Lepsze Windows?

Firma Hewlett-Packard Polska udostępniła naszej redakcji do testowania pakiet typu ''organizator biurka'' (Desktop Organizer) o nazwie HP NewWave w wersji 4.0. Pakiet przeznaczony jest do współpracy ze środowiskiem Windows w wersji 3.0 i 3.1.

Firma Hewlett-Packard Polska udostępniła naszej redakcji do testowania pakiet typu ''organizator biurka'' (Desktop Organizer) o nazwie HP NewWave w wersji 4.0. Pakiet przeznaczony jest do współpracy ze środowiskiem Windows w wersji 3.0 i 3.1.

Przyzwyczajeni od lat do używania DOS-owych narzędzi ułatwiających pracę z plikami na dysku stałym (Norton Commander, Xtree czy PC Tools) nabieramy pewnej rutyny i przyzwyczajamy się do wyglądu oraz sposobu korzystania z tych narzędzi. Przechodząc do pracy w środowisku Windows niechętnie zmieniamy przyzwyczajenia; stąd powodzenie narzędzi typu Norton Desktop czy Becker Tools, przypominających w nowym środowisku stare narzędzia. Pakiet HP NewWave usiłuje w istotny sposób zmienić te przyzwyczajenia i przestawić użytkownika na zupełnie nowy sposób spostrzegania komputera.

Program HP NewWave zajmuje na dysku około 7 MB w oddzielnych, specjalnych katalogach i modyfikuje niektóre pliki z katalogu Windows. Instalacja programu jest dość prosta, chociaż trwa długo i wymaga pewnej wprawy w używaniu programu; w przeciwnym przypadku łatwo jest popełnić błędy, wymagające powtórzenia operacji. Mnie udało się względnie poprawnie zainstalować program za drugim razem.

Program HP NewWave przeznaczony jest w zasadzie dla dużych przedsiębiorstw w celu ujednolicenia sposobu korzystania z Windows i programów tego środowiska. Program wprowadza na biurko (ekran monitora) nowe elementy: obiekty i narzędzia. Narzędziem nazywa się każdy program wykonujący określoną pracę, nie wytwarzający plików, wymagających zapisania na dysku (patrz zrzut ekranu). Narzędziem będzie więc zegar ze środowiska Windows, drukarka, na której drukujemy dokumenty, program sprawdzający poprawność ortografii dokumentu, kartoteka do przechowywania dokumentów i kosz na niepotrzebne obiekty. Obiektem jest każdy plik, który powstaje w wyniku pracy innych programów i który zawiera jakieś dane. Przykładem obiektów jest dokument finansowy utworzony z pomocą arkusza kalkulacyjnego, list napisany za pomocą procesora tekstowego czy wykres, uzyskany za pomocą programu graficznego.

Określenie sposobu wykorzystania programów na dysku następuje w momencie instalowania programu HP NewWave. W środowisku Windows istnieje możliwość określenia powiązania między rozszerzeniem nazwy pliku, a wykonywanym programem. W części [Extensions] pliku WIN.INI podając powiązania w formie

pcx=pbrush.exe ^.pcx

określamy, że tupiąc myszą na plik o rozszerzeniu .PCX wywołamy automatycznie program Paintbrush. Program instalacyjny Hp NewWave korzysta z tej informacji w celu zainstalowania Paintbrusha jako obiektu. W podobny sposób instalowane są inne programy.

W celu wywołania Paintbrusha z nowym plikiem w programie HP NewWave tworzymy nowy obiekt graficzny, powodując jednocześnie wywołanie programu Paintbrush. Podobnie tworząc nowy obiekt typu arkusz obliczeniowy wywołujemy program Excel (lub 1-2-3). W środowisku HP NewWave można utworzyć dowolnie wiele obiektów określonego typu, natomiast narzędzia zawsze są pojedyncze. Ważną zaletą obiektów jest możliwość nadawania im nazwy o długości do 32 znaków, co pozwala na łatwe odróżnianie obiektów (ale też dość szybko zapełnia przestrzeń biurka po otwarciu katalogu obiektów).

Zupełnie nowym narzędziem w Programie HP NewWave jest tzw. Agent, którego działania mają zapewnić automatyzację pewnych prac. W tym celu agent wyposażony jest w możliwość programowania pracy z pomocą rozbudowanego języka komend. Umożliwia to tworzenie zadań dla agenta, wykonywanych okresowo (co tydzień, miesiąc) lub przy wystąpieniu określonego zdarzenia (np. modyfikacja wybranego pliku lub jednego z kilku plików). W ramach zadań dla agenta można wpisać wszystkie czynności jakie wykonujemy w środowisku Windows/Hp NewWave. Agent ma podobne właściwości jak Recorder z Windows, ale jego możliwości są znacznie większe (ale też używanie trudniejsze).

Czy lepsze Windows?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Zainstalowanie i używanie programu HP NewWave musi w istotny sposób wpłynąć na przyzwyczajenia użytkownika i sposób korzystania ze standardowych programów. Dla niewprawnego użytkownika może to stanowić przeszkodę prawie nie do pokonania; niezbędne jest pewne przeszkolenie w używaniu programu, zwłaszcza że dokumentacja programu jest dość uboga. Zagubiono intuicyjność użycia wielu programów ze środowiska Windows i nim użytkownik opanuje nowy sposób używania znanych aplikacji może się skutecznie zniechęcić. Nie polecałbym więc pakietu HP NewWave początkującym użytkownikom komputerów, ale może on stanowić dobrą alternatywę dla podobnych pakietów w pracy biurowej, gdzie liczba narzędzi jest niewielka (czyste, niezaśmiecone biurko), a ważna jest sprawność organizacyjna w posługiwaniu się dokumentami.

Na rynku oprogramowania pakiet HP NewWave konkuruje bezpośrednio z podobnymi programami firm Symantec (Norton Desktop) i Becker (Becker Tools). Osobiście używam Windows bez żadnych nakładek, gdyż uważam, że każda z nich wprowadza niepotrzebny poziom programowy, zmniejszający szybkość działania programów; ponadto nakładki zajmują dużo miejsca na dysku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200