WiFi prawie jak WiMAX

Firma SkyPilot zapowiada wprowadzenie latem tego roku tanich urządzeń o parametrach zbliżonych do standardu WiMAX.

Firma SkyPilot zapowiada wprowadzenie latem tego roku tanich urządzeń o parametrach zbliżonych do standardu WiMAX.

WiMAX - standard transmisji radiowej o dużym zasięgu - wyprze być może z biegiem czasu rozwiązania WiFi. Stanie się to możliwe jednak dopiero wtedy, gdy produkcja układów scalonych obsługujących standard WiMAX zostanie uruchomiona na masową skalę, co pozwoli obniżyć koszt urządzeń. Możliwości WiMAX są potencjalnie atrakcyjne, ale producenci systemów WiFi dokładają starań, by standard ten nie stał w miejscu.

Wydłużanie WiFi

Mało znana firma SkyPilot Network opracowała konstrukcję tanich urządzeń radiowych o parametrach zbliżonych do standardu WiMAX, a więc umożliwiających transmisję danych z prędkością kilkudziesięciu Mb/s na odległości dziesiątek kilometrów. SkyPilot wykorzystała do tego celu dostępne na rynku, masowo wytwarzane kontrolery IEEE 802.11a (pasmo 5 GHz, modulacja OFDM) pracujące w zmodyfikowanym systemie nadawczo-odbiorczym. Tego typu rozwiązanie umożliwia pokonanie bariery oczekiwania na rozwój masowej produkcji chipsetów WiMAX i spadek ich cen. Według przedstawicieli SkyPilot opracowana przez tę firmę technologia umożliwia przyspieszenie masowej implementacji standardu WiMAX o 2, 3 lata.

SkyPilot opracowała stacje bazowe SkyGateway o zasięgu od 3,2 do 32 km wyposażone w specjalny zestaw anten kierunkowych. Zależnie od konfiguracji, umożliwiają one transmisję w jednym kierunku lub pokrycie sygnałem obszaru 360 stopni. Stacje mogą też pracować w systemie sieci wieloelementowej (mesh network) wykorzystującej dodatkowe urządzenia do przekazywania sygnałów (tzw. SkyExtender). Ich zadaniem może być np. ominięcie przeszkód terenowych lub po prostu zwiększenie zasięgu stacji bazowej. Ponadto system został wyposażony w mechanizmy sterowania priorytetami transmisji umożliwiający jego wykorzystanie do transmisji czułych na zmienne opóźnienia.

Pierwsze radiowe urządzenia SkyPilot dla użytkowników końcowych mają się pojawić na rynku już w sierpniu tego roku, a ich cena ma nie przekraczać 350 USD. Stacje bazowe SkyGateway mają kosztować ok. 2,5 tys. USD, a moduły rozszerzające zasięg - SkyExtender ok. 500 USD. Oprogramowanie SkyProvision służące do zarządzania usługami będzie kosztować 500 USD za 1 tys. użytkowników, zaś SkyControl - pakiet do zarządzania siecią - 2,5 tys. USD za 1000 użytkowników.

Mimo że w urządzeniach zastosowano standardowe kontrolery IEEE 802.11a, stacje SkyGateway nie współpracują z komputerami wyposażonymi w interfejsy 802.11a, co nie wyklucza jednak, że w przyszłości firma opracuje również tego typu wielofunkcyjne urządzenia.

Wzorcowa architektura WiMAX

Tymczasem Intel, jeden ze wspierających WiMAX potentatów rynku, ogłosił nawiązanie współpracy ze znanym producentem specjalizującym się w wytwarzaniu elementów infrastruktury bezprzewodowej - Proxim. Jej efektem ma być nie tylko opracowanie konstrukcji stacji bazowych WiMAX dla operatorów oraz odbiorników/nadajników dla użytkowników końcowych, lecz także wzorcowej architektury, która będzie mogła być wykorzystywana przez niezależnych producentów do budowy własnego sprzętu.

Intel, który przygotowuje się do uruchomienia produkcji kontrolerów WiMAX, przewiduje, że na początku przyszłego roku stacje nadawczo-odbiorcze WiMAX dla użytkowników końcowych będą kosztować ok. 300-500 USD, aby pod jego koniec spaść do poziomu 200 USD. W 2006 r. na rynku pojawią się karty interfejsów WiMAX przeznaczone do instalacji w notebookach kosztujące mniej niż 100 USD. Te ostatnie będą stosowały dopiero przygotowywany standard IEEE 802.16e (WiMAX dla urządzeń mobilnych).

Nokia wraca do WiMAX Forum

Miesiąc temu z grona firm wspierających WiMAX Forum wycofała się Nokia, jeden z założycieli tej organizacji. Uzasadnieniem tej decyzji była ocena, że rozwój standardów WiMAX nie będzie miał w najbliższym czasie istotnego wpływu na biznes Nokii. Ostatnio firma znów zmieniła zdanie i ponownie zaangażowała się w prace prowadzone przez WiMAX Forum. Według przedstawicieli powrót na łono WiMAX Forum to efekt wyraźnego zainteresowania tą technologią ze strony praktycznie wszystkich dostawców rozwiązań dla rynku telekomunikacyjnego.

Zdaniem niektórych obserwatorów rynku decyzja o powrocie ma jednak na celu przede wszystkim zwiększenie przekonania inwestorów i analityków, że Nokia aktywnie rozwija i inwestuje w nowe technologie. Z praktycznego punktu widzenia należy przyznać, że standardy WiMAX nabiorą znaczenia dla Nokii, wtedy gdy technologia ta zacznie być stosowana w urządzeniach mobilnych, a więc dopiero za kilka lat.

Bezprzewodowa organizacja

WiMAX Forum powstała w kwietniu 2003 r. i opracowała specyfikację 802.16d dla stacjonarnych urządzeń radiowych. Procedury testowania sprzętu pod kątem zgodności ze standardem mają zostać uruchomione pod koniec tego roku. Można oczekiwać, że pierwsze urządzenia WiMAX wyposażone w odpowiednie certyfikaty pojawią się na rynku na początku 2005 r.

Znacznie dłużej trzeba będzie czekać na specyfikację 802.16e - standard WiMAX dla urządzeń mobilnych. Najprawdopodobniej pierwsze produkty będą dostępne najwcześniej w 2006 r.

Organizacja WiMAX Forum ma obecnie 105 członków. Należą do niej wszyscy liczący się dostawcy rozwiązań telekomunikacyjnych, a także przodujący operatorzy, m.in. BT Group i France Telecom.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200