Simple System

Dziś w kąciku polskiego oprogramowania kolejny system wspomagający prowadzenie przedsiębiorstwa. Jego autorem jest warszawska firma Simple, która w br. za swoje produkty otrzymała ''MikroLAUR'' - wyróżnienie przyznawane na Warszawskich Targach Komputerowych, Komputer EXPO '92.

Dziś w kąciku polskiego oprogramowania kolejny system wspomagający prowadzenie przedsiębiorstwa. Jego autorem jest warszawska firma Simple, która w br. za swoje produkty otrzymała ''MikroLAUR'' - wyróżnienie przyznawane na Warszawskich Targach Komputerowych, Komputer EXPO '92.

Pierwszy rzut oka

Simple System, bo tak brzmi nazwa omawianego pakietu, składa się z wielu modułów i podobnie jak opisywany już Polsystem-2 (CW nr 28), może być instalowany na pojedynczych komputerach lub w sieciach Novell. Poszczególne jego części dają się wykorzystywać pojedynczo lub w grupach tworzących ich dowolne kombinacje. Na tym jednak kończą się analogie. Jest to bowiem system przeznaczony dla zupełnie innego kręgu użytkowników. Świadczą o tym choćby jego elementy składowe:

1. Administrator - moduł dla osoby odpowiedzialnej za funkcjonowanie Simple System. Pozwala on m.in. na prowadzenie rejestracji czasu pracy systemu, aktualizację i wydruk kartotek użytkowników, struktury organizacyjnej firmy, kodów wykorzystywanych w innych modułach, kooperantów oraz przydzielanie uprawnień do korzystania z elementów i funkcji systemu.

2. Arkusz kalkulacyjny zawiera m.in. specjalizowane funkcje finansowe i pozwala na import danych z innych modułów.

3. FK - moduł finansowo-księgowy. Definiuje się tu plan kont, skorowidze kont analitycznych, wprowadza dokumenty, księguje je w kartotekach księgowych, prowadzi rozrachunki i przeksięgowania, nalicza dłużnikom odsetki, sporządza raporty, zestawienia, itd.

4. Kadry - ewidencja osobowa. Chyba najbardziej "rozciągliwy" element systemu. Umożliwia bowiem, oprócz definiowania struktury hierarchicznej przedsiębiorstwa oraz grafików pracy, także określanie formuł obliczeniowych, operacje na danych zawartych w grafikach, definiowanie własnych raportów, utajnianie informacji kadrowych, etc. W sumie użytkownik może określić 12 typów danych, które są następnie traktowane jako osobne formularze i dowolnie je wykorzystywać).

5. Płace - sporządzanie, ewidencja i zestawienia płacowe. Moduł ten uwzględnia strukturę firmy, pozwala na definiowanie formuł obliczeniowych, generowanie list i raportów oraz utajnianie informacji.

6. Podatek - oblicza podatek od osób fizycznych i sporządza deklaracje dla Urzędów Skarbowych.

7. Żywienie - zarządzanie zakładem zbiorowego żywienia. Moduł ten obejmuje m.in. gromadzenie i wykorzystywanie informacji o surowcach, układanie jadłospisów, "definiowanie potraw", obsługę magazynu, planowanie zaopatrzenia, sterowanie pracą kuchni, itd. Przydatny tam, gdzie są stołówki.

8. NRK - służy do obliczania składników kosztów i generowania zestawień planistycznych na podstawie danych normatywnych. (m.in. kalkulacja ceny fabrycznej i zbytu, obliczanie normatywnych kosztów produkcji, aktualizacja stawek płacowych).

9. TPP - techniczne przygotowanie produkcji i zarządzanie informacjami zawartymi w dokumentacji technologiczno- konstrukcyjnej wyrobów.

10. Materiały - zarządzanie informacjami o obrotach i stanach magazynowych w przedsiębiorstwach, które mają wiele magazynów. (Zapewnia obsługę dokumentów magazynowych, rejestrację danych o każdym materiale, możliwość wyliczania cen po kalkulacji wstępnej, bieżącą kontrolę sald itd.).

