C4I olimpijski system bezpieczeństwa

Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie Ateny 2004 będą najbardziej strzeżoną imprezą na ziemi. Do tej pory na bezpieczeństwo igrzysk organizatorzy wydali ponad 800 mln USD - trzykrotnie więcej niż w przypadku olimpiady w Sydney. Swój ogromny udział w budowę infrastruktury bezpieczeństwa wniosły firmy Siemens i Molex.

Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie Ateny 2004 będą najbardziej strzeżoną imprezą na ziemi. Do tej pory na bezpieczeństwo igrzysk organizatorzy wydali ponad 800 mln USD - trzykrotnie więcej niż w przypadku olimpiady w Sydney. Swój ogromny udział w budowę infrastruktury bezpieczeństwa wniosły firmy Siemens i Molex.

W wyścigu po medal w postaci zwycięskich kontraktów dotyczących budowy infrastruktury tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Atenach Siemens już jest zwycięzcą. Firma ta między innymi modernizuje infrastrukturę transportową (drogi i koleje), dostarcza infrastrukturę medyczną do największych szpitali w kraju czy modernizuje system automatycznego tankowania na międzynarodowym lotnisku w Atenach. Ale jednym z najciekawszych projektów jest niewątpliwie C4I - system bezpieczeństwa igrzysk olimpijskich. Siemens zrealizował ten projekt wraz z amerykańskim konsorcjum SAIC (Science Applications International Corp.) i innymi, lokalnymi partnerami.

Założenia systemu C4I (Command, Control, Communication, Computers & Intelligence) zostały wyspecyfikowane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski już na zimową olimpiadę w Salt Lake City, która odbyła się pół roku po tragicznych wydarzeniach w Nowym Jorku. Według tych założeń na olimpiadzie powinno istnieć jedno efektywnie działające centrum decyzyjne, do którego spływają wszystkie informacje zarówno od służb bezpieczeństwa, jak i obserwujących całą okolicę kamer przemysłowych. Ma ono pozwolić na szybkie reagowanie zarówno w przypadku działań przestępczych czy ataku terrorystycznego, jak i zwykłych wypadków drogowych.

Według MKOL system C4I na danej imprezie powinien być tworzony przez lokalnego dostawcę infrastruktury oraz międzynarodową organizację, która ma doświadczenia związane z zabezpieczaniem igrzysk olimpijskich. W przypadku Aten wybór padł na grecki oddział Siemensa, amerykańskie konsorcjum SAIC i kilku greckich podwykonawców. Status oficjalnego dostawcy greckiego operatora telekomunikacyjnego OTE uzyskał Molex Premise Networks. Firma ta zainstalowała własne systemy okablowania strukturalnego w głównych obiektach igrzysk olimpijskich. Na przygotowanie całego systemu firmy miały rok.

Zadaniem Siemensa było dostarczenie różnych systemów infrastruktury olimpijskiej, w tym między innymi:

  • 34 centrów decyzyjnych na obiektach sportowych (5 głównych i 29 regionalnych);

  • systemu telewizji przemysłowej CCTV do zarządzania ruchem na ulicach Aten;

  • systemu telewizji przemysłowej CCTV na wszystkich obiektach olimpijskich i w 9 portach olimpijskich;

  • cyfrowej sieci radiowej obejmującej swym zakresem 22 tys. subskrybentów;

  • systemu automatycznej lokalizacji samochodów obejmującego pulę 4 tys. pojazdów.
W ramach podpisanych umów Siemens zobowiązał się także do stworzenia olimpijskiej sieci telewizji kablowej. Firma stworzyła sieć HFC (Hybrid Fibre Coaxial), która łączy stadion olimpijski w Atenach z 70 węzłami na 39 obiektach sportowych i 25 węzłami w wiosce olimpijskiej. W sieci będzie transmitowanych 60 analogowych kanałów wideo, zarówno komercyjnych, jak i sportowych. Rozwiązanie będzie szczególnie przydatne dla akredytowanych przy olimpiadzie dziennikarzy sportowych.

Dodatkowo Siemens rozbudował platformę dostępu do Internetu (2200 linii ADSL, 22 560 linii POTS i ISDN). Rozszerzył także przepustowość w Salonikach, drugim co do wielkości mieście w Grecji. Cała ta sieć tworzy jeden ogromny VPN, który jest kontrolowany przez platformę Siemens Intelligent Network. Już w kwietniu 2003 r. Siemens ukończył prace nad call center, w którym 200 agentów odpowiada na nadchodzące z całego świata pytania dotyczące olimpiady.

Założenia systemu C4I

C4I olimpijski system bezpieczeństwa

Składniki systemu C4I

Projekt systemu C4I zakłada połączenie sił i kompetencji greckiej policji, straży pożarnej, straży wybrzeża i ministerstwa obrony oraz zgromadzenie ich pod skrzydłami Oddziału Bezpieczeństwa Igrzysk Olimpijskich - jednostki policji odpowiedzialnej za koordynowanie spraw związanych z bezpieczeństwem olimpiady. Kontrola bezpieczeństwa będzie się odbywać całościowo: z morza, lądu i powietrza. Na cały system składa się pięć podsystemów:

1. Centra decyzyjne (istnieją zarówno w wersjach stacjonarnych, jak i mobilnych) są węzłami głównego "układu nerwowego" olimpijskiego bezpieczeństwa. Zbierają i przetwarzają dane ze wszystkich kluczowych źródeł - sprzętu i od sił bezpieczeństwa. Składają się na nie centra decyzyjne policji, straży pożarnej, straży wybrzeża, pogotowia ratunkowego i służb zarządzania ruchem drogowym. Samochody tych służb są wyposażone w specjalne systemy komunikacyjne. Centra mają też połączenie z centrami zarządzania logistyką olimpijską.

