Zmiany w testach CNE i CNI

W lipcu firma Novell wprowadza, zapowiadane od blisko roku, zmiany testów egzaminacyjnych na Licencjonowanych Inżynierów CNE (Certified NetWare Engineers) i Instruktorów Sieciowych CNI (Certified NetWare Instructors).

W lipcu firma Novell wprowadza, zapowiadane od blisko roku, zmiany testów egzaminacyjnych na Licencjonowanych Inżynierów CNE (Certified NetWare Engineers) i Instruktorów Sieciowych CNI (Certified NetWare Instructors).

Dotychczasowa formuła określała, że każdy zdający, zmuszony był "zaliczyć" siedem egzaminów, prowadzonych metodą testu z komputerem. Obowiązkiem zdającego było osiągnąć odpowiednią (70-86%) średnią prawidłowych odpowiedzi, na każdy test, gdzie liczba pytań wynosiła od 30-70. Czas odpowiedzi na jedno pytanie wynosił średnio ok. 45 s. Ta metoda zdawania, określana jako trudna, została obecnie zastąpiona tzw. metodą testów adaptacyjnych. Test adaptacyjny na jeden temat trwa 30 min. W tym czasie zdający odpowiada na 10-20 pytań. Każda odpowiedź jest na bieżąco oceniana przez komputer. W zależności od stopnia prawidłowości odpowiedzi, kolejne pytanie jest łatwiejsze lub trudniejsze. Wynik testu zależy od średniego stopnia trudności pytań zadanych przez komputer.

W nowej formie egzaminów, oprócz zmiany samej formuły testów, rozróżnia się teraz dwa "typy" inżyniera sieciowego. Typ standardowy, dla którego wymagania pozostały w zasadzie bez zmian oraz typ "enterprise" od którego wymaga się przejścia kilku dodatkowych testów.

Jak dotychczas, nikt nie potrafi przekonująco wyjaśnić, po co Novell wprowadza nowy typ inżyniera sieciowego. Ze wszystkich materiałów wynika, iż prawo dostępu do szkoleń, materiałów i informacji dla obu typów inżynierów sieciowych niczym się nie różni. Co wobec tego dokładnie trzeba wiedzieć aby otrzymać tytuł inżyniera sieciowego?

Inżynier sieciowy "typu standard" powinien w trakcie egzaminu zgromadzić 19 punktów, rozłożonych w następujących tematach: 10 za podstawowe wiadomości o sieciach, 5 za znajomość zagadnień technicznych dla sieci 2.2 lub 3.11 i 4 punkty za poszerzone informacje o poza nowellowskich typach sieci i możliwościach połączeń z nimi.

Natomiast inżynier sieciowy "enterprise" powinien łącznie w trakcie egzaminu zgromadzić 29 punktów: 10 za podstawowe wiadomości o sieciach, 5 za znajomość zagadnień technicznych dla sieci 3.11 i 14 punktów z wiedzy poszerzonej.

Od daty przystąpienia do pierwszego z siedmiu egzaminów do ich ukończenia kandydat ma 3 miesiące. Egzaminy w nowym trybie odbywają się w autoryzowanych centrach szkoleniowych NOVELLA (DHI, Techmex, Rex, Copact). Osoby które rozpoczęły zdawanie w starym trybie i do końca czerwca nie uzupełniły braków, a chcą dokończyć egzaminy wg dawnej formuły, w zasadzie będą zmuszone wybrać się z indywidualną pielgrzymką do siedziby Novella w Dusseldorfie.

Oto tematy i liczba punktów możliwych do uzyskania w kolejnych testach tematycznych:

Podstawowe wiadomości o sieciach:

DOS and Micro Hardware (maksymalnie 2 punkty)

Introduction to Data Communications 3 pkt.

lub

Networking Technologies (3 pkt.)

Service and Support (5 pkt.)

Zagadnienia techniczne systemu NetWare:

NetWare 3.11 System Manager (3 pkt.) NetWare 3.11 Advanced System Manager (2 pkt.)

lub

NetWare 2.2 System Manager (3 pkt.) NetWare 2.2 Advanced System Manager (2 pkt.)

Poszerzona wiedza o sieciach:

LANalyzer (5 pkt.)

NetWare SNA Connectivity (3 pkt.)

LANtern Services Manager (3 pkt.)

NetWare TCP/IP (2 pkt.)

NetWare Asynchronous Connectivity (2 pkt.)

NetWare NFS (2 pkt.)

NetWare 2.15 System Update (2 pkt.)

NetWare 3.11 O/S Features Review (2 pkt.)

NetWare 2.2 System Update (2 pkt.).

Nazwy poszczególnych tematów w grupach zagadnieniowych, podane są w brzmieniu angielskim, ponieważ wszystkie egzaminy prowadzone są w tym języku. Każde podejście do egzaminu kosztuje 70 USD (ok. 800 tys. zł). Poprawka też!

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200