Pół świata LAN to Ethernet

Dzisiaj dalszy ciąg zapoczątkowanej w poprzednim numerze CW- PL oferty kart Ethernet na rynku polskim. Zacznijmy od przeglądu całego rynku sieci LAN.

Dzisiaj dalszy ciąg zapoczątkowanej w poprzednim numerze CW- PL oferty kart Ethernet na rynku polskim. Zacznijmy od przeglądu całego rynku sieci LAN.

Według Digital News z kwietnia br. w sprzęcie sieci LAN prowadzi na rynku standard Ethernet - 43%, przed Token Ring - 42% i Arcnet - 4%. Praktycznie więc sprzętowy świat sieci LAN jest podzielony na dwie niemal równe części - Ethernet i Token Ring. Według tego samego źródła, 55% rynku sieciowych systemów operacyjnych zajmują systemy Novella, 15% systemy IBM, 12% DEC, 5% Banyan, 5% 3Com, 3% Apple i inne. Widzimy, że rynek sprzętowy sieci LAN jest mniej urozmaicony i co za tym idzie bardziej ustabilizowany, niż rynek systemów operacyjnych. Wśród ponad 100 producentów kart Ethernet wiodącą rolę odgrywa Artisoft, Cabletron Systems, Digital Communications Associates, Gateway Communications, Hayes Microcomputer Products, Racal-Datacom, Standard Microsystems/Western Digital, Thomas-Conrad, 3 Com i Tiara Computer Systems. W ub. roku sprzedano na całym świecie ok. 4 mln kart Ethernet, zaś na rok bieżący przewiduje się prawie 5 mln sztuk. Cena jednej karty wynosi ok. 250 USD, łatwo więc oszacować wielkość całego rynku. A przecież razem z sprzętem sieciowym LAN (różnorakie media transmisji, karty, transceiver'y, repeatery, huby, koncentratory) firmy te produkują także urządzenia międzysieciowe jak bridge, routery, gateway'e. I dopiero to wszystko daje w sumie wielkość sprzętowego rynku sieci LAN i okolic.

Struktura rynku LAN w Polsce jest wyraźnie inna. Zaledwie kilka firm oferuje sprzęt sieciowy do lansowanego przez IBM standardu Token Ring. Przeważa oferta na sprzęt Ethernet. Na rynku oprogramowania LAN w większym stopniu niż w USA przeważa oferta Novell'a. Skąd się wzięły te różnice?

Aby odpowiedzieć na to pytanie warto jeszcze raz przyjrzeć się podziałowi świata instalacji sieciowych LAN na dwie części - Ethernet i Token Ring. Pierwsza z nich składa się przede wszystkim z minikomputerów, stacji roboczych i PC-ów sprzedawanych przez inne niż IBM firmy. Popularnym systemem operacyjnym jest tutaj UNIX. Używane protokoły komunikacyjne to: TCP/IP, DECnet, Novell IPX (Internetwork Packet Exchange), XNS (Xerox Network System) i AppleTalk. Druga, połączona z Token Ring część świata instalacji sieciowych posiada praktycznie jednego dostawcę sprzętu komputerowego. Jest nim IBM. Dostarczany przez niego sprzęt to mainframe'y, komputery AS/400 i PC-ty. Wiele z tych instalacji to nie tylko LAN, lecz także sieci zbudowane wokół wejść IBM-owskiej SNA (Standard Network Architecture). Protokoły transmisji tu użyte, to głównie: SNA, NetBIOS, LANServer, a także Novellowski IPX (składowa część NetWare).

Jak wiadomo komputeryzacja naszego kraju oparta jest przede wszystkim na PC-tach i w małym stopniu korzysta z oryginalnego sprzętu (klony są tańsze) i standardów IBM. Dlatego też jesteśmy ze swoim sprzętem i oprogramowaniem sieciowym wyraźnie w części Ethernet'owskiej (poprzednio "modny" ArcNet przestaje być instalowany). Tak czy inaczej, i u nas i gdzie indziej dominujący układ sprzętowo- programowy w sieciach LAN to mariaż karty Ethernet z Novellowskim NetWarem. Warto w związku z tym wiedzieć o pewnych trendach na rynku kart sieciowych Ethernet.

Ponad 3/4 obecnie sprzedawanych kart Ethernet to tzw. standard 10BaseT (10 MHz Baseband Twisted Pair). Przewiduje się, że ponad 90% dostaw kart Ethernet w '93 r. będzie dotyczyła tego właśnie standardu. Decyduje o tym większa łatwość instalacji pary drutów w odróżnieniu od instalowania kabli koncentrycznych oraz możliwość stosowania topologii sieci gwiaździstej, która zapewnia większą elastyczność w reorganizowaniu zainstalowanej już sieci.

W dzisiejszym cenniku podajemy ceny oraz parametry użytkowe kart Ethernet standardu 10BaseT dostepnych na naszym rynku. Ich producenci to, firmy znane i cenione. Na uwagę zasługuje np. jakość kart produkowanych przez firmę 3 Com - ich MTBF (średni czas pracy bezawaryjnej) wynosi 70 lat, zaś okres gwarancyjny dotyczy całego czasu pracy urządzenia! Własności kart Ethernet określają cztery podstawowe parametry: długość używanego słowa (8, 16 lub 32 bity), metoda zarządzania (tj. w jaki sposób dane są transferowane z LAN do pamięci komputera - praca z podziałem pamięci, tryb DMA oraz praca z programowanym kanałem I/O), wielkość bufora RAM do buforowania pakietów oraz oprogramowania sterujące karty do różnych sieciowych systemów operacyjnych i różnych protokołów transmisji. Zależnie od przeznaczenia i posiadanego sprzętu (architektura ISA, EISA, MCA czy Macintosh-owy NuBus) możemy wybrać karty 8-bitowe dla komputerów typu XT lub wyżej, 16- bitowe dla AT, PS/2, 386 lub 16 bitową z buforem min. 16 kB RAM dla file servera. Najtańsze są oczywiście karty 8-bitowe. Podane ceny dotyczą rynku amerykańskiego i pochodzą z przełomu roku bieżącego i poprzedniego - należy je w związku z tym traktować jako orientacyjne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200