2. Systemy teleinformatyczne spinają w całość ogromną ilość przetwarzanych informacji dotyczących bezpieczeństwa imprezy. Umożliwiają sprawne działanie aplikacji pozwalających na natychmiastową reakcję w przypadku wystąpienia niespodziewanych incydentów związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa obiektów i znajdujących się tam ludzi. Ich główne zadania to: nieprzerwany monitoring, gromadzenie i prezentowanie kompleksowych danych na temat poszczególnych zdarzeń oraz wsparcie przy podejmowaniu odpowiednich decyzji zapobiegających wzrostowi niebezpieczeństwa.

3. Sieć radiowa TETRA to największy komponent systemu C4I (i pierwszy tego typu projekt w Grecji). Łączy wszystkie siły bezpieczeństwa (policję, straż pożarną, straż wybrzeża, pogotowie ratunkowe, wojsko i inne służby). System ten opiera się na cyfrowej, kodowanej sieci radiowej i oferuje najlepszą jakość komunikacji głosowej. Główną korzyścią systemu TETRA jest możliwość komunikowania się wszystkich służb na tym samym kanale podczas likwidacji skutków incydentu. Sieć TETRA umożliwia także śledzenie drogi ponad 4000 pojazdów, których lokalizacja może być zobrazowana na elektronicznych mapach w centrach decyzyjnych. Umowa między rządem greckim a operatorami sieci TETRA jest zawarta na 10 lat.

4. Na systemy ochrony fizycznej składa się przede wszystkim cała sieć kamer telewizji przemysłowej i sensorów w krytycznych lokalizacjach oraz na głównych drogach dojazdowych, które dostarczają na żywo informacji do centrów decyzyjnych.

5. Specjalistyczne systemy bezpieczeństwa to między innymi kamery w policyjnych helikopterach, które połączono w jedną wielką latającą wideosieć. Do dyspozycji są też specjalizowane jednostki (np. chemiczne) straży pożarnej i ochrony wybrzeża.

Bezpieczne igrzyska dzięki nowoczesnej technologii

50 pracowników amerykańskiej firmy SAIC także pracuje od wielu tygodni nad bezpieczeństwem letnich igrzysk w Atenach. Ich kontrakt opiewa na 277 mln USD. Wszyscy starają się zabezpieczyć Grecję przed tzw. NBC - atakiem nuklearnym, biologicznym czy chemicznym. Instalują specjalne sensory (każdy kosztuje ok. 50 tys. USD), aby zabezpieczyć sportowców, kibiców i specjalnych gości. Tak dużej liczby tych sensorów nie było jeszcze w powszechnym użyciu (parę eksperymentalnie znalazło się podczas igrzysk w Salt Lake City), Grecja będzie więc pierwszym prawdziwym testerem tej nowej technologii. Oczywiście, wszystkie te sensory mają połączenie z systemem C4I.

Niektóre sensory NBC są szybsze od innych. Sensory nuklearne na przykład są tak proste jak licznik Geigera - mierzą poziom promieniowania w powietrzu. Sensory chemiczne na zidentyfikowanie sarinu czy amoniaku potrzebują minutę. Zaś biosensory mają za zadanie wykryć setki gatunków bakterii, w związku z czym ich skuteczna praca może potrwać aż godzinę.

Grecja z pewnością skorzysta z tak dużych inwestycji poniesionych w infrastrukturę bezpieczeństwa. Większość tych rozwiązań będzie funkcjonować przez cały czas, czyniąc całą przestrzeń metropolitarną wokół Aten bezpieczniejszą. Służby bezpieczeństwa będą mogły szybciej reagować zarówno na okoliczności wypadków drogowych, jak i większych kataklizmów - powodzi, pożarów czy trzęsienia ziemi. Wnioski wyciągnięte z pracy olimpijskiego systemu będą mogły być wykorzystane także podczas przyszłych igrzysk w Turynie i Pekinie.

Jedno centrum dla 50 tysięcy

Nad bezpieczeństwem Igrzysk Olimpijskich Ateny 2004 będzie czuwać ponad 50 tys. osób. Ich zadaniem jest ochrona setek sportowców, tysięcy kibiców, mnóstwa dygnitarzy, ale także kontrola ruchu powietrznego i drogowego oraz zapobieganie przestępstwom i atakom terrorystycznym. Efektywne koordynowanie i zarządzanie tak dużym przedsięwzięciem byłoby niemożliwe, gdyby nie zostało uruchomione jedno centrum decyzyjne, do którego spływają wszystkie strategiczne z punktu widzenia bezpieczeństwa informacje. Aby kryzysowe sytuacje mogły być jak najszybciej rozwiązane, potrzeba równoległej współpracy tysięcy osób i mnóstwa sprzętu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200