Program podatkowy

Kilkakrotnie pisaliśmy, że poszukujemy firmy, która z dniem 1 stycznia zaproponowałaby polskim użytkownikom program ułatwiający naliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych. Z przyjemnością informujemy, że aplikacja taka istnieje, zapoznaliśmy się z nią dzięki uprzejmości pracowników firmy ZETO-ZOWAR.

Kilkakrotnie pisaliśmy, że poszukujemy firmy, która z dniem 1 stycznia zaproponowałaby polskim użytkownikom program ułatwiający naliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych. Z przyjemnością informujemy, że aplikacja taka istnieje, zapoznaliśmy się z nią dzięki uprzejmości pracowników firmy ZETO-ZOWAR.

Nazywa się "System PODATEK DOCHODOWY ZOWAR". Została opracowana na podstawie Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. i jest przeznaczona do: -prowadzenia osobowej kartoteki płacowej, -prowadzenia osobowej kartoteki podatkowej, -automatyzacji tzw. ubruttowienia, -naliczania miesięcznej zaliczki od podatku dochodowego, -naliczania podatku rocznego -rozliczania podatku.

Warto dodać, że w programie uwzględniono takie czynniki jak przychody dodatkowe i koszty ich uzyskania oraz różnego rodzaju ulgi. Umożliwia on ponadto sporządzanie: zestawień analitycznych z rocznej kartoteki podatkowej, zestawień zbiorczych oraz rozliczeń podatku rocznego i zaliczek od podatku, a także wykonanie specjalnych raportów dla kierownictwa przedsiębiorstwa.

Wymagania sprzętowe nie są zbyt wygórowane (DOS 3.30 lub wyższy, 640kB RAM, HDD minimum 20 MB, 1FDD 360kB, drukarka i oczywiście komputer klasy PC).

Program jest dostarczany z kilkunastostronicową instrukcją użytkownika, a jego instalacja polega na skopiowaniu zawartości dyskietki dystrybucyjnej do założonego własnoręcznie katalogu.

PIERWSZE WRAŻENIE

Program jest pozbawiony tzw. setup-u. Według uzyskanych przeze mnie informacji, firma dostosowuje go nieodpłatnie w chwili zakupu do konfiguracji sprzętowej klienta. Oprócz typu monitora, obejmuje ona ewentualne modyfikacje zgodnie z życzeniami klienta, takie jak np. przystosowanie do środowiska sieciowego. Przy zakupie wpisywana jest także, w zbiór wykonywalny, nazwa właściciela. Nazwa ta nie może być zmieniana, gdyż po takiej operacji program po prostu nie będzie działał.

Mamy więc do czynienia z oprogramowaniem "szytym na miarę". Z tego faktu wynikają dla nabywcy następujące korzyści:

* producent zapewnia użytkownikowi udzielenie telefonicznie na każde żądanie wszelkiej niezbędnej pomocy

* nieodpłatne modyfikacje w przypadku jakichś "niespodzianek" oraz

* nieodpłatna aktualizacja programu w przypadku takiej zmiany przepisów, która spowodowałaby nieprzydatność dotychczasowej aplikacji. Klient przesyła wówczas na koszt firmy swą wersję programu i otrzymuje nową, zmodyfikowaną, dostosowaną do jego potrzeb.

FUNKCJONOWANIE PROGRAMU

Bezpośrednio po uruchomieniu należy podać hasło, gdyż inaczej program nie będzie działał. Ma to na celu zabezpieczenie danych przed ingerencją osób niepowołanych.

Po podaniu hasła na ekranie ukazuje się znajomy obraz "pecetowatego" ekranu, gdyż program napisany został z wykorzystaniem środowiska znakowego i okienkowych menu. Dzięki temu jest bardzo podobny do innych tego typu aplikacji. Poszczególne pozycje tych okienek są opisane w sposób bardzo komunikatywny i łatwy do zapamiętania. Nawigacja między poszczególnymi punktami jest wygodna i odbywa się standardowo (strzałki, litery, enter).

Program przyda się również nawet bardzo dużym zakładom, bowiem umożliwia wpisanie prawie 100 tys. nazwisk. Na każde imię i każde nazwisko przewidziano po 20 znaków, a na kwotę zarobku osiem miejsc, a więc maksymalnie 99 999 999 zł. świadczy to o dużym optymizmie autora. Zdaniem producenta, stosowanie programu jest opłacalne już w przypadku zatrudniania 10 pracowników i dużej rotacji personelu.

Przewidział on również kilka prostych, lecz niezwykle przydatnych udogodnień. M.in. przez cały czas pracy z programem mamy wgląd w treść Ustawy i tabeli podatkowej. Bardzo pomocnym rozwiązaniem jest także pokazywanie użytkownikowi na każdym kroku, które z klawiszy są aktywne w danym momencie i jaka jest ich funkcja.

Jest to produkt udany i przydatny pod względem merytorycznym, uwzględnia bowiem takie przypadki, jak zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin, zmienny wskaźnik uzyskania przychodu, opcjonalne ubruttowienie, obliczanie podatku w skali miesięcznej i rocznej oraz pozwala zaznaczyć, które osoby aktualnie pracują.

Istnieje także wersja pozwalająca na przypisanie każdemu pracownikowi właściwego mu urzędu podatkowego i generowanie odpowiednio adresowanych dokumentów. Indagowani przeze mnie potencjalni nabywcy, wywodzący się z dużych zakładów pracy, wyrażali się o programie pozytywnie. Z informacji przedstawiciela ZETO, wynika, że sprzedano już ponad 50 pakietów tej aplikacji i użytkownicy nie mają do niej zastrzeżeń.

Z obsługą programu na pewno nie będzie miał kłopotów nikt, kto zna się na księgowości i klawiaturze. Zwłaszcza że zadbano o dobre zabezpieczenie przed błędami użytkownika. Gdyby zaszła potrzeba, firma ZETO gotowa jest, na życzenie klienta, przeprowadzić szkolenie w zakresie obsługi swojego produktu.

UWAGI

Nie ma programów doskonałych. Opisywany przeze mnie "System PODATEK DOCHODOWY" ma również pewne wady. Należą do nich: się w oczy:

* napisy na poszczególnych planszach są pozbawione polskich liter. Nie jest to jednak duża wada, jeżeli mamy zainstalowane jakieś polskie fonty ekranowe i drukarkowe, to możemy ich używać w odniesieniu do danych.

* drukowanie niektórych formularzy jedynie za pomocą SHIFT+Print Screen

* brak opcji UNDO i AUTOSAVE, które są przydatne np. w przypadku większej pomyłki lub awarii zasilania.

* niedopracowana ochrona danych. Program tworzy zbiory typowe dla dBase [*.dbf], w związku z czym można ingerować w ich zawartość przy pomocy innych programów, pracujących w tym formacie. Toteż uruchamianie go przy pomocy hasła wydaje się być zabezpieczeniem przed przedszkolakiem.

* program jest dostępny jedynie w wersji monochromatycznej.

* program kosztuje 2,5 mln zł, co wydaje się ceną dość wysoką, nawet przy tak troskliwej obsłudze użytkownika.

Autorem tej aplikacji jest p. mgr Juliusz Łysoń, absolwent Wydziału Matematyki UJ, który swoją pracę rozpoczynał w 1962 r. w Instytucie Maszyn Matematycznych na komputerach typu ZAM 2.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200