Tanie serwery, tanie dyski

HP wprowadza do oferty 4-procesorowe serwery z układami Opteron i nowe, tanie dyski Fibre Channel dla macierzy EVA.

HP wprowadza do oferty 4-procesorowe serwery z układami Opteron i nowe, tanie dyski Fibre Channel dla macierzy EVA.

Hewlett-Packard jest pierwszym z dużych producentów serwerów, który wprowadził do oferty 4-procesorowe komputery z 64-bitowymi układami AMD Opteron - ProLiant DL585. Niezależnie firma poinformowała o planach wprowadzenia do oferty nowych, prekonfigurowanych systemów klastrowych, a w lipcu tego roku HP zamierza rozpocząć sprzedaż nowej generacji tanich dysków Fibre Channel - FATA (Fibre Attached Technology Adapted) dla pamięci masowych serii HP StorageWorks EVA. Według HP napędy te umożliwiają zmniejszenie kosztów przechowywania danych nawet o 50%.

Opteron dla korporacji

ProLiant DL585 to stelażowe serwery o wysokości 4U i konstrukcji podobnej do modeli DL580 wyposażonych w procesory Intel Xeon. W porównaniu z tymi ostatnimi ProLiant DL585 mają jednak o dwa gniazda PCI-X więcej, umożliwiają instalację dwa razy większej pamięci RAM (do 64 MB) i są tańsze. Katalogowa cena serwera z dwoma procesorami AMD Opteron 848 2,2 GHz wynosi ok. 12 tys. USD, podczas gdy podobna konfiguracja z Xeonami MP 2,8 GHz kosztuje 15,8 tys. USD. Cena DL585 z 4-procesorami i 2 GB pamięci ma natomiast wynieść ok. 21 tys. USD.

Nowym serwerom brak tylko jednej funkcji, w którą są wyposażone modele z procesorami Xeon. Chodzi o zabezpieczenie pamięci RAM przed awarią i możliwość wymiany układów pamięci bez przerywania pracy systemu. Jak wyjaśniają przedstawiciele HP, wynika to z architektury układów AMD, które zawierają zintegrowany kontroler pamięci. Uniemożliwia to bezpośrednie zastosowanie mechanizmów ochrony pamięci opracowanych przez HP dla systemów intelowskich.

Nowe 4-procesorowe modele serwerów powinny znaleźć zastosowanie w systemach korporacyjnych - w segmencie rynku, w którym Intel miał dotąd miażdżącą przewagę nad AMD. Według IDC z ok. 228 tys. takich komputerów sprzedanych na świecie w 2003 r. zaledwie ok. 800 było wyposażone w procesory Opteron.

Czy wprowadzenie takich serwerów przez HP, a także Sun Microsystems (firma ta zapowiada ich premierę na czerwiec br.) zmieni obraz rynku? Zobaczymy. Na razie to wielka niewiadoma, trudno bowiem przewidzieć, czy i jak szybko przyzwyczajenie korporacji do systemów intelowskich się zmieni. IDC unika podawania prognoz sprzedaży serwerów z układami Opteron w 2004 r., choć jednocześ-nie ocenia tegoroczny popyt na systemy 4-procesorowe na ok. 245 tys. sztuk.

Tani dysk do drogiej macierzy

Nowe, tanie dyski z interfejsami Fibre Channel przeznaczone do instalacji w pamięciach masowych serii HP StorageWorks EVA zostały opracowane we współpracy z Seagate i są wytwarzane przez tego producenta. Dyski mają pojemność do 250 GB i są wyposażone w dwuportowy interfejs FC 2 Gb/s.

Dyski wykorzystują nową technologię połączeniową, tzw. FATA (Fibre Attached Technology Adapted), która umożliwia m.in. instalację w jednej pamięci masowej dysków Fibre Channel o różnych parametrach wydajnościowych i segmentację danych w zależności od wymagań aplikacji. W założeniu dane transakcyjne trafią na tradycyjne dyski FC, zaś dane aplikacji o mniejszych wymaganiach - na dyski FATA. Według przedstawicieli HP wykorzystanie dysków FATA umożliwi zmniejszenie całkowitego kosztu przechowywania danych o ok. 50%.

Wydajność dysków FATA jest podobna do napędów ATA, ale jednocześnie są one wyposażone w typowy dla dysków FC zestaw funkcji zwiększających niezawodność systemu, takich jak mechanizm SMART (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology), kontrola integralności danych, funkcje obsługi błędów i optymalizacja kolejek I/O.

Klastry za półdarmo

Oprócz 4-procesorowych serwerów z Opteron, Hewlett-Packard poinformował o wprowadzeniu do sprzedaży trzech nowych klastrów HPC LC Series. Są to 32-węzłowe, prekonfigurowane systemy z serwerami DL140, DL360 (procesory Xeon) lub DL145 (Opteron). Ceny klastrów zaczynają się od ok. 68 tys. USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200