Hollywood - primus inter pares

Programy graficzne służące do wizualizacji wystąpień seminaryjnych, prelekcji reklamowych itp., to istotny i zyskowny dział oprogramowania użytkowego. Redakcja amerykańskiego PC World przetestowała niedawno kilka najbardziej znanych w USA programów graficznych. Cena wszystkich programów, z wyjątkiem CA-CRICKET PRESENTS i FREELANCE, wynosi 495 USD, ale podobno można zdobyć je również po 300 USD.

Programy graficzne służące do wizualizacji wystąpień seminaryjnych, prelekcji reklamowych itp., to istotny i zyskowny dział oprogramowania użytkowego. Redakcja amerykańskiego PC World przetestowała niedawno kilka najbardziej znanych w USA programów graficznych. Cena wszystkich programów, z wyjątkiem CA-CRICKET PRESENTS i FREELANCE, wynosi 495 USD, ale podobno można zdobyć je również po 300 USD.

Applause II 1.5

Wśród programów DOS-owskich najlepiej panuje nad kolorem, oferując m. in. możliwość płynnej gradacji barwy. Jest wyposażony w sporo efektów specjalnych. Daje np. możliwość układania tekstu w spiralę i płynnej zmiany kształtu obiektów. Narzędzia do operowania kolorem i grafiką dodatkową działają bardzo sprawnie. Struktura menu jest przejrzysta, choć bardzo rozbudowana.

Słabą stronę stanowi brak narzędzi do organizowania pokazów. Każdy ekran jest składowany w osobnym pliku, co utrudnia sprawne operowanie obrazami. Również komunikacja z arkuszami kalkulacyjnymi pozostawia sporo do życzenia. Brak też generatora notatek dla prelegenta.

Należy się spodziewać, że Borland wkrótce znacznie udoskonali swój produkt.

CA-Cricket Presents 1.3

Program jest odpowiedni dla tych użytkowników, którzy używają dużo tekstu a mniej ilustracji. Ma świetne narzędzia do organizacji pokazu. Wszystkie ekrany są przechowywane w jednym pliku, co zapewnia szybki do nich dostęp. Również możliwości przeglądania, sortowania i wyboru obrazów nie wzbudzają zastrzeżeń.

Komunikacja z arkuszem kalkulacyjnym jest natomiast rozwiązana niezbyt dobrze. Program nie radzi sobie z dużymi zbiorami danych. Także jakość obrazu jest raczej średnia a możliwości jego edycji ograniczone.

Praktycznie rzecz biorąc, CA-CRICKET dobrze się nadaje tylko do prezentacji informacji tekstowej. Zaletą jest niska cena: 199 USD. Pracuje w środowisku MS Windows.

Charisma 2.1

Niewątpliwy atut programu to szeroka gama możliwości graficznej prezentacji danych z licznymi efektami specjalnymi. Można go polecić osobom lubującym się w plastycznej ekstrawagancji. Wyposażony jest w bardzo bogatą bibliotekę graficzną.

Niestety, brakuje narzędzi do organizowania pokazu. Każdy ekran jest przechowywany w osobnym pliku i trzeba je wybierać "ręcznie". Brak również generatora notatek.

Zaletą programu jest możliwość przywołania w każdej chwili arkusza kalkulacyjnego EXCEL (zastosowano tu technikę OLE- Object Linking & Embedding), co pozwala na bieżąco zmieniać dane. Można eksportować i importować obrazy graficzne w całości lub w części. Jego możliwości znacznie rozszerza współpraca z kolorowym skanerem.

Pracuje w środowisku MS Windows.

Freelance Graphics for DOS 4.0.

Pomimo bogatych możliwości w zakresie edycji obrazu, jest bardzo łatwy w obsłudze. W porównaniu do programów pracujących pod MS Windows ma raczej niewielkie możliwości graficzne: 13 kolorów na jednym ekranie, brak gradacji barw.

Bardzo dobrze współpracuje z Lotusem. Silną stroną Freelance'a jest również panowanie nad zbiorami danych oraz narzędzia do manipulowania obrazami graficznymi, łącznie z możliwością przygotowywania pokazów. Można ustalić sekwencję obrazów, wywoływanych kolejno jednym naciśnięciem klawisza lub myszy. Notatki trzeba przygotować ręcznie.

Do zalet należy zaliczyć również bardzo niską cenę: 100 USD.

Harvard Graphics 3.0

Wśród narzędzi edycyjnych zwraca uwagę możliwość podziału ekranu na części, by zrobić z nich osobne, pełne ekrany, oraz opcja "Evolve", umożliwiająca zmianę kształtu obiektów już istniejących. Program jest obsługiwany za pośrednictwem bardzo przyjaznego systemu ikon.

Harvard komunikuje się z wieloma arkuszami kalkulacyjnymi, pozwalając edytować ich dane. Dość wyjątkową cechą jest możliwość opracowywania animacji.

W opinii PC World, jest to obecnie najlepszy program graficzny pracujący pod DOS-em.

Hollywood 1.0

W opinii PC World jest to obecnie (best-buy) najlepszy program w swojej klasie. Autorzy raportu nie doszukali się ani jednego słabego punktu, natomiast ich opinia jest pasmem zachwytów.

HOLLYWOOD jako jedyny posiada umiejętność trójbarwnej gradacji koloru oraz umożliwia dokonywanie wielu innych sztuczek - np. ułożenia linijki tekstu wzdłuż zadanej krzywej. Oferuje nie tylko możność bezpośredniej edycji tekstu na ekranie graficznym, lecz nawet sprawdzanie jego językowej poprawności. Daje także nieograniczone możliwości łączenia obrazów, ich nakładania itp. Obsługa programu jest podobno tak prosta, że praca z nim to czysta przyjemność.

MicroSoft PowerPoint for Windows 2.0

Program niewiele ustępujący bezkonkurencyjnemu Hollywoodowi. Ma trochę mniejsze możliwości edycji obrazu, za to jest jeszcze łatwiejszy w obsłudze. Dysponuje paletą pięciuset barw. Dlatego zaleca się go użytkownikom, którzy nie mają czasu ani ochoty na zbyt czasochłonną naukę.

Persuasion 2.0

Podobnie jak dwa poprzednio opisywane programy, Persuasion wyposażono w bardzo silne narzędzia edycyjne i znakomite możliwości kolorystyczne. Bardzo dobrej organizacji cyklu prezentacyjnego, zbliżonej w swej koncepcji do Hollywood, towarzyszy niestety dość słaba komunikacja z arkuszem kalkulacyjnym. Zaskakuje też brak kilku powszechnie stosowanych narzędzi, jak np. wygładzanie linii łamanych. Obsługa nie jest zbyt prosta, niemniej program świetnie się nadaje do opracowywania plansz tekstowych.

W opinii autorów testów programowi należy się drugie miejsce za Hollywoodem, wspólnie z PowerPoint.

Presentation Team 2.0

W porównaniu z programami opisanymi powyżej jego możliwości są niewielkie. Nie pozwala na nakładanie obrazów ani nawet na import. Możliwości graficznej prezentacji danych też nie zachwycają. Brak trzeciego wymiaru oraz gradacji barw. Brak dynamicznej komunikacji z arkuszem kalkulacyjnym.

Program działa w mało dziś popularnym środowisku GEM, co też nie należy do zalet.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200