Oracle 7.0

Po blisko rocznym opóźnieniu Oracle Corp. formalnie zaprezentowało nową wersję RDBMS (Relational DataBase Management System) Oracle 7.0.

Po blisko rocznym opóźnieniu Oracle Corp. formalnie zaprezentowało nową wersję RDBMS (Relational DataBase Management System) Oracle 7.0.

Dzięki nowym możliwościom system ten stał się jednym z czterech pakietów o rozproszonej architekturze klient/serwer - (pozostałe trzy to Sybase 4.8, Informix 5.0 i Ingres 6.4). Pozwala on na połączenie wielu serwerów między sobą w celu wymiany danych między nimi i to niezależnie od platformy sprzętowej na jakiej pracują. W czasie pracy z takim systemem rozproszonym odnosimy wrażenie, że wszystkie dane i komputery składają się na jedną bazę danych.

Powstała w 1989 r. Oracle 6.0 potrafiła łączyć wiele serwerów przy użyciu pakietu Oracle SQLNet - nie korzystała jednak z tzw. dwufazowego protokołu "commit". Nowa wersja Oracle zarządza zbiorem transakcji bazy danych tak, aby jego przetwarzanie mogło być współbieżne i zapewniało odpowiednią jednoznaczność wyników. Pozwala ona także na przechowywanie kodu aplikacji użytkownika bezpośrednio w "sercu" systemu zarządzania bazami danych (database engine). Powoduje to wzrost szybkości przetwarzania danych w układzie klient/serwer.

Jak oświadczył przedstawiciel Oracle na początku system ten charakteryzował się szybkością przetwarzania w sieci LAN w tempie 10 transakcji na sekundę. Obecna wersja umożliwia pracę na platformie sprzętowej Sequent 2000 Model 750 z szybkością od 300 do 500 transakcji na sekundę. System Oracle 7.0 zapewnia możliwość wielowątkowego przetwarzania (multithread), co pozwala na bardziej efektywny podział zasobów rozproszonej bazy danych między użytkownikami. Rozbudowano w nim mechanizmy optymalizacji rozdziału danych w RDBMS. Użytkownicy systemu Oracle 6.0 będą mogli niedługo unowocześnić posiadany pakiet, dokonując upgrade'u. Niewykluczone, że Oracle 7.0 dzięki posiadanym własnościom stanie na czele wymienionej czwórki RDBMS.

Ministerstwo Finansów zamierza przy współpracy z firmą Bull i przy użyciu właśnie Oracle 6.0 wprowadzić w Polsce system kontroli podatków POLTAX. Wybór Oracle w świetle rozwoju tego systemu okazał się uzasadniony. Ale czy dobry system i komputery Bulla wystarczą, by do marca przyszłego roku POLTAX pracował na pełnych obrotach?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200