DOS nadal niekwestionowanym liderem

DOS nadal wiedzie bezapelacyjny prym wśród systemów operacyjnych. Na koniec 1991 r. w różne jego wersje było wyposażonych 92 % wszystkch komputerów osobistych na świecie. Również wśród nowo nabywanych komputerów rola DOSu jest nie zagrożona - w ten pakiet wyposażonych jest dziewięć na dziesięć sprzedanych PC.

DOS nadal wiedzie bezapelacyjny prym wśród systemów operacyjnych. Na koniec 1991 r. w różne jego wersje było wyposażonych 92 % wszystkch komputerów osobistych na świecie. Również wśród nowo nabywanych komputerów rola DOSu jest nie zagrożona - w ten pakiet wyposażonych jest dziewięć na dziesięć sprzedanych PC.

Liczby te zawiera studium opublikowane przez IDC. Informuje ono również, iż drugie miejsce zajmuje system operacyjny Macintosha, na który przypada 6,2 % instalacji. Minimalna jest rola OS/2 i Unixu - ok. 1% obecnie i nie przewiduje się, by ten udział w przyszłości zwiększył się w istotny sposób.

Inaczej natomiast przedstawia się sprawa, gdy porówna się przewidywaną dynamikę wzrostu poszczególnych systemów w latach 1990-95. Tu dominująca rola przypada trzem dotychczas mało popularnyym systemom, przy czym kolejność jest odwrotna. Na czele znajduje się Unix z przewidywanym 46,8 % przyrostem, następnie OS/2 - 40,1 % i Macintosh - 15,4 %. DOS ma mieć tylko 7,7 % wzrost, ale przy jego ogromnej podstawie oznacza to ilościowo więcej niż u wymienionych poprzednio rywali.

W poszczególnych działach oprogramowania sytuacja jest na ogół stabilna, zmiany nastąpiły jedynie w kilku przypadkach na trzecich pozycjach. I tak: w bazach danych DataEase został zastąpiony przez Clippera, w grafice miejsce Charismy zajął AutoCAd, w pakietach integrowanych zamiast "1 for All" znalazł się Open Access, a w komunikacji Procom Plus wyparł z trzeciej pozycji Carbon Copy. Kompletna zmiana nastąpiła natomiast w notowaniach języków programowania. Wypadł Basic, natomiast na czoło wysunął się Turbo Pascal przed Turbo C++, na trzecim miejscu tym razem znalazł się Quick C.

A oto najnowsza lista programowych hitów, opublikowana w lutowym wydaniu CHIPa:

Bazy danych

1. Filemaker Pro (Claris) 2. dBase (Borland) 3. Clipper (Nantucket)

Edytory tekstu

1. Word (Microsoft) 2. Word for Windows (Microsoft) 3. WordPerfect (WordPerfect)

Arkusze kalkulacyjne

1. Excel (Microsoft) 2. Lotus 1-2-3 (Lotus Development) 3. Multiplan (Microsoft)

Grafika

1. Harvard Graphics (SPC) 2. Autosketch (Autodesk) 3. AutoCAD (Autodesk)

Programy pomocnicze

1. Safeguard (Uti-Maco) 2. PC Tools (Central Point Software) 3. Norton Utilities (Symantec)

Pakiety zintegrowane

1. Ragtime (Unicon) 2. Works (Microsoft) 3. Open Access (SPI)

Języki programowania

1. Turbo Pascal (Borland) 2. Turbo C++ (Borland) 3. Quick C (Microsoft)

Systemy operacyjne

1. MS-DOS/PC DOS (Microsoft/IBM) 2. Windows 3.0 (Microsoft) 3. DR-DOS (Digital Research)

Programy komunikacyjne

1. Laplink (Traveling Software) 2. Amaris Btx (Amaris) 3. Procomm Plus (Datastorm)

Desktop Publishing

1. XPress (Quark) 2. Pagemaker (Aldus) 3. Illustrator (Adobe)

Wśród komputerów na liście hitów CHIPa trzy czołowe miejsca nadal zajęły składaki. Tym razem jednak znalazło się na niej aż sześć maszyn markowych. Są to:

4. Macintosh LC (Apple) 5. ASI 386/SX-DT (Aquarius) 6. Deskpro 386 (Compaq) 7. ASI 386(Aquarius) 9. 1040 ST (Atari) 10. PS/2 Model 55SX (IBM)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200