Uwertura na 64 bity

W Londynie w dniach 8-9 kwietnia br. amerykańska firma MIPS Computer Systems Inc. zaprezentowała nową rodzinę systemów komputerowych opartych na mikroprocesorach typu RISC (Reduced Instruction Set Computing) przeznaczoną dla inicjatywy Advanced Computing Environment (ACE).

W Londynie w dniach 8-9 kwietnia br. amerykańska firma MIPS Computer Systems Inc. zaprezentowała nową rodzinę systemów komputerowych opartych na mikroprocesorach typu RISC (Reduced Instruction Set Computing) przeznaczoną dla inicjatywy Advanced Computing Environment (ACE). Zademonstrowane dwa komputery osobiste i dwa serwery zostały wyposażone po raz pierwszy w historii w 64-bitowy mikroprocesor MIPS R4000 całkowicie zgodny ze specyfikacją Advanced RISC Computing (ARC). Komputery osobiste MAGNUM 4000 przy zegarze o częstotliwości 50 Mhz osiągają, w zależności od typu cache-a, od 40 do 60 SPECmarks (co oznacza, że są 2-3 razy szybsze od 486) i kosztują od 11.950 do 20.800 USD. Servery MILLENIUM 4000 przy tych samych parametrach kosztują od 18.200 do 25.800 USD.

Decydujące znaczenie dla powodzenia promocji nowego typu procesora miało stworzenie w 1991 r. ugrupowania ACE, które wybrało architekturę MIPS-a jako światowy standard technologii RISC. Jego celem jest dostarczanie standardowego, otwartego środowiska dla komputerów nowej generacji. Członkowie tej inicjatywy zobowiązani są do dostarczania i promowania produktów opartych na procesorach MIPS RISC, których minimalne żądania hardware-owe są opisane w specyfikacji ARC. Specyfikacja ta umożliwia producentom systemów tworzenie produktów, poczynając od tanich komputerów osobistych a kończąc na systemach wieloprocesorowych, oraz pozwala na innowacje w zakresie hardwaru, bez konieczności manipulowania w systemie operacyjnym i aplikacjach. Należący do trzeciej generacji technologicznej procesor R4000 oferuje co najmniej 4 podstawowe korzyści dla nowej generacji komputerów: wysokiej jakości wykonanie, łatwą przystosowalność, niekłopotliwe przejście od 32-bitowego do 64-bitowego komputera oraz szeroką rzeszę producentów kompatybilnych kości. R4000 jest dostarczany w postaci jednej(!) kości zawierającej ok. 1,200 tys. tranzystorów (dla porównania INTEL 80486 zawiera 6 kości i ponad 3 mln tranzystorów), jest w pełni kompatybilny z poprzednimi generacjami mikroprocesorów oraz zapewnia platformę dla szerokiego zakresu aplikacji.

Obecnie komputery MIPS-a wyposażone są w Unix-owy system operacyjny RISC/os, ale prawdziwa rewelacja zapowiada się na koniec br. Dzięki inicjatywie ACE, zostaną w tym terminie udostępnione w postaci ARCSystem dwa nowe systemy operacyjne: Windows NT firmy MICROSOFT i UNIX dla ACE firmy MIPS. Umożliwi to dostęp do prawie 40,000 aplikacji DOS- owskich oraz zunifikuje UNIX-a dla potencjalnych użytkowników.

Dla tych, dla których cena komputerów wydaje się zbyt wysoka, dwie dodatkowe informacje: komputery wyposażone są w audio i do każdego z nich w standardowej konfiguracji można podłączyć 2 terminale, a przy pomocy Etherneta rozbudować go do 75 stanowisk.

Ciekawe, że przedstawicielem MIPS-a na Europę, który organizował pokaz w Londynie i zaprosił niżej podpisanego, jest Polak p. Kristoffer Sygel (vel Krzysztof Szczygieł). Jak na Polaka przystało, prezentacja odbyła się w biurowcu z XXI w. w kształcie arki (po angielsku "ark"), nawiązując w ten sposób do skrótu ARC. Dystrybutorem MIPS-a w Polsce jest firma REX z Wrocławia oraz CSBI z Warszawy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200