Naświetlanie bez PostScriptu na Atari

Dzięki interfejsowi Linotronic firmy DMC (Design Marketing Communication) program Calamus na komputery Atari TT i ST może sterować laserowymi naświetlarkami Linotype.

Dzięki interfejsowi Linotronic firmy DMC (Design Marketing Communication) program Calamus na komputery Atari TT i ST może sterować laserowymi naświetlarkami Linotype.

Interfejs w kształcie pudełka zawiera niezbędne wejścia/wyjścia: DMA - Direct Memory Access od strony Atari i LI2 od strony naświetlarki. Pozwala na wykorzystanie Calamusa do wszystkich prac naświetleniowych, bez potrzeby korzystania ze "standardowych" formatów opisu strony, takich jak PostScript, Dens lub Cora. W efekcie żadne dodatkowe rozwiązanie sprzętowe ani programowe nie jest konieczne.

Dzięki zastosowaniu metody softrippingu (nazwa zastrzeżona, a metoda opatentowana przez DMC), polegającej na programowej interpretacji obrazów wektorowych tworzonych przez program (w tym przypadku Calamus) i zamianie ich na charakterystyczny dla danego urządzenia wyjściowego ciąg bitów, do naświetlarki transmitowana jest mapa bitowa, właściwa dla danego typu urządzenia. Odpada więc konieczność stosowania RIP (Raster Image Processor) do interpretacji PostScriptu, ponieważ jego funkcje przejmuje program. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędzamy zarówno pieniądze - cena RIP dochodzi do kilkunastu tysięcy dolarów, jak i czas. Naświetlenie strony ComputerWorlda (format A3, rozdzielczość 600 dpi) na naświetlarce DTC 3000 trwa od 1 do 3 minut, bez względu na złożoność obiektów występujących na stronie.

Interfejs może obsługiwać naświetlarki Linotronic - modele 100, 200, 200P, 230, 300, 300 Densy, 330, 500 i 530. Akceptuje wszystkie rozdzielczości - do 1270 dpi (dot per inch - punktów na cal) dla Linotronic 100, do 2450 dla Linotronic 300 i 330 oraz do 1692 dla Linotronic 500 i 530.

Naświetlanie jest sterowane przez interfejs LI2 obsługiwany zgodnie z protokołem SENDER MASTER & RECEIVER CLOCK. Transmisja danych z komputera do naświetlarki jest bardzo szybka i wynosi 9,6 Mb/sec. Według danych katalogowych średni czas naświetlania strony A4 z rozdzielczością 1270 dpi wynosi od 4 do 5 min.

Dzięki metodzie softrippingu na każdym urządzeniu zewnętrznym, a więc i na naświetlarkach z interfejsem Linotronic, możliwa jest realizacja wszystkich funkcji Calamusa związanych z charakterystycznym formatowaniem obiektów w dokumencie (m. in. pisanie tekstu pod dowolnym kątem, wypełnianie obszarów zadanym deseniem, stopniowanie szarości wypełnienia co 1%, napisy w kontrze czyli białe na czarnym tle).

Możliwe jest dowolne skalowanie naświetlanej strony (funkcja dostępna z menu Calamusa), obrót o 90 stopni dla lepszego wykorzystania materiału (przy standardowej szerokości filmu, bądź papieru światłoczułego 30,5 cm, formatka A4 może być naświetlana w poprzek, dzięki czemu materiał jest wykorzystany praktycznie w 100%), naświetlanie w negatywie lub lustrzanym odbiciu (czasem niezbędne ze względu na dalszą technikę druku).

Dzięki zastosowaniu wektorowej obsługi ekranu w programie Calamus (w podobny rozwiązano komunikację komputera z ekranem w komputerze NeXT - jest to jego standardowy tryb pracy za pośrednictwem PostScriptu), przy powiększeniu obrazu o 3150%, jeden piksel na ekranie odpowiada jednemu punktowi w naświetlarce. Jest to pełna relizacja standardu WYSITWYG - What You See Is True What You Get - To Co Widzisz (na ekranie) Jest Rzeczywiście Tym, Co Otrzymasz (na wydruku). Ani program Ventura, ani PageMaker na IBM PC nie mogą się w tym względzie równać z Calamusem.

Warto można dodać, że ekran w Calamusie można skalować od 1 do 9999%, natomiast stopień pisma może być regulowany od 0,1 pktu cicero (ok. 0,03 mm) do 999 mm.

Ponieważ w takim systemie niepotrzebny jest drogi RIP, stosunek możliwości do ceny jest bezkonkurencyjny (zgodnie z hasłem reklamowym Atari: Power without the Price, czyli Siła bez Kosztów). Cena samego interfejsu na rynku francuskim wynosi 20 tys. franków, natomiast w Niemczech -6 600 DM, przy czym do interfejsu dołączany jest pakiet 36 fontów.

Firma DMC oferuje także interfejsy o podobnych parametrach do innych urządzeń naświetlających:

- naświetlarek Agfa Compugraphic - typ 9400, 9600 Genix, 9800, 75000

- naświetlarek DTC Desktop Setter - wersja 3000, 4000 (produkt Linotype Hell OEM)

- drukarki laserowej HCS Spektrum (drukarka kolorowa, format do A3).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200