Architektura RAIN

W większości systemów informatycznych dane są najczęściej przechowywane w odizolowanych od siebie i drogich podsystemach dyskowych. Chcąc chronić dane, administratorzy zapisują je na taśmy magnetyczne, skąd mogą je odzyskiwać w razie awarii podstawowego systemu pamięci masowej.

W większości systemów informatycznych dane są najczęściej przechowywane w odizolowanych od siebie i drogich podsystemach dyskowych. Chcąc chronić dane, administratorzy zapisują je na taśmy magnetyczne, skąd mogą je odzyskiwać w razie awarii podstawowego systemu pamięci masowej.

Taki system ochrony danych ma jednak wiele ograniczeń. Nowa architektura RAIN (Redundant Array of Inexpensive Nodes) jest pozbawiona wielu wad tradycyjnych rozwiązań. Systemy magazynowania i ochrony informacji oparte na RAIN (model rozproszonego przechowywania danych) można elastycznie skalować, a przechowywane w nich dane mogą być współużytkowane przez wiele aplikacji i użytkowników.

RAIN to otwarta architektura oparta na standardach. W systemach RAIN można stosować powszechnie używane urządzenia sieciowe. "Sercem" systemu jest wysoko wyspecjalizowane, pracujące inteligentnie oprogramowanie, które zarządza danymi. Systemy oparte na technologii RAIN można wdrażać w każdym środowisku sieciowym i integrować z popularnymi aplikacjami stosowanymi do przechowywania i odzyskiwania danych.

Architektura RAIN

Architektura RAIN

Typowy system RAIN, pozwalający magazynować i odzyskiwać dane, to:

1. Węzły RAIN - najczęściej kompaktowe serwery z dyskami twardymi SATA (szeregowe ATA) o pojemności do 1 TB, szybkimi portami Ethernet i wydajnym procesorem, obsługującym zadania oprogramowania RAIN. Dane są w takim systemie przechowywane na wielu węzłach RAIN, a nie na pojedynczych podsystemach pamięci masowej.

2. Warstwa połączeń międzysieciowych oparta na protokole IP. Węzły RAIN są połączone ze sobą przez standardowe sieci LAN/IP, MAN i/lub WAN. Pozwala to administratorowi zbudować system przechowywania i odzyskiwania danych, który można porównać do siatki składającej się z wielu zintegrowanych ze sobą węzłów RAIN. Węzły mogą być zlokalizowane w wielu oddalonych od siebie centrach danych.

3. Oprogramowanie RAIN, dzięki któremu węzły RAIN komunikują się stale ze sobą, wymieniając informacje dotyczące ich stanu, wydajności i zasobów. Oprogramowanie RAIN wykrywa automatycznie obecność nowego węzła RAIN, który po przyłączeniu do systemu potrafi się też sam automatycznie skonfigurować. Oprogramowanie RAIN tworzy wirtualną pulę zasobów i zarządza nią bez udziału administratora. Zarządza wszystkimi zadaniami odzyskiwania danych, korzystając z usług jednego lub wielu węzłów RAIN. Węzły nie muszą być w razie awarii wymieniane natychmiast na inne, gdyż utracone dane są automatycznie replikowane na inne węzły systemu.

4. Oprogramowanie zarządzające cyklem "życia" informacji. Oprogramowanie to zastępuje tradycyjne narzędzia używane do tworzenia migawkowych kopii danych i lustrzanych kopii danych, oferując w ich miejsce zaawansowane rozwiązania do wirtualizowania, kompresowania i szyfrowania danych, oznaczania wersji danych, sprawdzania spójności danych i usuwania błędów w przypadku ich wykrycia. Oprogramowanie oferuje mechanizmy replikowania danych oparte na specjalnych algorytmach i zarządza cyklem "życia" informacji. Tym samym zwiększa niezawodność pracy tanich dysków SATA, gdyż replikuje dane na wiele węzłów RAIN.

Siatka węzłów RAIN może się adaptować do zmieniających się warunków pracy poszczególnych aplikacji, które mogą korzystać raz intensywnie, innym razem mniej intensywnie z usług pamięci masowych, rozkładając w różny sposób obciążenie zadaniami poszczególnych węzłów RAIN.

W systemie opartym na technologii RAIN każdy węzeł RAIN sprawdza regularnie stan swoich wszystkich plików. Konglomerat kilkuset węzłów RAIN tworzy potężną siatkę, jakiej na próżno by szukać w stosowanych obecnie architekturach używanych do ochrony danych. Gdy jeden z plików ulega uszkodzeniu, węzeł inicjuje żądanie replikowania danych i wysyła je do wszystkich pozostałych węzłów RAIN, które weryfikują własne repliki i współpracują ze sobą kolektywnie w celu odzyskania uszkodzonego pliku.

Po wdrożeniu aplikacji zarządzających cyklem "życia" informacji, które współpracują z setkami węzzłów RAIN, systemy te mogą zapewnić użytkownikom ciągły i niezawodny dostęp do danych. Koszt składowania danych zostanie obniżony, administrator będzie mógł tworzyć ich kopie na różne sposoby, a w przypadku uszkodzenia pliku system RAIN szybko go odzyska.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200