11. Zbyt - rejestrator zamówień i dokumentów handlowych, wyposażony w funkcję generowania faktur i analizy sprzedaży.

Dokumentacja, wymagania sprzętowe i podręczniki

Simple System nie ma zbyt wygórowanych wymagań sprzętowych. Według załączonej, starannie wydanej i przejrzyście napisanej dokumentacji, poszczególne moduły dają się uruchomić już na XT 640 kB RAM z dyskiem 20 MB, przy założeniu, że parametr FILES został zdefiniowany na 40 lub więcej. Jednakże, aby w pełni korzystać z dobrodziejstw całego pakietu potrzebna jest, jak już wspomniałem, sieć Novell Netware.

Programy dostarczane są w postaci częściowo spakowanej, a ich instalacja polega na wywołaniu stosownego batch'a z odpowiednim parametrem (jest nim zazwyczaj symbol napędu docelowego). W ten sposób zakładane są katalogi i kopiuje się pliki. Dalszą część instalacji należy przeprowadzić "ręcznie" (edycja plików systemowych).

Przy tej okazji wypada zauważyć, że marnie napisane instalatory stały się chyba naszą kolejną narodową "specjalnością" i aż łza się w oku kręci, gdy pomyślimy o tak "banalnym" programie jak SETUP Microsoftu.

Simple znaczy proste

Programy są proste i przyjazne w obsłudze. Wydaje się, jednak, że autorom pakietu szczególnie zależało na dwóch innych sprawach - zabezpieczeniu danych i dostosowaniu środowiska programowego do współpracy z innymi systemami. Zapewne dlatego podstawą współdziałania poszczególnych części Simple System uczyniono korzystanie ze wspólnych plików i katalogów, a moduły wyposażono w mechanizmy importowo-eksportowe. Dostęp do większości funkcji jest związany z uprawnieniami nadawanymi przez administratora systemu, co stwarza lepsze możliwości organizacji pracy i zabezpieczania dostępu. Tak więc, trudności mogą się pojawić jedynie w przypadku korzystania z wielu modułów na dużej liczbie komputerów nie połączonych w sieć.

W Simple System daje się zdefiniować prawie wszystko według własnych potrzeb. Dotyczy to w równym stopniu postaci i treści wydruków, co formuł obliczeniowych i struktury danych. Na dodatek przewidziano możliwość konwersji plików pochodzących z innych programów np. dBase dzięki czemu klient nie musi się uzależniać od jednego producenta oprogramowania lub, co jest chyba ważniejsze, ma dużą szansę na uniknięcie "rewolucji" wiążącej się zazwyczaj z wymianą lub rozbudową, już posiadanego systemu.

Drukowanie

Z tym, jak zwykle jest problem, bowiem wszystkie programy są standardowo wyposażane jedynie w drivery do drukarek 10- lub 15-calowych, które nie pozwalają na obracanie szerokich wydruków o 90ř. Z tego względu wszelkie nie mieszczące się na jednej stronie tabele są dzielone w pionie i drukowane po kawałku. Firma zapewnia, że jest w stanie dostarczyć taki program, lecz dobrze by było, gdyby to udogodnienie awansowało do rangi podstawowego wyposażenia pakietu.

Marketing

Polityka marketingowa Simple nie jest, niestety, tak elastyczna jak jej programy. Nie znaczy to oczywiście, że potencjalny klient zostaje pozostawiony samemu sobie. Może on liczyć na pomoc 50 dealerów rozsianych po całym kraju. Tym niemniej za wszystko musi płacić. Każdy program objęty jest jedynie 12-miesięczną, nieodpłatną gwarancją i stale można uzyskać porady przez telefon. Wszystko inne natomiast już kosztuje, choć oferta dodatkowych usług, trzeba to uczciwie przyznać - jest bogata. Oprócz szkoleń, pomocy przy wdrożeniach, zniżek na upgrade (10% wartości) i przedłużenia gwarancji na kolejny rok na 10% wartości używanego oprogramowania, firma podejmuje się także świadczenia usług opłacanych wg stawek godzinowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200