Komputerek ci ja?

Tego jeszcze w centrum Krakowa nie było! Wystawa połączona z zabawą, biznesem, seminariami naukowymi i strategicznymi konferencjami na tematy związane z komputeryzacją. Info- Festiwal zorganizowany przez Business Foundation, CPI i Lupusa we współpracy z polskimi stowarzyszeniami informatycznymi, był imprezą bardzo nierówną i nieco nie zorganizowaną. Tym niemniej, kilka wydarzeń wystawy na długo zapadnie w pamięć jej uczestników.

Tego jeszcze w centrum Krakowa nie było! Wystawa połączona z zabawą, biznesem, seminariami naukowymi i strategicznymi konferencjami na tematy związane z komputeryzacją. Info- Festiwal zorganizowany przez Business Foundation, CPI i Lupusa we współpracy z polskimi stowarzyszeniami informatycznymi, był imprezą bardzo nierówną i nieco nie zorganizowaną. Tym niemniej, kilka wydarzeń wystawy na długo zapadnie w pamięć jej uczestników.

Bo aż dwa teatry oraz Biuro Wystaw Artystyczych, Akademia Górniczo-Hutnicza a nawet szacowne mury Sukiennic (ze słynnym "Hołdem pruskim", "Szałem" Podkowińskiego, "Pochodniami Nerona" i in.) nie oparły się natarczywemu atakowi komercji i przez cztery początkowe dni grudnia gościły tabuny komputerowców, co prawda nie znających się na sztuce, ale zachwyconych możliwościami technik graficznych i animacyjno-multimedialnych.

Od Amigi do Craya

Najczęściej odwiedzane były oczywiście wystawy. W Sukiennicach i odległym od nich o całą ulicę Szewską BWA, szeroka publiczność mogła podziwiać na stoiskach 50 wystawców prawie wszystko, co nowoczesne techniki komputerowe mają do zaoferowania. Najbardziej masowy gość wystaw, młodzież krakowska skupiała się przy grach, demonstrowanych na komputerach Amiga. Interesujące były wszelakie pokazy technik multimedialnych, z użyciem zarówno komputerów Silicon Graphics, jak i Apple Macintosh czy też tradycyjnych PC wyposażonych w odpowiednie karty rozszerzeń.

Dla użytkowników tradycyjnych aplikacji komercyjnych oferty przedstawiali producenci komputerów Compaq, DEC (Digital), Dell, Hewlett-Packard, IBM oraz Sun Microsystems. Oczywiście nie mogło zabraknąć producentów polskich aplikacji: Inwestprojektu Słupsk, Junisoftexu, MacroSoftu, Simple, Softlandu, Qbitu, ZETO Opole. Było też kilku dużych dystrybutorów: Qumak, Soft-tronik i Techmex. Nie zawiódł również zabrzański Elzab ze swoją komputerową kasą rejestrującą EPOS-Xcel 260.

Na targach wystąpił również Convex Computer, prezentując ulotki o swoich superkomputerach. Podobnie uczynił Cray Research (oraz Thinking Machines), dla którego była to bodajże pierwsza publiczna wystawa w Polsce. Ale nic w tym dziwnego. Wprawdzie nauka polska od kilku lat posługuje się już komputerami Convexa (Kraków, Warszawa, Toruń), ale Cray nie był dotąd używany w polskich ośrodkach naukowych, głównie z powodu ograniczeń eksportowych organizacji Cocom. W tym roku coś się zmieniło i już wkrótce pierwszy komputer Cray z funduszy Komitetu Badań Naukowych zostanie zakupiony przez naukowe centrum komputerowe, kierowane w Warszawie przez prof. Marke Niezgódkę.

