Rodzina PS/2

W kwietniu 1987 r. firma IBM, po sukcesie rynkowym popularnych do dzisiaj IBM PC, wprowadziła na rynek zaledwie kilka typów z nowej rodziny komputerów IBM PS/2 (Personal System/2).

W kwietniu 1987 r. firma IBM, po sukcesie rynkowym popularnych do dzisiaj IBM PC, wprowadziła na rynek zaledwie kilka typów z nowej rodziny komputerów IBM PS/2 (Personal System/2).

Z biegiem czasu rodzina PS/2 rozrosła się do potężnych rozmiarów. Są w niej komputery małe oraz takie, ktore mogą być silnymi stacjami roboczymi i serwerami. Dla użytkownika znającego IBM PC zewnętrznie różnią się one niewiele. Za to budowa wewnętrzna PS/2 jest nieco inna, w większości przypadków bazuje on na 32-bitowej transmisji danych MCA (Micro Channel Architecture). Z architektury MCA najlepiej umie korzystać system OS/2, co wcale nie znaczy, że na PS/2 nie można zainstalować innych systemów operacyjnych. Ponadto możliwe jest dołączenie PS/2 do sieci lokalnej (LAN).

Grafika w PS/2 to przede wszystkim karta VGA i kolorowy monitor (nie wliczany w cenę zestawu). Nierzadko grafika jest 16-bitowa. W kilku przypadkach występuje już nawet karta XGA. Zapewne niedyskretne byłoby pytanie, kto w naszym kraju już ją kupił?

Ze względu na fakt, że kilka firm krajowych już oferuje komputery PS/2 warto także wiedzieć, jaka konfiguracja kryje się za tajemniczym nieraz symbolem modelu i typu. W tym celu, po cenniku, podajemy tabelę zestawiającą podstawowe dane o komputerach IBM PS/2.

Poziom cen PS/2, jak każdego sprzętu markowego, jest raczej wysoki. Dealerzy lubią wyrażać ceny PS/2 w DM. Może to świadczyć o tym, że albo kanał dystrybucyjny jest w całości opanowany przez Niemców, bądź dealerzy uważają DM za najbardziej stabilną walutę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200