Poznański koliber wielodostępny system baz danych

W wysoko rozwiniętych krajach istnieją już setki komputerowych baz danych, spełniających rolę aktualnych informatorów z zakresu praktycznie wszystkich dziedzin ludzkiej działalności.

W wysoko rozwiniętych krajach istnieją już setki komputerowych baz danych, spełniających rolę aktualnych informatorów z zakresu praktycznie wszystkich dziedzin ludzkiej działalności. Dostęp do informacji zawartej w tych bazach realizowany jest z dowolnej miejscowości każdego kraju poprzez telefoniczne połączenie własnego komputera z komputerem bazy danych ( za pośrednictwem modemu telefonicznego). Wiele baz danych połączonych jest w komputerowe sieci serwisowe (np. amerykańska sieć serwisowa DIALOG skupia prawie 500 baz rozsianych po całym świecie). Sieci serwisowe ujednolicają metody dostępu do swoich baz danych, co powoduje, że sposób korzystania z informacji zawartej w każdej bazie określonej sieci jest identyczny. Ponadto pozwalają one użytkownikowi na jednoczesne wyszukiwanie informacji w wielu bazach tej sieci, nawet bez konieczności wskazywania baz podlegających przeszukiwaniu.

Nie sposób przecenić

przydatności komputerowych baz danych i sieci serwisowych świata. Jedynie komputery są jeszcze zdolne szybko wyłowić poszukiwaną informację z natłoku różnorodnych danych. Dlatego też w krajach rozwiniętego Zachodu wszelka informacja, mająca znaczenie w działalności człowieka, trafia do baz komputerowych.

Rezultatem powyższego sposobu gromadzenia informacji jest powszechne przekonanie, że jeśli jakaś istotna informacja nie jest znajdowana w komputerowych bazach danych, to jest to informacja niepewna lub fałszywa. O dowolnej zachodniej firmie można znaleźć w bazach danych podstawowe informacje: adres, opis działalności /o różnym stopniu szczegółów/, wysokość obrotów w ostatnich latach, liczba zatrudnionych, nazwiska i dane kontaktowe z kadrą kierowniczą itp.

Kilka polskich firm zajmujących się korzystaniem ze światowych baz danych (np. Centrum Wyszukiwania Informacji Profesjonalnej w Warszawie) przeprowadza tzw. weryfikację firm zachodnich właśnie poprzez odczyt informacji o określonych przedsiębiorstwie z wybranej komputerowej sieci serwisowej. W ten sam sposób wyszukuje się zachodnich producentów określonych produktów w celu nawiązania kontaktów handlowych, przegląda opisy zgłoszonych patentów i wynalazków na świecie, odczytuje aktualne informacje giełdowe, kursy walut itp.

Nasze krajowe firmy i organizacje gospodarcze płacą setki milionów złotych za różne formy reklamy za granicą również dlatego, że w Polsce nie istniał dotąd system komputerowych baz danych, który mógłby zostać włączony w międzynarodowy obieg informacji. Warto dodać, że umieszczanie danych w ogólnodostępnym systemie komputerowym jest jednym z najtańszych sposobów promocji firm i jednocześnie skutecznym, ze względu na przyzwyczajenie zachodnich biznesmenów do korzystania z takich źródeł informacji.

EUROSTART na start

Istniejącą dotychczas lukę stara się wypełnić poznańska firma EUROSTART, która od 26 lutego br. uruchomiła eksploatację Wielodostępnego Systemu Baz Danych "KOLIBER", wzorowanego na amerykańskiej sieci serwisowej DIALOG.

Uruchomiony przez nią system KOLIBER spełnia wszystkie istotne wymagania stawiane komputerowym systemom informacyjnym na Zachodzie, tj:

- dostęp do baz danych systemu po łączach telefonicznych;

- poprzez komputer osobisty i modem telefoniczny;

- wielodostęp, czyli jednoczesną obsługę wielu użytkowników; - język angielski (oprócz polskiego) jako język komunikacji użytkownika z systemem oraz jako język dokumentów w bazach danych;

- sposób wyszukiwania informacji zgodny z aktualnie eksploatowanymi zachodnimi systemami baz danych;

- jednolity opis poszczególnych baz danych dołączonych do systemu (arkusze informacyjne baz danych);

- możliwość szybkiego dołączania nowych, różnorodnych baz danych.

Pierwsze bazy danych systemu KOLIBER utworzono w polskiej wersji językowej, a następne przygotowywane są również w języku angielskim.

Kilkutygodniowa praca systemu potwierdza jego efektywność działania i przydatność. Jakość krajowych linii telefonicznych nie jest znaczącą przeszkodą w eksploatacji tego systemu. Zalecane do stosowania modemy telefoniczne, realizujące protokół MN P 5 (z korekcją błędów), poprawnie przekazują transmisje danych między komputerem użytkownika i zestawem komputerowym systemu KOLIBER.

Nieodpłatne udostępnianie informacji

W tej pierwszej fazie eksploatacji firma EUROSTART przyjęła założenie, że koszty utrzymania systemu będą pokrywane z opłat za umieszczanie i przechowywanie danych w systemie KOLIBER. Założenie to jest równoznaczne z nieodpłatnym udostępnieniem informacji z systemu. Winno ono służyć łatwiejszemu rozpowszechnianiu informacji zarówno w kraju jak i zagranicą.

System KOLIBER jest otwarty dla każdej osoby czy instytucji, która chce dołączyć swoją bazę danych, działającą zgodnie z powyższym założeniem. Z pewnością jednak jest wiele interesujących baz danych w kraju, będących własnością niektórych firm lub instytucji (np. wydawnictwa prasowe, patentowe, prawne, urzędy państwowe), które powinny być udostępniane na zasadzie częściowej odpłatności ze strony użytkowników zainteresowanych ich wykorzystywaniem. Na tej zasadzie działa zdecydowana większość baz danych na świecie. Należy oczekiwać, że tego typu bazy pojawią się również w systemie KOLIBER.

System KOLIBER i jego bazy danych mogą służyć również za przykład możliwości eksportu informacji o firmach i ich promocji zagranicą w sposób, który odpowiada wymogom współczesności.

Można zaryzykować stwierdzenie, że kontakty partnerów zagranicznych z polskimi firmami uległyby zwielokrotnieniu, gdyby informacje o polskich firmach mogły być przeglądane przez zachodnich kontrahentów w polskiej komputerowej bazie danych dostępnej z zagranicy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200