logiczne umożliwiające komunikację przez światłowody. Budynek ma ponad 550 punktów przyłączeniowych strukturalnej sieci komputerowej.

W zgodzie z najnowszymi standardami zbudowano również dedykowaną sieć energetyczną do zasilania urządzeń komputerowych. Jest zasilana przez centralny UPS o mocy 60 kVA.

Obecnie szkielet sieci pracuje w standardzie Fast Ethernet Fuli Duplex, dane są przesyłane z prędkością 200 Mb/s. Stosowane urządzenia do transmisji danych to głównie przełączniki (switches). Centralny węzeł sieci to switch MMAC-PLUS wyposażony w trzy w pełni przełączane karty o przepustowości głównej magistrali 4 Gb/s. W lokalizacjach z największą liczbą komputerów osobistych znajdują się dwa urządzenia SmartSwitch 6000. W miejscach, w których jest wymagana tak duża liczba przyłączy, zastosowaliśmy przełączniki SmartSwitch 2200. Jedynie w magazynach, gdzie pracuje tylko kilka komputerów, zainstalowane są najprostsze 8-portowe koncentratory typu MRT9.

Dzięki takiemu rozwiązaniu znacznie wzrosła efektywność przesyłania danych. Wzrosły również potrzeby. W 1997 r. w ICN Polfa Rzeszów było 40 komputerów osobistych i tyleż samo terminali. Obecnie jest ponad 180 pecetów, które zastąpiły terminale znakowe. Wartość przesyłanych danych oraz rosnąca liczba urządzeń do ich przetwarzania wymusiły budowę nowego centrum komputerowego, które wyposażono w klimatyzację oraz system kontroli dostępu.

W warszawskim biurze marketingu i sprzedaży ICN Polfa Rzeszów SA również zbudowano sieć komputerową ze 130 punktami logicznymi. Łącząc te dwie sieci przez Internet stworzyliśmy sieć ekstranetową, pozwalającą na sprawną wymianę danych, jak również przesyłanie głosu pomiędzy biurem w Warszawie oraz centralą firmy w Rzeszowie. Pozostając przy zastosowaniach internetowych - mamy własny serwer webowy, serwer poczty elektronicznej oraz domenę: polfa.com.pl.

To, co dotychczas zrobiono, nie kończy rozwoju sieci komputerowej - konieczna jest budowa kolejnych węzłów w lokalizacjach, gdzie do tej pory nie istniała taka potrzeba. Myślimy również o budowie połączeń rezerwowych pomiędzy strategicznymi punktami sieci, tak aby uniezależnić się od ewentualnych awarii.

Zastosowania sieci

Jak powstawała sieć teleinformatyczna ICN Polfy Rzeszów S.A.

Skomputeryzowane laboratorium ICN Polfa Rzeszów SA

Zbudowana infrastruktura informatyczna pozwala na rozwijanie usług sieciowych dostępnych niemal z każdego punktu na terenie przedsiębiorstwa. W chwili obecnej w przedsiębiorstwie pracuje 5 serwerów Windows NT, 2 SCO Unix oraz serwer z systemem Sun Solaris. Dzięki zbudowanej sieci komputerowej niemal wszyscy pracownicy mają zapewniony dostęp do poczty elektronicznej. Pełna dostępność do usług sieciowych pozwala na efektywne wykorzystanie drukarek sieciowych. Umożliwia to redukcję kosztów zakupu mniejszych drukarek dla każdego użytkownika. Połączenie wszystkich komputerów w jedną sieć pozwala na współdzielenie zasobów.

Na bazie systemu Windows rozpoczęliśmy wdrażanie poczty elektronicznej Lotus Notes. System ten będzie docelowo stanowił bazę dla systemu obiegu dokumentów. Obecnie istnieją możliwości techniczne pełnego wdrożenia systemu sterowania i monitorowania produkcji, opartego na bazie danych Oracle 7.3. Przewidywane jest również rozpoczęcie wdrażania zintegrowanego systemu zarządzania przedsiębiorstwem oraz zakup i wdrożenie systemu centralnego backupu danych.

Jak powstawała sieć teleinformatyczna ICN Polfy Rzeszów S.A.

Hala produkcyjna

Na bazie systemu Windows działa oprogramowanie informacji prawniczej LEX oraz system analiz ekonomicznych OFA, stanowiący bardzo przydatne narzędzie wspomagające podejmowanie decyzji. Sieć komputerowa jest wykorzystywana również do prowadzenia rozliczeń bankowych w systemie Home Banking. Przygotowanie przelewu oraz proces jego akceptacji przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia byłyby niemożliwe bez sprawnie działającej sieci.