Forum bez quorum

Organizowane jako impreza towarzysząca II Forum Firm Komputerowych Europy Środkowo-Wschodniej nie było imprezą ze wszech miar udaną. Głównie dlatego, iż przedstawicieli firm komputerowych wymienionych regionów po prostu nikt nie widział. Było oczywiście kilka mniej lub bardziej ciekawych seminariów (ICL, Informix, Oracle, SCO) ale wystąpienia te cieszyły się zdecydowanie mniejszą frekwencją niż organizowane wieczorami huczne bankiety towarzyszące Forum. Nazwiska osób wygłaszających referaty zasługiwały na znacznie większe zainteresowanie niż mogły zapewnić kilkunastoosobowe audytoria (Esther Dyson, Zbigniew Zdanowicz, Zelimir Ilic i in.). Honor tej imprezy uratowała umowa

o profesjonalnych specjalizacjach PTI.

W obecności wicepremiera Aleksandra Łuczaka, nastąpiło bowiem podpisanie porozumienia pomiędzy British Computer Society (BCS) i Polskim Towarzystwem Informatycznycm (PTI) o systemie specjalizacji zawodowych. Ze strony brytyjskiej porozumienie podpisał wiceprezes BCS Ron McQuaker, ze strony polskiej - prezes PTI Piotr Fuglewicz. Oficjalnymi świadkami byli Gavin Kirkpatrick (dyrektor wykonawczy BCS) i prof. Władysław Turski, który jest ojcem duchowym całego wydarzenia.

Porozumienie obejmuje wprowadzenie w Polsce stosowanego w W. Brytanii systemu specjalizacji zawodowych, a dokładniej: systemu rozwoju zawodowego PDS (Professional Development Scheme). System opracowany przez BCS w początkach lat 80. przeszedł długą ewolucję i obecnie służy za podstawę do projektu EISS (European Informatics Skills Structure) oprocowywanego przez Radę Europejskich Profesjonalnych Stowarzyszeń Informatycznych CEPIS (Council of European Professional Informatics Societies). Licencją na system PDS dysponuje również amerykańskie stowarzyszenie DPMA (Data Management Processing Association).

Obecnie PDS służy dwóm celom: pracodawcom pomaga w zapewnieniu jakości produktów, a dla pracobiorcy korzyścią z tego systemu jest możliwość lepszego planowania swojego rozwoju zawodowego, co po angielsku nazywa się zgrabnie carrier planning. PDS jest w W. Brytanii stosowany jako jedna z procedur normy ISO 9000, określającej jakość wyrobów przemysłowych. System ten obejmuje swoim zakresem zarządzanie umiejętnościami personelu.

Za realizację systemu jest odpowiedzialny z ramienia PTI wiceprezes zarządu PTI Jarosław Deminet. Umowa ma zostać wprowadzona w życie w ramach 2-letniego planu. System finansowany jest po stronie brytyjskiej przez British Know- How Fund. Przygotowania do podpisania umowy PTI-BCS trwały również 2 lata.

W uroczystości, która odbyła się rano 3 grudnia w krakowskim teatrze im. Juliusza Słowackiego wzięli również udział prezesi pozostałych polskich stowarzyszeń komputerowych: szef BI URM Andrzej Florczyk (SRSO), Roman Dolczewski (SPRO) oraz Wacław Iszkowski (PIIiT). Obecny był ambasador W. Brytanii w Polsce, pan Gordon.

Informatyka dla nauki

Konferencja "Informatyka dla nauki polskiej" odbywała się przede wszystkim w gmachu głównym AGH. Spośród wielu wygłoszonych referatów na szczególną uwagę zasługuje sformułowana tam strategia informatyzacji nauki polskiej na najbliższe lata. Strategia owa określa wysokość nakładów na informatykę, których ciężar przez najbliższe lata będzie brał na siebie Komitet Badań Naukowych. Inwestycje będą szły w dwóch kierunkach: superkomputery i sieci komputerowe (NASK, sieci metropolitalne MAN). W najbliższych latach natomiast zredukowane zostaną zakupy dużych partii komputerów osobistych.

Pod koniec konferencji odbyła się sesja panelowa nt. "Informatyka dla nauki 1994-2000" z udziałem prof.prof. Wojciecha Cellarego, Piotra Dembińskiego, Andrzeja Hofmokla, Antoniego Kreczmara, Marka Niezgódki, Andrzeja Wierzbickiego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200