Quart - komputerowy katalog

Dziś w cyklu prezentującym polskie oprogramowanie, omawiamy aplikację całkiem nietypową dla naszego rynku. Nosi ona nazwę Quart i jest komputerowym bankiem danych, zawierającym adresy przeszło 400 tys. firm i instytucji działających obecnie w Polsce.

Dziś w cyklu prezentującym polskie oprogramowanie, omawiamy aplikację całkiem nietypową dla naszego rynku. Nosi ona nazwę Quart i jest komputerowym bankiem danych, zawierającym adresy przeszło 400 tys. firm i instytucji działających obecnie w Polsce.

Program składa się z 10 dyskietek HD, klucza sprzętowego i instrukcji obsługi, a do jego uruchomienia potrzebny jest co najmniej komputer XT posiadający 384 kB wolnego RAM, port równoległy i 11,5 MB miejsca na twardym dysku. Zaleca się jednak stosowanie możliwie najszybszego sprzętu i buforowanie transmisji dyskowych w celu poprawienia efektywności. Instrukcja nie precyzuje wymagań dotyczących systemu operacyjnego, podaje natomiast, że Quart może pracować w sieci Novell.

Instalacja

Instalacja programu polega na skopiowaniu zawartości dyskietek do wybranego katalogu i podłączeniu klucza sprzętowego do gniazda drukarki. Wszystkie czynności są wyczerpująco i przystępnie opisane w bardzo starannie wydanym podręczniku, a na pierwszej dyskietce znajduje się odpowiedni program pomocniczy.

Po uruchomieniu, użytkownik powinien jeszcze skonfigurować kody, które będą wysyłane do drukarki zamiast polskich znaków oraz kolory ekranu. Jeśli drukarka nie jest wyposażona w polskie litery, to zamiast nich mogą być drukowane tylko ich łacińskie odpowiedniki, gdyż Quart nie jest wyposażony we własne mechanizmy "dołączania ogonków".

W akcji...

Program do przeszukiwania bazy jest niesłychanie prosty i przyjazny w użyciu. Menu, umieszczone w górnym wierszu ekranu, składa się z czterech pozycji. Pierwsza - "Warunki" - służy do określania kryteriów, którym mają odpowiadać znalezione rekordy. Możemy jednocześnie ustawić aż 50 warunków cząstkowych, aby wyselekcjonować interesującą nas grupę adresów.

Przeprowadzona przeze mnie próba odnalezienia adresu firmy "Optimus", która wymagała przeszukania pierwszych 20 tys. rekordów, została ukończona przez AT 286/12MHz po niecałych 15 min.

Rekord bazy adresowej składa się z następujących pól: forma finansowania, gałąź, branża, forma własności, oznaczenie eksporterów, kod pocztowy, nazwa adresata, miasto, ulica i numer domu. Przyjęta klasyfikacja przedsiębiorstw i instytucji opiera się na Skorowidzu Gałęzi i Branż (tzw. KGN) oraz Systematycznym Wykazie Wyrobów (SWW). Jest to znacząca niedogodność programu, bowiem szukanie czegokolwiek przy takich kryteriach podziału jest niezwykle uciążliwe. Spróbowałem np. wyselekcjonować firmy sprzedające programy komputerowe i, co było do przewidzenia, poniosłem porażkę, gdyż taka pozycja w SWW nie występuje w ogóle!

Kolejnym słabym punktem jest konieczność wstępnego wyszukania w Helpie lub podręczniku numeru branży, przed wpisaniem jej w pole warunku, a także "rozkodowywania" tych informacji w czasie przeglądania rekordów.

Drugą pozycją menu jest Ekran, który umożliwia obejrzenie wyselekcjonowanych rekordów,ich wydruk, bądź skopiowanie do innego pliku, tworząc w ten sposób bazę cząstkową. Przy tej okazji warto zaznaczyć, że nie przewidziano eksportu adresów, a tylko ich import i dopisywanie uwag (max. 78 znaków).

Program dopuszcza jedynie przesyłanie informacji do drukarki, lub konwersję plików ASCII do formatu używanego przez Quarta. Zaś konwertowany plik, powinien mieć taką samą strukturę rekordu, jak adresy bazy podstawowej. Użytkownik pozbawiony zostaje zatem nie tylko możliwości uzupełniania cząstkowej bazy dodatkowymi informacjami, ale także włączania danych zawartych w tym programie do raportów kreowanych np. przy pomocy edytorów tekstu. Nie jest to zbyt wygodne, ale stanowi skuteczne zabezpieczenie przed tym, aby ktoś rozszerzył tę bazę i potraktował jako własny produkt.

Kolejną pozycją menu są "Opcje" zawierające oprócz poleceń typowo konfiguracyjnych (ekran, pliki, postać wydruku), także funkcję Mail Merge, pozwalającą na dołączenie pod wybrany adres 1-stronicowego pliku ASCII, zawierającego treść korespondencji. Jest to jedyny sposób na wykorzystanie Quarta do innych celów niż adresowanie kopert.

Ogólne wrażenie

Szkoda, że brak w tym programie numerów telekomunikacyjnych. Można je, co prawda, własnoręcznie dopisać, ale chyba nie o to chodzi, szczególnie, że instrukcja nie zaleca uzupełniania bazy, ze względu na zmniejszanie szybkości jej działania.

Wydaje się jednak, że mimo wymienionych ograniczeń i niedogodności, jest to program użyteczny. Stanowi bowiem swego rodzaju "protezę" polskiej sieci informatycznej, przynajmniej w części dotyczącej adresów oraz zawiera olbrzymią ilość podobnych danych. Miejmy nadzieję, że kolejne wersje będą opierać się na przejrzystszych kryteriach klasyfikacyjnych i zostaną wyposażone w interfejs obsługi kart telekomunikacyjnych.

Tomasz Szewczyk

Program Quart udostępniła firma Quart Ltd. ul. Heweliusza 11 08-890 Gdańsk, (cena 7 mln 850 tys. zł).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200