Ważną rolę odgrywają również systemy operacyjne Unix. Stanowią platformę dla systemu finansowego i gospodarki magazynowej przedsiębiorstwa.

Zbudowana infrastruktura sieci komputerowej pozwala na integrację transmisji danych oraz głosu. Planowane jest zastosowanie tzw. voice hubs połączonych z głównym modułem centrali telefonicznej za pomocą kabli światłowodowych. Idea działania tego typu urządzeń jest niemal identyczna jak koncentratorów do transmisji danych. Voice huby będą instalowane w węzłach sieci komputerowej. Z przedstawionego opisu wynika, jak wiele pracy pozostało jeszcze do zrobienia. Niemniej jednak to, co zostało zrobione, stanowi solidną podstawę do dalszego rozwoju.

Autor artykułu jest administratorem sieci w ICN Polfa Rzeszów SA.

Kalendarium budowy sieci teleinformatycznej ICN Polfa Rzeszów S.A.

Etap I - 1996-1997

  • Wykonanie okablowania strukturalnego na terenie całego przedsiębiorstwa - 6 budynków (biurowe, produkcyjne i magazynowe) - 8 dystrybutorów (węzłów) sieciowych:

    • okablowanie miedziane kat. 5 FTP w technologii IBM ACS (Reichle+De-Massari) - ok. 800 przyłączy RJ45;

    • wszystkie węzły sieci połączone kablami światłowodowymi 6-, 12- i 24-włóknowymi wielomodowymi - 7 torów światłowodowych;

    • dedykowane na potrzeby urządzeń sieciowych okablowanie zasilające - gniazda kodowane typu DATA.
  • Dostawa, instalacja, konfiguracja i uruchomienie sprzętu aktywnego do obsługi sieci:

    • urządzenia typu serwer - terminale do obsługi sieci terminalowej w poszczególnych węzłach firmy Xylogics z serii ANNEX;

    • urządzenia typu Ethernet repeater 1OBase-T do obsługi użytkowników w poszczególnych węzłach firmy NBase Communications z serii NH12x;

    • przełącznik 10/100Base-X firmy NBase Communications NH2012 jako centralne urządzenie sieci (obsługa VLAN per port, MAC Filtering, Port Mirroring itp.);

    • oprogramowanie zarządzające firmy NBase Communications MegaVision na bazie HP 0penView for Windows;

    • realizacja dostępu do Internetu (własna strona WWW, serwer e-mail itp.) przez instalację routerów Cisco.
  • Sieć wykorzystywana do łączności telefonicznej, transmisji danych dotyczących systemu kontroli produkcji oraz danych ogólnego przeznaczenia (kadry, płace, aplikacje biurowe itp.).
Etap II - 1998
  • Wykonanie okablowania strukturalnego w nowo powstałym budynku biurowym firmy - 4 dystrybutory (węzły) sieciowe:

    • okablowanie miedziane kat. 5 FTP w technologii IBM ACS (RdM) - ok. 500 przyłączy RJ45;

    • wszystkie węzły w budynku połączone kablami światłowodowymi 12- i 24-włóknowymi wielomodowymi - 6 torów światłowodowych;

    • ok. 25 gniazd światłowodowych przygotowanych dla przyszłych zastosowań;

    • dedykowane na potrzeby urządzeń sieciowych okablowanie zasilające - gniazda kodowane typu DATA oraz centralny zasilacz UPS (60kVA).
  • Modernizacja sprzętu aktywnego na terenie całego przedsiębiorstwa przy użyciu urządzeń firmy Cabletron Systems:

    • przełączniki z rodziny SmartSwitch 2200 do obsługi użytkowników w węzłach sieci;

    • przełączniki z rodzin SmartSwitch 6000 i MMAC-Plus do obsługi centrów komputerowo-sieciowych;

      sieć w pełni przełączana, pracująca na bazie szkieletu Fast Ethernet (full duplex) z wykorzystaniem techniki PortTrunks;

    • implementacja technologiiSecurefast Virtual Networking (VLAN, IP Switching), oprogramowanie zarządzające firmy Cabletron Spectrum Enterprise for Windows.
  • Sieć wykorzystywana do łączności telefonicznej oraz transmisji wszelkich danych dotyczących przedsiębiorstwa (intranet, Internet).
Oprac. kalendarium: Maciej Bartoś, inżynier systemów sieciowych Ascomp SA

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200