Vademecum nabywcy notebook'a - przewodnik po cenniku.

Bieżący cennik pokazuje, że oferta na mikrokomputery typu notebook na rynku polskim jest duża i urozmaicona.

Bieżący cennik pokazuje, że oferta na mikrokomputery typu notebook na rynku polskim jest duża i urozmaicona.

Napotykamy w niej przykłady prawie wszystkich ważniejszych tendencji konstrukcyjnych dotyczących tych urządzeń. Można by przy tej okazji próbować określić standard konstrukcji takiego komputera oraz możliwe do przewidzenia kierunki jego rozwoju. Dzisiejszy notebook to komputer przeważnie o mocy obliczeniowej jak typu desktop, o rozmiarach kartki formatu A4, wadze 2 do 3 kg i autonomicznym zasilaniu bateryjnym. Wyposażony jest w podświetlany wyświetlacz LCD sterowany kartą mono VGA ale spotykane są także o wiele droższe (w przypadku firmy KAREN o blisko 40 %) wyświetlacze LCD VGA kolorowe. Jest on często wyposażony w urządzenie wskazujące typu track ball (patrz komputery Macintosh PowerBook sprzedawane przez firmę SAD), dołączaną zewnętrznie ładowarkę i nierzadko zewnętrzną stację dyskietek FDD. Posiada prawie zawsze wewnętrzny dysk HDD 40 MB lub więcej. Ze względu na zasilanie bateryjne (baterie typu Ni-Cd) zapewniające pracę w "terenie" od dwóch do kilku godzin stosuje się rozwiązania zapewniające oszczędną w aspekcie poboru mocy pracę urządzenia.Są to ; stosowanie procesorów wersji *86SL oraz używanie trybu pracy SLEEP. Tryb ten w zależności od czasu nieużywania pewnych podzespołów komputera po prostu je wyłącza lub zasila w sposób oszczędny (po 2-ch min. wyłącza dysk twardy, po 5 min.wyświetlacz LCD itp.). Komputerowy notes (bo tak tłumaczy się termin notebook) wypożany jest czasami we wbudowany fax , posiada możliwości rozbudowy konfiguracji oraz wyposażony jest w wiele portów wyjściowych. Przeważnie zawsze można podłączyć zewnętrzny monitor i klawiaturę.

Co nowego w dziedzinie konstrukcji tych przenośnych urządzeń ?

Już zaczęto stosować rozwiązania wydłużające okres pracy w trybie autonomicznym - stosuje się coraz częściej procesory SL (ostatnio nawet 486SL) oraz przechodzi się na zasilanie chipów napięciem 3 V zamiast 5 V. Ma to wydłużyć czas pracy do ponad 8-u godzin. Większość notebook'ów posiada port typu PCMCIA. Jest to standard przystosowany do stosowania pamięci typu flash czyli dysków twardych zbudowanych z chipów RAM z własnym zasilaniem i bez kosztownych i trudnych do miniaturyzacji części mechanicznych. Zaczęto także sprzedawać już notebooki z możliwym do wyjęcia (w celu np. bezpiecznego przechowania ważnych danych) dyskiem twardym. Wszystko to prowadzi do powstania konstrukcji lżejszych, dłużej pracujących przy zasilaniu bateryjnym, jeszcze bardziej "przenośnych" i miejmy nadzieję że tańszych. Obecne urządzenia są droższe od odpowiedników typu desktop około dwa razy. Powstały już konstrukcje umożliwiające ładowanie baterii zasilających w warunkach polowych (panele z bateriami słonecznymi) oraz pozwalające na pracę notebook'ów w powiązaniu z transmisją używającą fal radiowych.

Te konstrukcyjne nowości to sprawa przyszłości na naszym rynku. Na dzisiaj powinniśmy skupić się na wyborze urządzenia biorąc powyższe tendencje pod uwagę. Niestety, nie wszystkie parametry komputerów, bardzo ważne dla użytkownika są wyspecyfikowane w cennikach firm. Jeżeli w paru słowach które powinny charakteryzować urządzenie nie podaje się podstawowej cechy notebook'ów jaką jest ich ciężar i czas pracy z zasilaniem bateryjnym - to potencjalny nabywca nie powinien takiej oferty brać pod uwagę.

Kto korzysta z tych komputerów ? Korzystają z nich ludzie dla których czynnik przenoszenia urządzenia i pracy w "terenie" jest najważniejszy. Są to przedstawiciele tzw. wolnych zawodów jak prawnicy, dziennikarze, naukowcy oraz kadra kierownicza korzystająca z komputerów na codzień. Tak będzie również w warunkach polskich - kupując jednak te urządzenia sprawdzajmy jak działają one z używanymi przez nas programami w wersji polskiej (problem polskich liter w odniesieniu do wyświetlaczy LCD).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200