Sieci rozległe i sieci lokalne

Temat Sieci komputerowe nie są tematem łatwym do popularyzacji i dlatego do tej pory niewielu polskich autorów próbowało swoich sił w tej dziedzinie. Dobrze się stało, że w ostatnim czasie ukazały się na rynku dwie uzupełniające się książki poświęcone tej tematyce.

Temat Sieci komputerowe nie są tematem łatwym do popularyzacji i dlatego do tej pory niewielu polskich autorów próbowało swoich sił w tej dziedzinie. Dobrze się stało, że w ostatnim czasie ukazały się na rynku dwie uzupełniające się książki poświęcone tej tematyce.

Pierwsza z nich, "Przewodnik po sieciach rozległych", to niewielka objętościowo książka w przystępny sposób opisująca cztery najbardziej popularne w Polsce rozległe sieci komputerowe - Internet, X.25, Bitnet i DECnet. Oprócz charakterystyki zasad ich funkcjonowania Czytelnik znajdzie w niej wiele praktycznych informacji dotyczących działania i wykorzystania wielu pożytecznych usług (poczta elektroniczna, transfer plików, bazy danych) dostępnych poprzez sieć rozległą.

W opisach prezentowanych zagadnień posłużono się przykładami popularnych w kraju komputerów i systemów operacyjnych, zaś ich poziom nie wymaga od Czytelnika zaawansowanej wiedzy informatycznej. Przedstawiony w książce materiał adresowany jest do szerokiego grona osób zainteresowanych rozszerzeniem dostępnych im zasobów i kontaktem z użytkownikami z innych ośrodków krajowych lub zagranicznych, w szczególności zaś do pracowników ośrodków naukowych i uczelni oraz studentów. Zamieszczony obok fragment książki dotyczy poczty elektronicznej, jednej z najbardziej rozpowszechnionej usługi w sieciach komputerowych.

Druga publikacja uzupełniająca pierwszą tematycznie, to "PC i sieci komputerowe". Autor skupił swoją uwagę głównie na tzw. lokalnych sieciach komputerowych (LAN) będących najlepszym rozwiązaniem dla biur, szkół i zakładów produkcyjnych.

W kolejnych rozdziałach omawiane są podstawy sieci komputerowych ze szczególnym uwzględnieniem sieci lokalnych, ich architekturą, stosowanymi standardami oraz przykładami zastosowań (np. ARCNET, LAN/PC, Ethernet, TokenRing). Autor nie pomija także najpopularniejszych rozwiązań sieciowych dla środowiska PC, a mianowicie: Novell NetWare i LAN Manager. Ostatnie rozdziały poświęcone są perspektywie rozwoju sieci LAN oraz informacjom niezbędnym decydentom do rozsądnego zaprojektowania dobrej sieci komputerowej. W dodatkach zamieszczono dwa ciekawe słowniki: skrótów i terminologii sieciowej.

Książka dedykowana jest tym wszystkim, którzy chcą bliżej poznać problemy związane z połączeniem komputerów w sieć lub też stoją już przed decyzją założenia sieci w przedsiębiorstwie.

(wg) Jacek Piotrowski: Przewodnik po sieciach rozległych. Helion, Warszawa, 1993 r., str. 96. Dla średnio zaawansowanego czytelnika. Ocena: 8.

Tomasz Zydorowicz: PC i sieci komputerowe. PLJ, Warszawa, 1993, str. 188. Dla średnio zaawansowanego czytelnika. Ocena: 8

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200