Czyżby koniec ACE ?

Kiedy 9 kwietnia '91 r. powołano do życia międzynarodową organizację ACE (Advanced Computing Environment) wydawało się że hasło - systemy otwarte - nareszcie znalazło właściwą formę.

Kiedy 9 kwietnia '91 r. powołano do życia międzynarodową organizację ACE (Advanced Computing Environment) wydawało się że hasło - systemy otwarte - nareszcie znalazło właściwą formę.

Założyło ją bowiem ponad 20 znanych na świecie firm m.in.: Acer, Compaq, DEC, Microsoft, MIPS, Santa Cruz Operation, Silicon Graphics Inc., Siemens, Wang i inne. W niedługim czasie stowarzyszenie ACE liczyło ok. 200 firm. Idea była prosta - na bazie platform sprzętowych, opartych na procesorach I x86 i MIPS (procesor typu RISC) miano wykorzystać dwie platformy systemowe Windows NT firmy Microsoft (z wieloma aplikacjami pochodzącymi z MS DOS, Windows, OS/2) oraz Open Desktop firmy Santa Cruz Operation (integrujący w środowisku graficznym system UNIX). Plan ten zamierzano realizować na rynkach mikro- i minikomputerowym przy pełnej konkurencji firm wytwarzających oprogramowanie i sprzęt. Wynikiem tych zamierzeń miała być pełna zgodność sprzętu, umożliwiająca pracę we wspólnych sieciach. Błogostan tych ambitnych zamierzeń rozpadać się zaczyna w chwili pojawienia się procesorów innych niż MIPS. Firma DEC zaczęła coraz bardziej angażować się w swój procesor typu RISC o nazwie Alpha, zaś firma Intel coraz wyraźniej podkreśla nowatorstwo rozwiązań procesora P5. Obecna sytuacja odbiega więc od szczytnych początkowych zamierzeń ACE. DEC wydaje się trwale związany z procesorem Alpha, Microsoft wchodzi w koalicję z DEC-em, Compaq stawia na Intelowski P5. SCO zamiast pracować nad Open Desktop dla MIPS wycofuje się z projektu, twierdząc, że P5 jest lepszy niż procesor MIPS. Przyszłość porozumienia ACE zależy w tej chwili od Silicon Graphics Inc. W kwietniu weszła ona w spółkę z firmą MIPS godząc się na inwestowanie we wspólne przedsięwzięcia.

Wydaje się więc, że porozumienie ACE straciło swój początkowy impet i że ponownie pojawia się ostra konkurencja w scaleniu platform komputerów osobistych i RISC z różnymi systemami operacyjnymi. Zwycięży w tej walce koalicja z tanim i dobrym procesorem. Może nim być Alpha lub P5. Pojawiają się także następni rywale. Firma Texas Instruments zaprezentowała procesor Viking. Będzie on instalowany w komputerach firmy Sun.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200